Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ściąga na egzaminie

Bo można, bo czujemy się pewniej, bo jesteśmy leniwi? Ręka w górę! Kto z nas nigdy nie ściągał na egzaminie? Lasu rąk nie widać, korzystanie z niedozwolonych „pomocy” naukowych jest bowiem powszechne. I coraz bardziej wyrafinowane.

Jeszcze 10-15 lat temu liczba rozwiązań dla studenta pragnącego ułatwić sobie zdanie egzaminu nie była zbyt duża. Jak wygląda to dziś? Teraz na scenę wkroczyły nowe technologie, m.in. ukryte słuchawki, kamerki i smartfony. Nie znaczy to jednak, że klasyczne ściągi odeszły do lamusa. Któryś z systemów zawsze może zawieść, tym bardziej że uczelnie próbują walczyć z tym procederem, konfiskując np. smartfony przed wejściem na salę egzaminacyjną. Drobno zapisane karteczki przylepiane na udach (studentki), ściągi umieszczone pod rękawami koszuli (studenci), na butelkach mineralnej czy długopisach – inwencja zdających egzaminy wydaje się nieograniczona.

Ale właściwie dlaczego studenci ściągają, w dodatku regularnie i na każdym niemal egzaminie? Dlaczego oszukują? Przecież student wybiera uczelnię i kierunek zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, nikt go do tego nie zmusza. Po co więc ściągać, skoro chcemy się nauczyć czegoś konkretnego, co w przyszłości znajdzie odzwierciedlenie w naszej sytuacji zawodowej? Oczywiście, nie wszystkie przedmioty muszą nam się podobać, nie każda też wiedza okaże się kiedyś przydatna. Studenci tłumaczą, że w trakcie sesji liczba egzaminów jest tak duża, że niekiedy nie radzą sobie z presją, jaką narzuca uczelnia.

– Każdy wykładowca uważa, że to jego przedmiot jest najważniejszy – zauważa Anka z UJ. – Dlatego decydujemy się na ściąganie głównie na tych przedmiotach, które zdają się nam trochę mniej ważne.
A może mając przy sobie ukrytą „pomoc naukową” czujemy się pewniej? Wiadomo, stres może paraliżować i niejeden student doświadczył nagłych białych plam w pamięci. Ze ściągi możemy więc nawet nie korzystać, jednak taka proteza działa na nas uspokajająco.

Psycholog Dorota Hołówka, prezes Stowarzyszenia Nowa Psychologia, podchodzi do problemu także z innej strony. – Niekiedy prowadzący zajęcia nie potrafią zaszczepić studentom zainteresowania przedmiotem, wykłady prowadzone są nieciekawie, nudnie. Jeśli chodzi o brak wiary we własne siły, to każdy człowiek ma coś takiego, co można w nim rozwijać, nie ma takiej osoby, która nie byłaby w czymś utalentowana. Jeśli trafimy na interesujący nas temat, to chłoniemy tę wiedzę. Niewiara może więc wynikać z błędów popełnianych w procesie edukacji.  (ŁR)