Im bliżej terminów obrony prac inżynierskich i magisterskich, tym częściej osoby kończące studia zastanawiają się: co dalej? W tym czasie specjaliści od HR zadają sobie inne pytanie: gdzie szukać świeżo upieczonych inżynierów?
Studenci ostatnich lat kierunków technicznych mogą spokojnie przygotowywać się do egzaminów i obrony prac dyplomowych. Zapotrzebowanie na nich jest, jak co roku, duże, i to w zasadzie bez względu na branżę, w której działa potencjalny pracodawca, kierunek studiów czy specjalność autora CV. Rekrutują korporacje, przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku, a także mniejsze, ale dynamicznie rozwijające się firmy z branży
techniczno-inżynieryjnej.
O liczbie ofert w poszczególnych branżach decyduje koniunktura na rynku. Wyraźnie widać to po branży budowlanej, która w dalszym ciągu dynamicznie się rozwija i w której pojawiają się coraz to nowe inwestycje, także infrastrukturalne. W dobrej kondycji są także przemysły petrochemiczny i wydobywczy, zwłaszcza przedsiębiorstwa specjalizujące się w pozyskiwaniu rud metali. Zapotrzebowanie na pracowników widać także w sektorze energetycznym. Tutaj akurat wzrost może być stabilny i długotrwały, ponieważ rozwój energetyki w Polsce wymaga nie tylko budowy elektrowni jądrowych, ale także modernizacji istniejącej infrastruktury: linii przesyłowych i podstacji na terenie całego kraju. Właściwa modernizacja pozwoli obsłużyć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, związane m.in. z dynamicznym rozwojem rynku samochodów elektrycznych.
Ważną rolę na początku drogi zawodowej absolwentów uczelni technicznych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, odgrywają programy stażowe.
Staże
Popularnym i skutecznym sposobem na zwiększenie szans na znalezienie ciekawej pracy są staże, które niosą ze sobą szereg korzyści zarówno dla absolwentów bądź studentów ostatnich lat, jak i firm realizujących programy stażowe.
W ramach stażu młody inżynier może uczestniczyć w pracy zespołów wykonujących złożone zadania, poczuć atmosferę firmy i zapoznać się z zadaniami na konkretnym stanowisku czy stanowiskach, a firma może ocenić umiejętności i potencjał stażysty. Propozycje zatrudnienia pojawiające się na zakończenie stażu są więc dobrze przemyślane, a zgoda stażysty jest świadoma i oparta na doświadczeniu. Staż – w zależności od pracodawcy – odbywa się na jednym stanowisku albo polega na okresowej zmianie miejsca i charakteru pracy, dzięki czemu stażysta może poznać wiele działów firmy, dowiedzieć się, jak działa przedsiębiorstwo, i dopasować swoje możliwości i oczekiwania do konkretnego rodzaju pracy. Bywa, że oznacza to podróżowanie między oddziałami firmy zlokalizowanymi w różnych krajach.
Branża IT
Pracowników szeroko rozumianej branży IT poszukują niemal wszyscy. Potrzebni są kandydaci z różnym doświadczeniem i specjalnościami, m.in. programiści, projektanci UX, administratorzy systemów i sieci, analitycy danych i analitycy systemowi. W tym segmencie rynku pracy sytuacja jest szczególna, ponieważ IT jest w zasadzie wszędzie – także w firmach, które nie świadczą usług ani nie wytwarzają produktów związanych z oprogramowaniem, przetwarzaniem danych czy sprzętem. To stwarza wiele różnych możliwości, np. stopniowej migracji do działów IT inżynierów kończących studia na innych kierunkach. Niejednokrotnie zdarzają się przypadki przechodzenia inżynierów przez ścieżkę kariery na różnych stanowiskach: od projektowania CAD, przez automatyzację procesów, po właściwe programowanie.
Nowe technologie
W branży nowych technologii rośnie zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się sztuczną inteligencją (od trenowania po projektowanie modeli i programowanie), analizą dużych zbiorów danych, skanowaniem 3D i obrazowaniem, drukiem 3D i wspomaganiem procesów produkcyjnych itp. To zapotrzebowanie będzie rosło, a oferty dydaktyczne uczelni z pewnością będą sukcesywnie rozbudowywane o kierunki i specjalności związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Szerokie możliwości rozwoju w tej branży otwierają się przed inżynierami wykształconymi w pokrewnych kierunkach i zainteresowanymi zdobywaniem nowych kwalifikacji.
Inżynier w biurze
Praca dla inżynierów czeka także na stanowiskach administracyjnych i kierowniczych. Zarządzanie projektem, zarządzanie zespołem czy planowanie to zajęcia wymagające nie tylko specjalistycznej wiedzy inżynierskiej, ale także tzw. umiejętności miękkich, przede wszystkim łatwości w nawiązywaniu kontaktów, szeroko rozumianej współpracy zespołowej oraz umiejętności przekazywania wiedzy i motywowania pracowników. Takie stanowiska są dostępne dla inżynierów niemal w każdej branży.
Jak wybrać?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: szukaj informacji, zadawaj pytania, nawiązuj kontakty, rozmawiaj z pracodawcami i osobami, które już pracują w interesującej Cię branży. Korzystaj z portali z ofertami pracy, ale też przeglądaj oferty zamieszczane bezpośrednio na stronach interesujących Cię przedsiębiorstw. Bierz udział w targach pracy i programach stażowych. Pamiętaj, że nie zawsze najlepiej jest zmierzać do celu najkrótszą drogą, a praca na stanowiskach zbliżonych do wymarzonego często przynosi doskonałe efekty.
Piotr Kołaczek