Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE z nowym terminem i… przedrostkiem

Dystans społeczny stał się naszą niechcianą codziennością. Oddaliliśmy się od siebie, ale nauka sprawi, że znowu będziemy blisko! Zapraszamy kolejny Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, który odbędzie się od 29 do 31 maja 2021 roku. Nie będzie to jednak 5. ŚFN, a „Za pięć 5-ty ŚFN”.

Pierwotnie jubileuszową, piątą odsłonę ŚFN zaplanowano na czas między 10 a 12 kwietnia 2021 roku, ale ponieważ w gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach aż do kwietnia ma funkcjonować wojewódzki szpital polowy, komitet organizacyjny ŚFN został zmuszony przenieść wydarzenie na ostatni weekend maja. Od początku pandemii organizatorzy pracowali na rzecz przeprowadzenia festiwalu w formule hybrydowej, ale z założeniem, że sytuacja pandemiczna do wiosny 2021 roku ulegnie poprawie, a przynajmniej – że nie będzie obowiązywać tak wiele obostrzeń.

 

Niestety sytuacja jest wciąż na tyle niepewna, że uniemożliwia przygotowanie festiwalu w takim zakresie. Właśnie dlatego zdecydowano się na koncepcję „Za pięć 5-tego ŚFN”, która jest połączeniem tego, co udało się wypracować przez poprzednie lata – a co tak entuzjastycznie przyjęła społeczność naszego regionu – do dzisiejszych realiów. Organizatorzy działają więc dalej, mając wciąż na uwadze bezpieczeństwo publiczności podczas wydarzenia, ale też ze świadomością, że marka ŚFN zasługuje na „prawdziwą” piątą edycję w normalnych okolicznościach, a więc po zakończeniu pandemii.

 

Oznacza to, że „Za pięć 5-ty ŚFN” pod koniec kwietnia 2021 roku będzie równie interesujący, jednak nieco inny. Jak nowa koncepcja przełoży się na program festiwalu? Wciąż główną przestrzenią ŚFN pozostanie sala wielofunkcyjna MCK ze stanowiskami pokazowymi zgrupowanymi w obszary wiedzy oraz kilka stref specjalnych. Pewnemu ograniczeniu ulegnie warsztatowo-wykładowa część programu, ale organizatorzy wiele obiecują sobie po przeniesieniu tych aktywności w sferę online. Na „Za pięć 5-tym ŚFN” nie zabraknie gości specjalnych – polskich i zagranicznych, a kontakt zdalny wcale nie oznacza, że spotkania z nimi będą mniej ciekawe i inspirujące. Datę nowego wydarzenia prezentujemy w specjalnym świątecznym spocie ŚFN, który niesie najważniejsze dla nas obecnie przesłanie: chociaż przez pandemię oddaliliśmy się od siebie, to dzięki nauce niedługo znów będziemy bliżej! Już teraz zapraszamy do MCK pod koniec maja 2021 r.

 

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, którego pomysłodawcą i liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, to jedno z największych w Europie wydarzeń o charakterze popularyzującym naukę. Czwarta edycja ŚFN w styczniu 2020 roku przyciągnęła do MCK ponad 51 tysięcy osób, a łącznie we wszystkich dotychczasowych czterech edycjach wzięło udział ponad 200 tysięcy uczestników (razem z widzami transmisji internetowych).