Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studencki konsulting

Wszystko zaczęło się równo 40 lat temu, kiedy to grupa przedsiębiorczych studentów z francuskiej szkoły biznesu ESSEC, postanowiła założyć studenckie stowarzyszenie konsultingowe.

Od tego czasu pomysł Junior Enterprise rozprzestrzenił się na dwanaście krajów.
 
Obecnie istnieje więcej niż 150 Junior Enterprises, w których działa ponad 20 000 studentów. Na 1992 r. datuje się powstanie JADE – European Confederation of Junior Enterprise. Jest to międzynarodowa organizacja, której celem jest promowanie przedsiębiorczości wśród studentów. Kilka razy w roku organizacje studenckie współpracujące z JADE spotykają się w wybranym mieście Europy, by zintegrować się i podzielić własnymi doświadczeniami.
 
JADE w Polsce
Idea Junior Enterprise dotarła do Polski w 1998 r. Wtedy to grupa entuzjastycznych studentów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, biorąc przykład ze swoich zachodnioeuropejskich kolegów, postanowiła założyć pierwsze w Polsce studenckie stowarzyszenie konsultingowe – Junior Consulting Group (obecna nazwa ConQuest Consulting).
 
Uczelnia i biznes
Students to Business, a więc budowanie pomostu między światem akademickim a światem biznesu, to właśnie misja studenckich firm konsultingowych. ConQuest Consulting jako pierwsza taka organizacja o charakterze non-profit w Polsce pomogła założyć podobne stowarzyszenie w Krakowie (YPI Consulting) i w Poznaniu (ACG Consulting), a teraz pomaga założyć kolejne, również poza granicami kraju. W 2006 r. polskie studenckie firmy konsultingowe zdecydowały się założyć konfederacje JADE Poland. W kolejnym roku do konfederacji dołączyła kolejna studencka firma ConsuLex Law IT Consulting, działająca przy Uniwersytecie Warszawskim.
 
Students only
Studenckie stowarzyszenia konsultingowe są o tyle ciekawymi firmami, gdyż zatrudniają wyłącznie studentów. Są to szczególnie studenci II, III i IV roku, a więc młodzi adepci biznesu. Przychodząc do takiej firmy, na ogół nie mają bogatego doświadczenia zawodowego i to właśnie tu mają szanse zasmakować prawdziwego biznesu.
 
Wychowankowie firm Junior Enterprise podkreślają, że idea studenckiego konsultingu jest unikalna. Możliwość posmakowania rzeczywistego kontaktu z wymagającym klientem i samodzielnego decydowania o kluczowych sprawach już na studiach jest wyjątkowym doświadczeniem. Ponadto każdy ma szansę wnieść do takiej firmy coś nowego, zmienić ją czy ulepszyć, gdyż wszyscy konsultanci są za nią odpowiedzialni jak za własny biznes.
 
Maciej Michalczyk