Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Skuteczne sposoby na przygotowanie się do targów pracy

Targi pracy to szansa na zapoznanie się z szeroką ofertą praktyk, staży i pracy. To możliwość spotkania się z interesującymi nas pracodawcami. To pierwszy krok do kariery.

 

Największą wartością targów pracy jest możliwość spotkania w jednym czasie i miejscu przedstawicieli tak wielu, różnorodnych branż i prześledzenia oferty, jaką stwarza rynek pracy dla studentów i absolwentów uczelni. Jednak dla wielu targi, to tylko zbieranie gadżetów. Aby to karierowe wydarzenie było owocne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, co jest najważniejsze?

 

Pomysł na siebie, to podstawa

Przede wszystkim musimy zastanowić się, po co w ogóle idziemy na targi? Czy chcemy znaleźć dla siebie praktykę, a może zdecydujemy się na staż lub też szukamy pracy i w jakiej branży czy też zawodzie. Ważne jest aby przyjść na targi z, częściowym chociaż, pomysłem na siebie. Należy zastanowić się nad tym, co chcemy robić w przyszłości, co nas interesuje, w czym jesteśmy mocni. Odpowiedź na te, z pozoru proste pytania, zwiększy naszą samoświadomość, a tym samym sprawi, że nie będziemy podchodzić do przypadkowych firm czy zadawać nieprzemyślane pytania. Warto zabrać na targi również swoje CV.

 

Spis wystawców jest najważniejszy

Jeżeli określiliśmy swoje mocne strony i wiemy jaki jest cel naszej obecności na targach, na przykład szukamy 3-miesięcznej praktyki w dziale finansowym w dużej międzynarodowej firmie, to kolejnym krokiem będzie wizyta na stronie internetowej targów i zapoznanie się ze  spisem wystawców, a także profilem firm. Prześledzenie listy i profili firm biorących udział w targach, daje kandydatowi możliwość zwrócenia uwagi na najbardziej atrakcyjnych pracodawców, z uwagi na jego profil kształcenia i zainteresowania. Warto też sprawdzić czy wystawcy kierowali już swoje oferty do środowiska akademickiego np. w ramach współpracy z Biurem Karier Studenckich.

 

Warto, szukając potencjalnych pracodawców, wejść na strony internetowe firm i zapoznać się z ich działalnością. – Spróbujmy się dowiedzieć jak najwięcej o firmach, do których chcemy złożyć swoją aplikację: jakie mają działy lub zespoły projektowe, czy proponują programy stażowe dla absolwentów, czy oferują praktyki, przeczytajmy o nowych inwestycjach i projektach. Dzięki temu już idąc na targi będziemy lepiej przygotowani do spotkania z potencjalnym pracodawcą. Warto przygotować sobie i zabrać na targi listę pytań, które chcemy zadać. To znakomita okazja, aby uzyskać informacje, których nie ma np. na stronie internetowej. 

Wchodząc na stronę www potencjalnego pracodawcy nie zapomnijmy kliknąć na zakładkę „kariera” – znajdziemy w niej wszystko na temat praktyk, staży oraz pracy w danej firmie – od opisu stanowisk, po wymagania w stosunku do kandydata.  Przejrzyjmy wymagania pracodawców, które opisywane są w profilach, czy też na stronach internetowych samych firm.

 

Dokumenty aplikacyjne są niezbędne

Wybierając się na targi pracy zabierzmy CV i List Motywacyjny w języku polskim i angielskim. Zadbajmy o to, żeby dokumenty posiadały wartość merytoryczną – wskazywały na nasze atuty, dotychczasowe doświadczenia zawodowe (mogą być też praktyki, wolontariat), znajomość języków obcych (warto wypisać posiadane certyfikaty), znajomość obsługi komputera etc. Zastanówmy się, co warto podkreślić w odniesieniu do firm lub stanowisk, w odniesieniu do których planujemy aplikować. Warto zadbać o sferę wizualną naszego CV.

Często także w trakcie trwania targów jest  możliwość sprawdzenia CV podczas rozmowy z doradcą zawodowym. Warto zabrać ze sobą kilka egzemplarzy. Będzie je można zostawić u wybranych przez siebie pracodawców. Bądźmy przygotowani na to, że wiele firm prosi w trakcie tragów o wypełnienie formularza rekrutacyjnego, więc przypomnijmy sobie wcześniej niezbędne informacje i daty dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy ukończonych kursów i szkoleń. Nasze CV będzie wtedy idealnym przypomnieniem informacji niezbędnych do wypełnienia formularza.

 

Autoprezentacja jest szansą

Przed wejściem na tragi, należy zabrać bezpłatny Katalog Targowy, w którym znajduje się m.in. spis wystawców i plan stoisk. Ułatwi on poruszanie się po terenie targów, nie pozwoli na pominięcie ciekawego wystawcy, a także będzie przydatny po targach. Katalog może jeszcze być pomocny po zakończeniu targów, służyć jako przypomnienie sobie informacji o pracodawcy czy też branży. Po przeglądnięciu katalogu powinniśmy rozpocząć spotkania z wybranymi pracodawcami.

 

Targi pracy dają doskonałą okazję do rozmowy z pracodawcą, dlatego warto zastanowić się nad pytaniami, które chcielibyśmy zadać. Z drugiej strony, trzeba być przygotowanym na pytania od pracodawcy, np. dlaczego szukamy  pracy w tej firmie? Nie jest to jeszcze rozmowa kwalifikacyjna, ale dzięki tym wstępnym konwersacjom możemy się wyróżnić i zostać dobrze zapamiętani. Dlatego ważny jest też nasz wygląd – estetyczny strój i profesjonalne zachowanie. Rozmowa powinna zostać przeprowadzona przez nas profesjonalnie, chociaż spotkanie z pracodawcą podczas targów ma charakter mniej formalny niż wywiad kwalifikacyjny.

Profesjonalnie przeprowadzona rozmowa, zadawanie mądrych, przemyślanych pytać, wykazanie się wiedzą na temat firmy, a także pozostawienie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, to szansa na to, iż zostaniemy zauważeni, zapamiętani i otrzymamy stanowisko czy też staż o który się ubiegamy.

 

Jeżeli właściwie przygotujemy się do targów pracy, mogą one stać się kluczem do kariery.

 

Gj