Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rywalizacja o kilogram złota minęła półmetek

Pierwszego kwietnia ruszyła inwestycyjna gra internetowa o kilogram złota. Rozgrywana jednocześnie w czterech państwach gra, w której bierze udział ponad 20 tysięcy graczy, w tym tygodniu minęła półmetek.

 
Ostatni tydzień, który jednocześnie zamknął pierwszy miesiąc gry, przyniósł zwycięstwo dwóm kolejnym graczom. W kategorii akcji zwyciężył Zbyněk Jirků, który powiększył swoje środki finansowe o 28,48 procenta. W kategorii derywatów pierwsze miejsce na podium zajął Rada Zoubek, którego środki wzrosły o 71,48 procenta.
 
Startujący w grze Polacy jak na razie nie wpisali się w statystykę zwycięstw. Polscy gracze prowadzą bardzo zachowawcze strategie, a posiadane przez siebie środki lokują głównie w rodzime akcje. Pierwsza dziesiątka papierów wartościowych, w które najczęściej inwestują Polacy niemal w całości składa się z akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, będącej partnerem instytucjonalnym gry. Polacy najchętniej lokowali swoje środki finansowe w akcje takich spółek jak Bioton, KGHM, PKN Orlen, TVN oraz PKO BP. Szóste i siódme miejsce zajęły akcje Citi Group oraz General Motors notowane na nowojorskiej giełdzie NYSE. Pierwszą dziesiątkę akcji zamykają papiery Pekao, PGNiG i TP SA.
 
Najwyżej notowanymi czeskimi papierami wartościowymi po pierwszym miesiącu gry są akcje Central European Media Enterprices (BCPP: CETV), które znalazły się na 32. miejscu spośród 50 najpopularniejszych walorów. Nieznacznie lepiej wypadły akcje koncernu chemicznego Henkel notowane na giełdzie we Frankfurcie nad Menem (XETRA: HEN3), które uplasowały się na 29, miejscu zestawienia.
 
Inwestycyjna Gra 2009 pozwala także na inwestowanie w derywaty notowane na giełdzie CME w Chicago. Polacy najchętniej grali na kursach ropy naftowej, złota oraz wartości indeksu Dow Jones. Pierwszą piątkę najbardziej popularnych derywatów zamykają kurs wymiany euro/dolar amerykański oraz wartość indeksu Standard & Poor’s (S&P 500).
 
„Inwestorzy biorący udział w Grze mogą sprawdzić się w międzynarodowej konkurencji. Nie często ma się okazję przetestowania swoich zdolności analitycznych i decyzji inwestycyjnych w takim towarzystwie. Polscy uczestnicy Gry wybrali rodzimy rynek. Widać, że wierzą w siłę notowanych na GPW spółek i relatywnie lepszą sytuację gospodarczą w Polsce, niż na innych europejskich rynkach. Miejmy nadzieję, że obrana strategia przyniesie zamierzone rezultaty“ – powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes GPW, która jest partnerem Gry Inwestycyjnej 2009.
 
29. maja zwycięzcy poszczególnych rozgrywek tygodniowych w kategorii akcji stoczą finalny pojedynek w Warszawie. Tego dnia poznamy zwycięzcę kategorii, który odbierze nagrodę główną w postaci kilograma złota. Finalna runda zostanie rozegrana w sali notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
 
O grze
Organizatorem gry jest Grupa finansowa FIO. Celem wszystkich graczy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier jest jak największe pomnożenie w czasie dwóch miesięcy przydzielonego im kapitału. Inwestorzy mają możliwość wypróbowania swoich umiejętności na prawdziwych rynkach bez niebezpieczeństwa poniesienia rzeczywistych strat. Gra opiera się na fikcyjnym handlu wybranymi akcjami i derywatami z giełd europejskich i amerykańskich. Każdy kto przystąpi do konkursu otrzyma po rejestracji rachunek z fikcyjnym
wkładem. Gracze otrzymują ekwiwalent sumy 1.000.000 koron czeskich w euro, złotówkach lub forintach dla inwestycji w akcje i 50.000 dolarów dla inwestycji w derywaty.
Dla najlepszych inwestorów przygotowane zostały cenne nagrody. Nagrodą główną w kategorii inwestycji w akcje jest kilogram czystego złota. Zwycięzca może zdecydować się na równowartość pieniężną lub na fizyczną postać nagrody. W kategorii derywatów, zwycięzca odbierze atrakcyjną wycieczkę do egzotycznego kraju dla dwóch osób. Dla pozostałych zwycięzców ufundowane zostały nagrody w postaci pobytów w ośrodkach odnowy biologicznej, biletów lotniczych, elektroniki użytkowej, książek oraz pakietów darmowych zleceń na zakup papierów wartościowych poprzez platformę Fio.

Zmagania graczy można obserwować na blogu „Inwestycyjna Gra 2009” pod adresem grupafio.blogbank.pl, gdzie są publikowane dzienne podsumowania.

Patronem medialnym Inwestycyjnej Gry 2009 w Polsce jest internetowy serwis finansowy Bankier.pl, natomiast partnerem instytucjonalnym – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.