Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Scott Kelby "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć"

„Fotografia cyfrowa” to trzecia z kolei edycja książki. Zawiera dużo zmian i aktualizacji. Zilustrowana jest w większości własnymi fotografiami autora. Znajdziemy w niej opis narzędzi i funkcji Photoshopa CS2.

Pojawia się nowy rozdział poświęcony edycji i obsłudze zdjęć w formacie Camera Raw. Autor zajął się też zarządzaniem kolorem w Photoshopie. Krok po kroku widzimy jak skonfigurować komputer, by wydruki zdjęć były jak najbardziej realistyczne. Odnajdziemy też rozdział mówiący o tworzeniu zdjęć panoramicznych i oparty na materiałach z kursu „Jak profesjonalnie zaprezentować swoje prace”. Rozdział mówiący o efektach specjalnych został zaktualizowany. Wszystkie elementy podane są w przystępny i tradycyjny sposób, który umożliwia wykonanie całości krok po kroku. Książka napisana została z myślą nie tylko o zawodowych fotografach, którzy zajmują się fotografia cyfrową, ale także o tych, którzy dopiero mają taki zamiar.

Całość zaczyna się od momentu skopiowania zdjęcia do Photoshopa. Rozdziały napisane są w takiej kolejności, która rzeczywiście odpowiada czynnościom edycji fotografii. Rozpoczynamy od opisu programu Adobe Bridge. Następnie pojawia się rozdział poświęcony obsłudze zdjęć Camera Raw. Kolejno mamy kadrowanie, skalowanie oraz skonfigurowanie mechanizmów zarządzania kolorem. Następnie retusz, efekty specjalne i wreszcie wyostrzanie zdjęć.

Nie jest to książka, która wyczerpująco omawia każde zagadnienie, raczej skupia się na tym by pokazać „jak to zrobić”. Znajdziemy w niej receptury na osiągnięcie konkretnych efektów i rozwiązanie najczęściej pojawiających się problemów. Książka przekazuje maksymalną ilość koniecznej wiedzy, bez zagłębiania się w techniczne szczegóły funkcjonowania programu. Cały rozdział poświęcony jest działaniu filtra Unsharp Mask (maska wyostrzająca), ważnego dla fotografów. Autor pokazuje najróżniejsze techniki wyostrzania. Wszystkie niezbędne zdjęcia można znaleźć na stronie
http://www.Scottkelbybooks.Com/cs2digitalphotographers/