Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Spotkanie z Profesorem Csabą G. Kissem

W środę, 26 maja, o godz. 18.00 Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na Spotkanie z prof. Csabą G. Kissem, autorem wydanej niedawno przez MCK książki „Lekcja Europy Środkowej”.

 
Wybitny węgierski intelektualista i ceniony badacz polskiej literatury i kultury – prof. Csaba G. Kiss, z Instytutu Badań Literackich Węgierskiej Akademii Nauk, przebywa obecnie w Krakowie na stypendium „THESAURUS POLONIAE”. Zbiera materiały do projektu przewodnika po polskiej kulturze, który ma być adresowany do węgierskiego odbiorcy.
Spotkanie poprowadzi Prof. Jacek Purchla – dyrektor MCK.
Książka „Lekcja Europy Środkowej” to wybór esejów prof. Csaby G. Kissa publikowanych w ciągu ostatnich 15 lat w Polsce i na Węgrzech. Autor od lat prowadzi badania z zakresu komparatystyki literatur Europy Środkowej, a także mitów i symboli narodowych w literaturze.
 
Z recenzji książki:
Europa Środkowa ma się bardzo dobrze – przekonuje także węgierski historyk Csaba G. Kiss w zbiorze erudycyjnych esejów zatytułowanych „Lekcja Europy Środkowej”. Autor – zasłużony badacz dziejów państw Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie zaś skomplikowanych stosunków węgiersko-słowackich – bohaterami swoich tekstów czyni przede wszystkim środkowoeuropejskich pisarzy i intelektualistów: Adama Mickiewicza, Bohumila Hrabala, Egona Bondego, Jana Kollara, Franza Kafkę i Laszla Nemetha. Przedstawia także poglądy rzeczników Europy Środkowej jak Milan Kundera, Czesław Miłosz czy krakowski historyk Wacław Felczak, którego imię nosi historyczna nagroda Europy Środkowej wręczana przez Uniwersytet Jagielloński i Polskie Towarzystwo Historyczne. (…) Niewątpliwie książka Kissa prezentuje ciekawą i mało popularną w Polsce węgierską refleksję nad naszymi dziejami (…). /Łukasz Grzesiczak, PRZEGLĄD/
 
 
 
Spotkanie z Profesorem Csabą G. Kissem
autorem książki pt. „lekcja europy środkowej”
pierwszej publikacji z nowej serii MCK – „bilbioteka europy środkowej”
26 maja 2010, godz. 18.00
Międzynarodowe centrum kultury, sala „Pod Kruki”,  Rynek główny 25, kraków

www.mck.krakow.pl WSTĘP WOLNY