Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Specjalistyczne certyfikaty językowe

Jak udowodnić pracodawcy swoje kompetencje językowe i kwalifikacje zawodowe jedno-cześnie? Zdać specjalistyczny egzamin z języka obcego.

Certyfikaty i dyplomy, które otrzymamy po zdaniu egzaminów końcowych, prawdopodobnie przyczynią się do naszego zawodowego sukcesu. Decydując się na egzamin, trzeba jednak dokładnie zapoznać się z wymaganiami wobec kandydatów, niektóre instytucje żądają bowiem wyższego wykształcenia, natomiast wcześniejsza wiedza w danej dziedzinie nie jest konieczna.
 
ACCA
– Association of Chartered Certified Accountants (www.accaglobal.com) to organizacja obecna poprzez swoje kwalifikacje w ponad 160 krajach świata – mówi Anna Zawadzka odpowiedzialna za szkolenia ACCA w Ernst & Young Academy of Business. – ACCA to jedne z najbardziej cenionych na świecie międzynarodowych kwalifikacji finansowych. Tytuł ACCA pomaga przyszłym decydentom osiągnąć wysoką pozycję zawodową i zrobić karierę w nowoczesnym, profesjonalnym środowisku. Aby zostać członkiem ACCA, musimy zaliczyć 14 egzaminów w języku angielskim (w ciągu maksymalnie 10 lat) oraz udokumentować trzyletnie doświadczenie w biznesie.
 
CFA
Chartered Financial Analyst Institute (www.cfainstitute.org) wydaje certyfikat Chartered Financial Analyst tym, którzy dążą do specjalizacji m.in. w dziedzinie rynku papierów wartościowych, finansów przedsiębiorstw czy doradztwie inwestycyjnym. – Program składa się z trzech poziomów egzaminów, które muszą być zdane w ściśle określonym porządku – tłumaczy Magda Oleksiuk, menedżer Ernst & Young Academy of Business (www.ey.com.pl/academyofbusiness). – Na każdym z poziomów należy zdać dwa trzygodzinne egzaminy, które odbywają się w tym samym dniu na całym świecie: jeden rano, a drugi po południu. Egzaminy obejmują cały program dla danego poziomu i, podobnie jak kursy, odbywają się w języku angielskim.
 
CIM
Osoby planujące zajmować się marketingiem z pewnością zainteresują certyfikaty wydawane przez Chartered Institute of Marketing (www.cim.co.uk i www.cimpoland.pl). – Jest to największa (obecna w 90 krajach i zrzeszająca ponad 60 tys. osób) organizacja marketingowa na świecie – mówi Piotr T. Ruta, PR & Media Communication z CIM Poland. – Do zadań CIM należą przede wszystkim promowanie najwyższych standardów zawodowej etyki, uczciwości i rzetelności wśród marketerów, szeroko zakrojone badania dotyczące najnowszych trendów w biznesie oraz edukacja, certyfikowanie i konsulting marketingowy. Egzaminy organizowane są na trzech poziomach: Professional Certificate in Marketing, Professional Diploma in Marketing oraz Professional Postgraduate Diploma in Marketing. – Warto dodać, że CIM jest jedyną na rynku polskim międzynarodową profesjonalną (a nie akademicką) kwalifikacją marketingową, rozpoznawalną przez Dyrektywę Unii Europejskiej – uzupełnia Piotr T. Ruta.
 
CIMA
Chartered Institute of Management Accountants (www.cimaglobal.com), który skupia 85 tys. studentów i 65 tys. członków w 156 krajach, zajmuje się głównie kształceniem finansistów pracujących w organizacjach komercyjnych i zajmujących się zarządzaniem przedsiębiorstwem. Na chętnych do zdobycia certyfikatu CIMA czeka aż 17 egzaminów skupionych na trzech poziomach. Certificate Level sprawdza wiedzę z m.in. ekonomiki przedsiębiorstw i podstaw rachunkowości finansowej. Managerial Level dotyczy m.in. planowania w rachunkowości zarządczej i zarządzania systemami informacyjnymi, natomiast Strategic Level obejmuje m.in. strategie przedsiębiorstw oraz studium przypadku. W jednej sesji możemy zdać do sześciu egzaminów.
 
