Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Staże w finansach i bankowości szansą na sukces

 

Niezmiennie na uczelniach wyższych dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki ekonomiczne. Eksperci z dziedziny bankowości, finansów i rachunkowości są nieustannie poszukiwani, ponieważ sektor bankowo-rachunkowy intensywnie się rozwija.

Mimo że studentów kierunków ekonomicznyc­h oraz absolwentów jest wielu, to często nie spełniają oni oczekiwań rekruterów, głównie z powodu braku doświadczenia, które jest niezwykle pożądane. Dróg do jego zdobycia jest wiele i wcale nie jest tak, że każda z nich jest bezpośrednio powiązana ze standardowym etatem, ponieważ także uczest­nictwo w stażach oraz praktykach pozwala znacznie zwiększyć szanse na angaż w wymarzonym miejscu pracy.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Dla pracodawcy nie jest ważna wyłącznie edukacja, ale przede wszystkim zaznajomienie z tajnikami pracy w zespole, umiejętność realizacji wyznaczonych zadań, często także pod presją czasu. Absolwent polskich uniwersytetów bez wątpienia dysponuje wiedzą, która przyda się w każdej firmie z danego sektora, jednakże często, że względu na brak doświadczenia, nie miał okazji sprawdzić nabytej wiedzy w praktyce. Studiując dziennie, mamy bardziej ograniczoną ilość wolnego czasu, który można przeznaczyć na pracę, niż w przypadku osób realizujących studia w systemie wieczorowym lub zaocznym. Zarówno jedni, jak drudzy mogą jednak wziąć udział w coraz częściej realizowanych praktykach i stażach, które są dają korzyści obu stronom – zarówno kandydatowi, jak pracodawcy. Są one realizowane w różnych okresach, część z nich odbywa się w czasie wakacji. Bez większych trudności można znaleźć również takie, które są realizowane podczas roku akademickiego w okresie rocznym bądź półrocznym. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by w miesiącach letnich wybrać się na wymarzony urlop.

Korzyści obustronne

Znalezienie nowego pracownika przez firmę generuje duże koszty. Począwszy od przeprowadzenia procesu rekrutacji, po przeszkolenie nowo zatrudnionej osoby. Stąd też zmiana kierunku podejmowanego przez pracodawców. Od pewnego czasu da się zauważyć, że wolą oni dać szansę młodym i ambitnym, którzy za pośrednictwem staży i praktyk nabiorą pewności siebie, wdrożą się w firmę, a sama praca stanie się dla nich przyjemnością. To przyjemne z pożytecznym, ponieważ student nabiera w ten sposób doświadczenia, a gdy wykaże się dostatecznym poziomem wiedzy i zaangażowania, może zostać zatrudniony w firmie na dłużej. Nie jest przecież opłacalne pozbycie się pracownika, na którego wyszkolenie przeznaczone zostały liczne pokłady energii i środków pieniężnych. Uczestnictwo w programach stażowych to więc duża szansa na dobre rozpoczęcie własnej kariery zawodowej, która przez następne lata może się znacznie rozwinąć.

Poszukiwanych jest wielu

Branża finansowa oferuje wiele stanowisk, które są trampoliną do zawodowego sukcesu. Czeka wiele ciekawych wakatów, które mogą być pierwszym szczeblem w bogatej, pełnej sukcesów karierze. W sieci łatwo natrafić na oferty staży i praktyk w zawodzie księgowego, agenta ubezpieczeniowego, lecz coraz częściej prowadzone są nabory na stanowiska asystenckie. Praktyka jako asystent maklera, doradcy finansowego bądź podatkowego to duża szansa nie tylko na nabycie dostatecznej ilości doświadczenia, ale również kontaktów, które mogą przydać się w przyszłości. Makler zajmuje się wyceną przedsiębiorstw, wykonywaniem dokumentacji dotyczących emisji akcji oraz wykonuje analizy finansowe dla swoich klientów. Na asystenta nie spada ciężar wszystkich tych obowiązków, ma on pomóc w ich wykonywaniu poprzez realizację zadań przydzielonych przez osobę nadzorującą. Inaczej wygląda to w przypadku realizowania stażu w roli księgowego bądź agenta ubezpieczeniowego. Bez pierwszego z nich nie może działać żadna szanująca się firma ani przedsiębiorstwo. Odpowiada on za prowadzenie ksiąg rachunkowych, dokonuje wycen aktywów i pasywów. Generalnie, dba o to, by w finansowej dokumentacji przedsiębiorstwa wszystko się zgadzało. Praca jest niezwykle odpowiedzialna, lecz jednocześnie daje duże szanse na dobre zarobki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku agenta ubezpieczeniowego, który dba o przygotowanie odpowiedniej, indywidualnej oferty dla klienta przy jednoczesnym spełnieniu jego wymagań. Na tym stanowisku nieodzowna jest również odpowiednia współpraca z działem likwidacji szkód. W pracy agenta ubezpieczeniowego konieczne jest realizowanie planów sprzedażowych, które mogą przyczynić się do finansowej premii. To tylko cząstka obowiązków, a ich realizacja podczas trwania praktyk bądź programu stażowego z pewnością pomoże się rozwinąć.

