Inżynierowie wielu specjalizacji znajdują zatrudnienie w branży motoryzacyjnej. Sektor oferuje ciekawą pracę i wiele możliwości rozwoju w kraju i za granicą. Warto wykorzystać zapotrzebowanie na pracowników z branży automotive i dowiedzieć się, jak zostać idealnym kandydatem do pracy w tym sektorze.
Umiejętności i kompetencje
Umiejętności i kompetencje to jeden z głównych czynników, który ma wpływ na wybór nowych pracowników. Duże zapotrzebowanie na pracowników w branży motoryzacyjnej nie zmienia faktu, że pracodawcy chcą pracować z osobami komunikatywnymi. Dużymi atutami są także otwartość i szczerość kandydata – szczególnie wtedy, gdy aplikujący mówi o swoich słabych stronach oraz kiedy umie pochwalić się swoimi osiągnięciami. Przydatne są również umiejętności związane z pracą w zespole. Bardzo doceniane są kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów.
Jakie kierunki studiów?
Zapotrzebowanie na pracowników po uczelniach technicznych jest duże w branży motoryzacyjnej. Sektor ten poszukuje w szczególności absolwentów: inżynierii, oprogramowania, elektroniki, informatyki, mechaniki, automatyki i robotyki.
Dobre CVJeżeli zapotrzebowanie na pracowników jest duże, to do pracodawców przychodzi tym samym masa CV. Pierwszy krok w ich analizie to wyszukiwanie słów kluczowych , które pokrywają się z wymaganiami, wymienionymi w ofercie pracy. Istotne jest również szczegółowe określenie wykształcenia – kierunek, specjalizacja; warto również podać temat pracy dyplomowej. Branża motoryzacyjna przejawia zapotrzebowanie na pracowników, którzy umieją posługiwać się programami specjalistycznymi. A wyszczególnienie pozostałych aktywności – prac dorywczych, wakacyjnych, zagranicznych – pokazuje pracodawcom, że kandydat jest samodzielny, zorganizowany i nastawiony na rozwój zawodowy.
Proces rekrutacji
Pracodawcy, pracownicy HR-ów bądź rekruterzy często rozpoczynają proces rekrutacyjny od rozmowy telefonicznej. Jest to czas na zadanie pytań podstawowych – o studia, umiejętności językowe; często rozmowa prowadzona jest również w języku angielskim. Kiedy przychodzi czas na rozmowę kwalifikacyjną na żywo, plusem może okazać się przyniesienie własnego projektu. Oczywiście warto przygotować się do pytań o pasje, sposób spędzania wolnego czasu.
Wykorzystaj zapotrzebowanie na pracowników z branży automotive – skorzystaj z porad portalu studenckiego Eurostudent!