LCCI
London Chamber of Commerce and Industry International Qualifications (www.lccieb.com lub www.lcci.org.pl), działa w ponad 100 krajach i współpracuje z ponad 5000 centrów egzaminacyjnych. LCCI sprawdza, w jakim stopniu opanowaliśmy język angielski oraz w jaki sposób potrafimy go wykorzystać w wybranej przez nas dziedzinie, czyli Business English, Information Technology, Languages for Business oraz Management & Business. Egzaminy mają formę pisemną i odbywają się na czterech poziomach: na pierwszym poziomie musimy wykazać, że umiemy posługiwać się różnymi formami korespondencji (m.in. list, notatka, raport) i że rozumiemy teksty o tematyce biznesowej, na kolejnych trzech poziomach do części pisemnej dochodzi część ustna sprawdzająca znajomość specjalistycznego słownictwa oraz umiejętność budowania wypowiedzi związanych ze światem m.in. ekonomii, mediów czy polityki.
 
Proces przygotowania do większości międzynarodowych egzaminów wymaga od nas sporego wysiłku intelektualnego, nakładów czasowych, a nierzadko i sporych sum. Jednak planując ścieżkę kariery już w czasie studiów, umiejmy popatrzeć na te szanse w szerokim kontekście przyszłości zawodowej. – Na konkurencyjnym rynku pracy, gdzie co roku uczelnie opuszczają tysiące ambitnych studentów, marzących o karierze menedżerskiej, dodatkowe kwalifikacje są coraz wyżej cenione przez pracodawców – komentuje Magda Oleksiuk z Ernst & Young Academy of Business. – Inwestycje zagraniczne w Polsce, oddziały międzynarodowych korporacji, członkostwo Polski w Unii Europejskiej to powody wzrostu zainteresowania międzynarodowymi kwalifikacjami zawodowymi. Coraz częściej absolwenci polskich uczelni traktują zdobywanie tych kwalifikacji jako konieczny etap w ich międzynarodowej karierze.
 
***
 
Gdzie się przygotować?
 
ACCA, CFA, CIMA
Ernst & Young Academy of Business (www.ey.com.pl/academyofbusiness)
al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa, tel. 0 22 579 80 00
BPP Professional Education(www.bpp.com)
ul. Nowogrodzka 68, 02-014 Warszawa, tel. 0 22 504 07 00
 
CIM
Instytut Rozwoju Biznesu(www.irb.pl)
Biuro Obsługi Szkoleń, ul. Wyzwolenia 63, 05-140 Serock, tel. 0 22  782 78 87 w. 777
BPP Professional Education(www.bpp.com)
ul. Nowogrodzka 68, 02-014 Warszawa, tel. 0 22 504 07 00
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego (www.wspiz.edu.pl)
ul. Jagiellońska 57/59, 03-301 Warszawa, tel. 0 22 811 30 66
Questus (www.questus.pl)
ul. Jaracza 72, Łódź, tel. 0 42 678 78 60
 
LCCI
Kilkadziesiąt centrów egzaminacyjnych, których lista jest dostępna na stronie: www.lcci.org.pl
 
***
 
Przybliżony rachunek
Ceny certyfikatów są bardzo różne i zmieniają się w zależności od instytucji, która je wydaje, oraz od charakteru samego egzaminu, czyli np. od liczby części do zdania i formy ustnej lub pisemnej. Na przykład koszty egzaminów LCCI zaczynają się od 180 zł, natomiast starając się o członkostwo w ACCA, musimy liczyć się z opłatami za egzaminy, rejestrację i członkostwo w wysokości ok. £900 funtów. Za szkolenie zapłacimy od kilkuset złotych (np. LCCI) do kilkunastu tysięcy złotych w renomowanej firmie (np. CIMA). Wybierając certyfikat czy dyplom, który poświadczy nasze kompetencje językowe i kwalifikacje zawodowe, musimy liczyć się z pewnym wydatkiem. Nie zapominajmy jednak, że koszty poniesione dziś mogą zwrócić się nam wielokrotnie w przyszłości.