Myślisz: studia i przed oczami pojawiają ci się wizje błogiego przesiadywania w pubie z grupą przyjaciół, imprezy w akademikach do białego rana i tylko kilka dni spędzonych z nosem w książkach w czasie sesji egzaminacyjnej… Stop! Dobre wspomnienia są ważne, ale czy faktycznie chcesz w finale swoich studenckich zmagań stwierdzić z przerażeniem, że jedyne, co wynosisz z uczelni, to dyplom w kieszeni?
W dzisiejszych czasach niestety sam tytuł magistra nie wystarczy. Przed absolwentami piętrzą się coraz to bardziej wyszukane wymagania, które należy spełnić, by należeć do grona potencjalnych pracowników. Liczą się nie tyle oceny w indeksie, ile zdobyte doświadczenie i umiejętność pracy w zespole. Bywa, że wiedza zdobyta w czasie studiów nie do końca pokrywa się z tą, która faktycznie potrzebna jest przy wykonywaniu zawodu. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Zamiast rzucać się na głęboką wodę, warto odpowiednio wcześnie zadbać o rozwój swoich umiejętności interpersonalnych i kreatywności. Na pomoc spieszą organizacje studenckie. To tutaj właśnie przekonasz się na własnej skórze jak powinna wyglądać współpraca zawodowa, nauczysz się działać w grupie (a może nawet kierować zespołem), wykażesz się pomysłowością przy realizacji projektów. Zapewniamy, że nie będzie bolało – wręcz przeciwnie – przyniesie ci dużą dozę satysfakcji i poczucie, że czas spędzony na studiach nie jest marnowany. Organizacje nie tylko prowadzą wewnętrzne szkolenia, ale przede wszystkim wysyłają studentów na rozmaite praktyki w kraju i za granicą oraz umożliwiają kontakt z profesjonalistami w trakcie konferencji naukowych. Takie znajomości nierzadko owocują w postaci oferty pracy. Zorientowani kulturalnie również znajdą pole do popisu. Stowarzyszenia studenckie mają duży udział w organizowaniu imprez muzycznych, filmowych, sportowych itd., zatem przynależność do nich to nie tylko praca, ale także możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi i okazja do dobrej zabawy… Trzeba tylko wybrać tę organizację, która da nam optymalne warunki rozwoju. A jest w czym wybierać.
INFO: Organizacja powstała w 1985 roku we Francji i jest obecnie największym interdyscyplinarnym stowarzyszeniem studenckim, skupiającym ok. 17 tys. członków w Europie. Strukturę AEGEE stanowią rozproszone po ośrodkach akademickich tzw. anteny – czyli komórki lokalne, zależne bezpośrednio od zarządu w Brukseli. AEGEE jest organizacją wolontarystyczną i politycznie niezależną, wspieraną przez Unię Europejską. Za główny cel stawia sobie realizowanie idei integracji europejskiej, demokratycznej współpracy i tolerancji. Co to w praktyce oznacza? Zasilając szeregi członków AEGEE otwierasz sobie drzwi do udziału w międzynarodowych konferencjach, gdzie nawiążesz kontakty z pracodawcami. Podczas tygodniowych warsztatów European Schools zdobędziesz wiedzę teoretyczną dotyczącą pracy w AEGEE, którą następnie wykorzystasz przy realizacji rozmaitych projektów. Oprócz tego zyskasz okazję wyjazdu na obóz Summer Uniwersity, na którym w międzynarodowym towarzystwie podszkolisz język i poznasz zwyczaje panujące w obcym kraju.
WWW: www.aegee.pl
INFO: AIESEC narodził się w 1948 roku, obecnie działa w 85 krajach. Trzonem działalności tej organizacji jest program praktyk zagranicznych, w ramach którego każdego roku 21 tys. studentów wyjeżdża w celu zdobycia doświadczenia w zagranicznej firmie. Praktyka trwa od 2 do 18 miesięcy i realizowana jest w jednym z trzech sektorów – biznesu, publicznym lub społecznym. Oprócz tego do przedsięwzięć stowarzyszenia należą konferencje naukowe i Dni Kariery.
