Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rywalizacja Władców Ognia i elektroniczne bity

Muzyczno-pirotechniczny spektakl w Szczecinie.

W dniach 11-12 sierpnia odbędzie się w Szczecinie V Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych PYROMAGIC. Co roku, ten wyjątkowy i największy w tej części Europy pokaz fajerwerków, przyciąga na Wały Chrobrego do Szczecina kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Osiemnaście minut autorskiego pokazu uczestników z Włoch, Portugalii, Czech i Chin zadecyduje, której z grup artystycznych należy się tytuł Mistrza Mistrzów. Ognistym wybuchom towarzyszyć będzie festiwal muzyki elektronicznej Szczecin Music Live.

Eksplozje marzeń według najlepszych

Pierwszy pokaz sztucznych ogni na świecie odbył się w V wieku na chińskim dworze cesarskim. Niezmiennie od tego czasu fajerwerki wciąż zachwycają. Weekend PYROMAGIC w Szczecinie to pokaz pirotechnicznej finezji, połączenie tradycji z nowoczesnością. Z barek przycumowanych przy wyspie Grodzkiej każdy z uczestników konkursu wystrzeli 3 tony masy pirotechnicznej – same ładunki zajęłyby ponad połowę morskiego kontenera. W tym roku jubileuszowa edycja festiwalu będzie niepowtarzalna – o tytuł najlepszego „władcy ognia” rywalizować będą cztery mistrzowskie grupy, które wygrały Puchar PYROMAGIC w poprzednich latach. Każdy z finalistów ma za zadanie zachwycić widownię kompletnym muzyczno-pirotechnicznym spektaklem – trzy minuty każdego pokazu zarezerwowane jest dla Marsza Radeckiego Johanna Straussa.

W 2008 wygrała firma Parente Fireworks z Włoch – jej początki sięgają XIX wieku, a tajniki sztuki pirotechnicznej przekazywane są w niej z ojca na syna. Ich przedstawiane na całym świecie pokazy określane są jako eksplozje marzeń zaprzeczające prawom fizyki. Portugalska grupa Macedo’s Pirotecnia była najlepsza w roku 2009. Jej działalność sięga 1934 roku – od tamtej pory firma zdobywa najważniejsze tytuły mistrzowskie. Z Chin, ojczyzny fajerwerków, przyjedzie ze swoim pokazem firma Forward Fireworks. W swoich pokazach łączą dalekowschodnią tradycję sztucznych ogni z technologią japońską oraz włoską. Jako ostatni wystąpią specjaliści z firmy Flash Barrandov z Czech, którzy zachwycili publiczność zeszłorocznej edycji PYROMAGIC.

Ogniste muszle z najdalszego Wschodu

Wieść głosi, że podczas pozakonkursowego pokazu organizatorzy zaskoczą widzów PYROMAGIC pierwszymi w Polsce wybuchami fajerwerków pochodzących z „najdalszego Wschodu”. Owe niezwykłe i dotąd u nas nieznane, japońskie ładunki w kształcie przypominającym ogromne muszle, wyróżniają się niespotykaną plastycznością i żywą gamą kolorów. To właśnie pokaz organizatorów ukoronuje tegoroczną noc sztucznych ogni.Muzyka elektroniczna na wodzie

V Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych połączony zostanie z świętem muzyki elektronicznej SZCZECIN MUSIC LIVE 2012– na wyjątkowej multimedialnej scenie na pływającym dźwigu wystąpi energetyczna Novika & The Lovefinders, Mr. Lex & Rawski, ABC of Funk czy Berliński Beat. Szczecin Music Live to także hip-hop, funk i… muzyka bałkańska.

Atrakcje nie tylko w nocy

W ciągu dnia organizatorzy zapewnią wiele innych wydarzeń. Na nudę nie będą miały czasu także dzieci – zwiedzą Archipelag Floating Garden, gdzie połączą wiedzę z zabawą. W bogatym programie dwudniowej imprezyznalazły się również międzynarodowe zawody strażackie 2nd Szczecin Firefighter Combat Challenge, regaty żeglarskie Szczecin Match Race zaliczane do rankingu Pucharu Świata, Wyścigi Smoczych Łodzi oraz Jarmark Rozmaitości.

Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych PYROMAGIC 2012 organizowany jest przez Urząd Miasta Szczecin. Zwycięzca jubileuszowego konkursu otrzyma Puchar Prezydenta Miasta Szczecin.

 
Więcej informacji:

http://fajerwerki.szczecin.eu/ oraz http://pyromagic.pl/

 
Film promocyjny PYROMAGIC 2012: