Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Sense and Sensibility – w wersji do nauki angielskiego

Jane Austen, Marta Fihel, Grzegorz Komerski
Sense and Sensibility

Rozważna i romantyczna w wersji do nauki angielskiego

poziom B2-C1, 420 stron, Wydawnictwo Poltext

Chwytająca za serce, jedyna w swoim rodzaju powieść o emocjach – teraz możesz przenieść się do XIX-wiecznej Anglii i uczyć się języka angielskiego z pomocą debiutanckiej książki Jane Austen. Do serii Klasyki po angielsku dołączają dwie bohaterki: rozważna Eleonora oraz romantyczna Marianna.

 

Brytyjskie dworki, których korytarze wypełnia śmiech młodych dam i szelest ich muślinowych sukni, towarzyskie gry i zabawy, wspólne czytanie poezji, przyjemne rozmowy i szarmanckie gesty – gdy czyta się powieść tak dopracowaną i realistyczną, trudno uwierzyć, że Jane Austen miała zaledwie 14 lat, gdy zaczęła ją pisać. Pierwszy raz ukazała się 5 lat później, wydana pod pseudonimem. Książkę pod nazwiskiem Austen opublikowano dopiero sześć lat przed jej śmiercią i udało się to tylko dzięki staraniom i pomocy finansowej brata autorki.

 

Doceniona przez krytyków i czytelników debiutancka powieść o perypetiach dwóch skrajnie różnych sióstr stała się znana na całym świecie i  szybko trafiła do kanonu literatury światowej. Nic dziwnego: Rozważna i romantyczna to napisana lekkim stylem, miejscami ironiczna i komiczna, ponadczasowa historia o młodych kobietach, wiernie oddająca wyjątkowy klimat XIX-wiecznej Anglii.

 

Dzięki pracy doświadczonych filologów powieść została przystosowana do nauki języka angielskiego. Trudne słowa wytłuszczono i wyjaśniono w minisłowniku na marginesach, tak aby nie trzeba było odrywać się od książki, żeby sprawdzić znaczenie nieznanego słówka. Po każdym rozdziale zamieszczono ćwiczenia sprawdzające rozumienie tekstu, sekcję z objaśnieniami wyrazów kłopotliwych dla polskich uczniów i wyrażeń idiomatycznych, a także omówienie wybranych zagadnień gramatycznych. I na koniec – kilka słów o kulturze i historii powiązanej z powieścią (na przykład wyjaśnienie zasad popularnych wtedy gier towarzyskich, jakimi mogły zabawiać się panny Dashwood). Dodatkowo całą książkę można odsłuchać, korzystając z darmowej wersji audio – dzięki temu czytasz i/lub słuchasz, ćwicząc tym samym wymowę i akcent.

 

Powieść Sense and Sensibility w wersji do nauki angielskiego została wydana według klucza CZYTAJ – SŁUCHAJ – ĆWICZ, który gwarantuje przyjemną i efektywną naukę:

 

CZYTAJ – dzięki oryginalnemu angielskiemu tekstowi powieści przyswajasz nowe słówka i uczysz się ich zastosowania w zdaniach. Wciągająca fabuła sprawia, że nie można oderwać się od lektury.

SŁUCHAJ – na stronie internetowej wydawnictwa można pobrać bezpłatne nagranie oryginalnego tekstu powieści. Czytaj, jednocześnie słuchając nagrania, i utrwalaj wymowę. W książce znajduje się specjalny kod, który umożliwia pobranie wersji audio (pliki mp3).

ĆWICZ – do każdego rozdziału przygotowane zostały specjalne dodatki i ćwiczenia.
 

POSZERZAJ SŁOWNICTWO – UTRWALAJ – UCZ SIĘ WYMOWY

 

 

O autorach:

 

Jane Austen – jedna z najbardziej wpływowych i szanowanych powieściopisarek w angielskiej literaturze. Urodziła się w 1775 roku na plebanii w Steventon. Do najważniejszych dzieł autorki należą „Rozważna i romantyczna” (1811), „Duma i uprzedzenie (1813) oraz „Emma” (1815). Mimo kilku romansów i przynajmniej jednej propozycji małżeństwa nigdy nie wyszła za mąż. Pisarka zmarła 18 lipca 1817 roku w wieku 41 lat i została pochowana w katedrze Winchester. Dzisiaj uważa się, że chorowała na popularną w XIX wieku chorobę Addisona, która była konsekwencją gruźlicy.

 

Marta Fihel – anglistka, nauczycielka z wieloletnim stażem, współautorka książek do nauki języka angielskiego i słowników.

 

Grzegorz Komerski – absolwent filozofii, tłumacz, współautor książek do nauki języka angielskiego, prowadzi blog www.komerski.pl poświęcony historii języków i etymologii.

 

 

W serii Klasyka po angielsku ukazały się również:

Pride and Prejudice

Anne of Green Gables

Blue Castle

Fanny Hill. Memories of a Woman of Pleasure

The Hound of the Baskervilles

The Time Machine

The Great Gatsby

Short Stories by Edgar Allan Poe

Frankenstein