INFO: AZS jest największą ogólnopolską organizacją studencką, utworzoną w 1909 roku w Krakowie. Jego misją jest upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki, podnoszenie sprawności fizycznej i polepszanie stanu zdrowia społeczności akademickiej, do czego też zmierzają działacze AZS-u. Przykład? Akademickie Mistrzostwa Polski, środowiskowe ligi międzyuczelniane, festiwale sportowe, Puchary ZG. Związek dba też o rehabilitację osób niepełnosprawnych, które mogą wziąć udział w Integracyjnym Festiwalu Sportowym oraz propaguje kulturę fizyczną w miesięczniku Akademicki Przegląd Sportowy, a na poziomie międzynarodowym organizuje Uniwersjady, czyli Igrzyska Studenckie. AZS to nie tylko wszelkiej maści imprezy sportowe, ale także możliwość wyjazdu na wakacyjne obozy treningowe oraz odbycia szkolenia pod okiem instruktorów.
BEST – Board of European Students of Technology
INFO: W 1989 roku grupa studentów dostrzegła konieczność nawiązania współpracy pomiędzy uczelniami w celu wymiany wiedzy i doświadczeń, dając początek największej na świecie organizacji działającej na uczelniach technicznych. BEST promuje pracownika zwanego euroinżynierem. Daje możliwość pracy w międzynarodowym zespole, wysyłając studentów na kursy naukowe w uniwersytetach technicznych całej Europy (Summer Program), ułatwia kontakt z fachowcami podczas cyklicznych Prezentacji Firm oraz otwiera bazę praktyk w trakcie Targów Pracy. W Polsce lokalne grupy BEST działają na uczelniach technicznych w Warszawie, Łodzi, Gliwicach, Krakowie i Gdańsku.
INFO: ELSA, powołana w 1981 roku w Wiedniu, zrzesza studentów prawa i młodych prawników z 41 krajów Europy. Celem tej organizacji jest rozwój edukacji prawniczej i zachęcanie do działań dla dobra społeczeństwa. Głównym impulsem dla utworzenia Stowarzyszenia był program wymiany praktyk studenckich (STEP), w czasie którego studenci mogą szkolić swoje umiejętności w wybranych zagranicznych instytucjach, bankach i firmach prawniczych. ELSA kładzie też duży nacisk na działalność naukową, organizując ogólnopolskie konkursy (np. Krasomówczy, na Akt Oskarżenia, na Esej Prawniczy itp.), seminaria, wizyty na sali sądowej a nawet… w aresztach.
INFO: NZS powstał w 1980 roku jako wyraz protestu wobec PRL i stał się wkrótce pierwszą niezależną organizacją studencką w Polsce. Dzisiaj jest drugim co do wielkości (obok AZS-u) zrzeszeniem braci żakowskiej w kraju, działającym na 60 uczelniach. Działania kulturalne, edukacyjne i sportowo-rekreacyjne NZS-u odbijają się wielkim echem w środowisku akademickim. Organizacja uczestniczy także w akcjach charytatywnych – chyba każdy słyszał o Wampiriadzie, dzięki której studenci mają szansę pomóc potrzebującym, oddając krew. Głównym celem NZS-u jest przygotowywanie studentów do przyszłej pracy zawodowej, które zdobywają podczas wspólnego realizowania projektów. Jak głoszą przedstawiciele Zrzeszenia: Stawiamy na kreatywność i samorozwój. Jeśli macie wątpliwości, czy warto zapisać się do NZS-u, wybierzcie się na corocznie organizowany obóz letni integrujący pierwsze roczniki ze starszymi – słynny Adapciak.
WWW: www.nzs.org.pl
INFO: Początki organizacji sięgają 1950 roku, kiedy to jej pierwowzór – Bratnie Pomoce – wspomagały młodzież akademicką w sprawach bytowych. Dzisiaj ZSP nie tylko broni interesów studenta, ale wychodzi mu naprzeciw, stwarzając możliwości twórczego rozwoju. Do najbardziej znanych pomysłów ZSP należą: rokrocznie odbywający się w Świnoujściu Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA), Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego, ogólnopolski projekt pomocy w znalezieniu kwatery studenckiej Chata Żaka, konkurs na najbardziej aktywnego studenta Primus Inter Pares, akcja informacyjna Powitanie. Macie nowy pomysł? Zgłoście się do Rady Uczelnianej ZSP, a z pewnością zostanie wzięty pod uwagę.