Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Screen & Sound Fest. – Let’s see the music 2013!

Czy można zobaczyć muzykę? Na to przewrotne nieco pytanie próbuje odpowiedzieć Screen & Sound Fest. – Let’s see the music. To nowy projekt na mapie polskich festiwali, impreza o oryginalnej formule łączenia muzyki symfonicznej z obrazem.

Festiwal to przede wszystkim międzynarodowy, otwarty konkurs na wizualizację filmową utworów muzycznych (w postaci animacji, krótkiego filmiku czy uwiecznionej inscenizacji – po prostu całkowicie dowolnej formie, na jaką tylko pozwala twórcza wyobraźnia). Konkurs zakończy się finałową Galą w krakowskim kinie Kijów.Centrum 23 marca 2013 roku.

 

Pierwsza edycja festiwalu skupia się na utworach muzyki polskiej, wśród utworów, do których można tworzyć wizualizacje znajdują się m. in. „Orawa” Wojciecha Kilara, utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, oraz Henryka Czyża. Na liście znajdziemy także Etiudę b-moll op.4 nr 3 na fortepian Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, która jest także autorką tego opracowania.

 

Wizją i główną koncepcją festiwalu jest próba budowania, a raczej odnajdywania analogii między tym, co istnieje w muzyce symfonicznej, a tym, co można zobaczyć (nie tylko w filmie – również w obrazie, animacji czy uwiecznieniu pejzażu albo fotografii). Rzecz w tym, by znaleźć taki sposób zobrazowania tej muzyki, który pokaże nie tylko możliwości techniczne twórczych ludzi, ale ich nowe, świeże spojrzenie jako wrażliwych słuchaczy. Muzyka symfoniczna nazywana jest poważną. Często mówimy „poważna”, a myślimy: nudna, elitarna, męcząca. Screen&Sound Fest. powstał po to, by ją odbrązowić, zburzyć jej pomnikowo – patetyczny aspekt i wyciągnąć to, co można w niej realnie … ZOBACZYĆ!

 

Screen & Sound Fest. – Let’s see the music w zamyśle to nie tylko festiwal, lecz także forum wymiany doświadczeń artystycznych uznanych twórców oraz spotkanie z młodymi najbardziej kreatywnymi ludźmi.

 

Do Jury festiwalu zostały zaproszone osoby z imponującym dorobkiem, niekwestionowane autorytety świata kultury, a także młodzi, utalentowani i uznani już twórcy. W skład jury wchodzą: William Goldstein jako przewodniczący, Zygmunt Konieczny, prof. Jerzy Kucia, Balbina Bruszewska, Krzysztof Garbaczewski.

 

Konkurs z nagrodami finansowymi (20.000, 10.000 i 5.000 złotych) został ogłoszony w grudniu ub. roku. Wszystkie szczegóły oraz konkursowe utwory (z możliwością ich przesłuchania i pobrania na dysk komputera) można znaleźć na stronie: www.screenandsound.pl

 
 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Bielecki Art.