Postaw na bankowość

Sektor bankowy dynamicznie się rozwija, dzięki czemu może on zaoferować atrakcyjną ścieżkę kariery dla studentów i absolwentów wielu kierunków studiów. Oczywiście w cenie są studia związane z ekonomią – finanse i rachunkowość, bankowość czy ekonomia, jednak w tym sektorze odnajdą się również osoby, których edukacja nie miała wiele wspólnego z tą branżą. Wiele banków jest organizacjami działającymi na skalę globalną, dlatego sprawdzą się w nich osoby, które dobrze znają języki obce, szczególnie jeśli oprócz angielskiego na poziomie średniozaawansowanym w podobnym stopniu posługują się innym językiem obcym, np. francuskim, niemieckim, włoskim, rosyjskim czy hiszpańskim. Zaczynając praktykę lub staż w bankowości, masz dostęp do szerokiego pakietu szkoleń, zarówno z zakresu kompetencji twardych (kursy te mają przygotować potencjalnego pracownika, zwłaszcza jeśli nie ukończył studiów związanych z ekonomią, do specyfiki pracy w tej branży), jak i miękkich.

Zwiększ szanse na angaż

Studenci w Polsce bardzo chętnie decydują się na wybór uczelni wyższych kształcących na kierunkach ekonomicznych. Z racji tego liczba absolwentów kierunków takich jak ekonomia, finanse i rachunkowość czy bankowość jest naprawdę spora. Należy wyróżnić się z tłumu, by udowodnić rekruterom, że jesteśmy idealnym kandydatem. To wcale nie jest trudne, ponieważ oprócz dobrych wyników w nauce liczy się kilka innych rzeczy, które zależą wyłącznie od nas. Jedną z najważniejszych jest ambicja, którą można udowodnić na kilka sposobów. Doskonałym pomysłem jest uczestnictwo w kołach naukowych, które działają niemalże na każdym wydziale polskich uczelni. W gronie najzdolniejszych studentów pomysły przychodzą łatwiej niż zwykle, w wyniku czego bardzo często owocem współpracy są ciekawe projekty, którymi można pochwalić się w CV. Warto brać udział również w organizowanych konferencjach oraz rozwijać się na własną rękę poprzez udział w branżowych szkoleniach czy naukę języków obcych. Każda dodatkowa umiejętność bez wątpienia będzie traktowana jako duży atut, stawiając nas na uprzywilejowanej pozycji.

Gdzie szukać ofert?

Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy wykazać się determinacją w realizacji założonego sobie celu. Pierwszą opcją podczas poszukiwań jest zwrócenie uwagi na własną sieć kontaktów, w której być może znajdują się osoby, które mogą pomóc nam kogoś polecić, bądź coś zaoferować. Niestety, gdy stawiamy pierwsze kroki w karierze zawodowej, zazwyczaj zakres naszych kontaktów biznesowych jest raczej ograniczony, dlatego warto zacząć zbierać je na portalach takich jak Linkedin czy Goldenline. Jest to nie tylko odpowiednie miejsce na zapoznanie nowych osób z kręgu biznesowego, ale również na złożenie aplikacji na właśnie odbywającą się rekrutację. Jest tam dostępnych wiele ofert staży oraz praktyk, dlatego bez wątpienia warto być tam obecnym. Kolejną możliwością jest uczestnictwo w targach pracy, które regularnie odbywają się na terenie polskich uczelni. Dla spóźnialskich mamy dobrą wiadomość – eventy te odbywają się cykl­icznie, więc w przypadku zaplanowanego już harmonogramu można przyjść kolejnym razem, choć nie warto z tym zwlekać.

Kamil Komisarz