Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Scyzoryk, Zbigniew Masternak

„Scyzoryk” to trzecia część autobiograficznego cyklu powieści Zbigniewa Masternaka. Cykl ten (zatytułowany „Księstwo”) rozpoczął „Chmurołap”, wydany w 2006 roku. Rok później ukazała się druga część cyklu: „Niech żyje wolność”.

„Scyzoryk” opowiada dalsze losy chłopaka, który chce wyrwać się ze swego rodzinnego miasta, spod Świętego Krzyża. Jego życie nie układa się jednak, tak jakby sobie tego życzył. Po nieudanych studiach prawniczych w Lublinie, zmienia uczelnię i przenosi się do Wrocławia. Jako student polonistyki zostaje pisarzem i marzy o sfilmowaniu swoich opowiadań. Młody, zagubiony człowiek miota się, próbując odnaleźć prawdziwą miłość i drogę w życiu, która zapewni mu spokój. Jednak zarówno trudna sytuacja materialna jak i choroba matki nie ułatwia mu tego. Zostaje zmuszony do zaangażowania się w szemrane interesy, dzięki którym może zdobyć środki do życia.
Zbigniew Masternak pokazuje historię młodego człowieka, zagubionego we współczesnej, polskiej rzeczywistości. Mężczyzny, który musi nagiąć swoje wartości i zasady, aby móc przeżyć. Czy droga jego życia zawsze będzie kręta?
Obecnie autor pracuje nad nową książką, pod roboczym tytułem „Kosa”. Może ona odpowie na to pytanie…(Zysk i S-ka)