Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

STAIR

Studies in Trans-Atlantic International Relations (STAIR) to inicjatywa trzech uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK), Uniwersytetu w Debreczynie (UD) oraz Grand Valley State University (GVSU).

Trzy uczelnie utworzyły konsorcjum, które otrzymało grant z projektu Atlantis na stworzenie transatlantyckich studiów kończących się przyznaniem dyplomów pierwszego stopnia (Bachelor) przez wszystkie uczestniczące w nim instytucje. Koordynatorem programu jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
 
Celem STAIR jest wymiana studentów trzech uczelni przez najbliższe 4 lata. Dla studentów UEK to wspaniała możliwość spędzenia 1,5 roku na studiach za granicą, poznania bliżej kultury węgierskiej i amerykańskiej, zdobycia nowej wiedzy oraz przyjaciół, a co najważniejsze, uzyskania dyplomu uczelni partnerskich. Europejscy studenci otrzymują 12000 Euro grantu na pobyt w GVSU. STAIR skierowany jest do najlepszych studentów studiów licencjackich – rekrutacja na I roku, wyjazd na II roku studiów. Trzeba jednak podkreślić, że półtoraroczny wyjazd wiąże się z wydłużeniem okresu studiów I stopnia do 4 lat. 
 
Co roku 3 studentów z uczelni europejskich będzie spędzało 2 semestry w GVSU, czyli w ciągu najbliższych lat na roczne stypendium do Stanów Zjednoczonych wyjedzie 12 studentów UEK oraz 12 studentów UD. Ponadto, studenci z Krakowa i Debreczyna spędzą wzajemnie u siebie jeden semestr w ramach programu Erasmus. Z kolei studenci amerykańscy spędzą jeden rok akademicki w Europie – po jednym semestrze w obu uczelniach partnerskich. 
 
Ten prestiżowy projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską oraz rząd Stanów Zjednoczonych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.stair.uek.krakow.pl