Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Słynna „historia sztuki Gombricha” już w księgarniach!

19 lipca do księgarń trafiła najsłynniejsza książka Ernsta H. Gombricha pt. ”O Sztuce”.
To najpopularniejsza na świecie i niezwykle ceniona książka poświęcona zagadnieniom sztuki. Od lat stanowi doskonałe wprowadzenie do historii tego tematu, będąc przy tym sztandarową pozycją w kanonie lektur uczniów i studentów wydziałów historii sztuki, nauk plastycznych oraz pokrewnych.

Przygotowana przez Dom Wydawniczy Rebis polska edycja oparta jest na szesnatym wydaniu brytyjskim – poprawionym, poszerzonym i wzbogaconym o nowe opracowanie graficzne.

Trudno znaleźć dzieło równie dobrze wprowadzające do historii sztuki poczynając od malarstwa jaskiniowego, sztuki egipskiej, greckiej, rzymskiej, sztuki Wschodu, średniowiecznej Europy poprzez malarstwo włoskie, francuskie, a kończąc na eksperymentalnej sztuce współczesnej. Jak mówił Gombrich, jego celem było „wprowadzenie jasnego porządku w bogactwo nazwisk, okresów i stylów, które zapełniają strony dzieł bardziej ambitnych”.

 

Książka ta zawdzięcza swoją popularność szczerości i prostocie przekazu, a także doskonałemu stylowi pisarskiemu autora.

„Jest to popularyzacja wiedzy na najwyższym poziomie. Gombrich, dokonując starannego wyboru reprezentatywnych dzieł, poddaje je wnikliwej i wielostronnej analizie formalnej i treściowej…Wybrane dzieła, osadzone w szerokim kontekście historycznym, filozoficznym i politycznym, składają się na wielobarwną mozaikę epok i stylów“ ocenia dr hab. Michał Janocha, prof. Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

„Gombrich nie onieśmiela czytelnika trudną, fachową terminologią i zawiłymi wywodami, ale jak mądry nauczyciel objaśnia zjawiska z dziejów sztuki (niejednokrotnie trudne i skomplikowane) w sposób umożliwiający ich zrozumienie przez niefachowców“ przekonuje prof. dr hab. Jarosław Jarzewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

 

Czytelnicy uważają Gombricha za prawdziwego mistrza, który łączy wiedzę i mądrość z niepowtarzalnym darem przekazywania wielkiej miłości do opisywanych przez siebie dzieł sztuki.

„Trudno byłoby znaleźć lepszą pierwszą książkę – wprowadzającą w ten fascynujący świat, będący poglądowym przewodnikiem wytyczającym szlaki i punkty w gęstwinie faktów, zjawisk, dzieł, stylów i kierunków“ uzupełnia prof. Jarzewicz.

 

Dzieło Gombricha to najlepiej sprzedająca się książka na świecie o sztuce, której do dziś rozeszło się ponad 7 milionów egzemplarzy! Książka zaopatrzona jest w doskonałe ilustracje obrazujące dzieła sztuki, o których jest mowa, przedstawiane w trzech dyscyplinach: rzeźba, malarstwo, architektura. Tablice chronologiczne, mapy oraz świetną bazę bibliograficzną, a także indeks nazw geograficznych, imion, pojęć, alfabetyczny wykaz ilustracji zgodnie z państwami i miastami w których znajdują się omawiane dzieła.

 

Dane bibliograficzne:

Dom Wydawniczy Rebis, Poznań, 2013, oprawa: twarda, liczba stron: 688, ISBN: 978-83-7510-216-1