Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studencki luty w kinie

Dla każdego coś miłego! W lutym polecamy takie filmy, jak: "Wielka cisza", "Układ idealny", "Droga do Guantanamo" oraz "Żona dla zuchwałych"

Wielka cisza
(Gutek Film)
w kinach od 2 lutego 2007
Francja / Szwajcaria / Niemcy 2005, 162 min.
reżyseria: Philip Gröning
nagrody: MFF Sundance 2006 – Nagroda Specjalna Jury; Bavarian Film Awards 2006 – nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego 
Piętnaście lat musiał czekać Groening, aż kartuzi z Grande Chartreuse we francuskich Alpach dali mu pozwolenie na sfilmowanie monastycznego życia w surowym kontemplacyjnym zakonie. Reżyser i operator w jednej osobie na trzy miesiące sam poddał się jego rytmowi – i na trzy godziny poddaje mu się widz. W pewnym momencie projekcji spojrzałem za siebie – ludzie w kinie siedzieli w kompletnym skupieniu, wyglądali, jakby się modlili. A przecież oglądaliśmy proste życiowe czynności. Niezapomniane ujęcie: uśmiech mnicha, który w swojej celi wstaje z klęcznika i nagle spogląda w kierunku kamery, demaskując obecność operatora, a tym samym widza. Przez moment uświadamiamy sobie, że byliśmy obecni podczas intymnego aktu modlitwy, ale ta obecność nie miała żadnego znaczenia – tak jakby nas wcale nie było.
Układ idealny
(SPI)
W kinach od 9 lutego
Na co może zdobyć się mężczyzna unikający małżeństwa i do czego może go to doprowadzić? W ciepłej komedii romantycznej aktor i scenarzysta Alain Chabat porusza z wdziękiem temat, z którym z powodzeniem mierzył się już Szekspir.
Luis (Alain Chabat), zblazowany choć nie pozbawiony uroku czterdziestoletni Paryżanin, prowadzi malownicze, wolne od zobowiązań życie. Beztroski kawaler i dusza towarzystwa, podczas niedzielnych obiadów staje się oczkiem w głowie swej władczej matki i pięciu sióstr, które rozpieszczają go i wyręczają we wszystkim. Louis potulnie poddaje się ich decyzjom i pieszczotom, w jednej kwestii pozostaje jednak przy swoim – nie zamierza się żenić. Jednak kobiety, znużone ciągłym niańczeniem go postanawiają za wszelką cenę znaleźć mu towarzyszkę życia, a do swego zamiaru podchodzą z wyjątkowym zaangażowaniem… Doprowadzony do rozpaczy Luis wymyśla plan, dzięki któremu ma zapewnić sobie wolność a jednocześnie ukrócić raz na zawsze próby wyswatania go. Plan zakłada… wynajęcie żony. Co może pchnąć szukającą niezależności młodą kobietę w ramiona wiecznego kawalera? Czy karkołomna transakcja może być początkiem wielkiego uczucia?
 
Droga do Guantanamo
(KinoŚwiat)
W kinach od 9 lutego 
Wstrząsający obraz Michaela Winterbottoma i Matta Whitecrossa
Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na 56. Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Szokujący film Michaela Winterbottoma („Aleja snajperów”, „In This World”), ujawniający prawdę o okrytym złą sławą więzieniu w bazie wojskowej w Guantanamo. Warto zobaczyć to, czego nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, a z czym mogliśmy mieć więcej wspólnego niż nam się wydaje…
Czterech kolegów z Wielkiej Brytanii jedzie na ślub swojego przyjaciela do Pakistanu. Tuż przed weselem zostają aresztowani przez amerykańskie siły zbrojne i osadzeni w bazie wojskowej Guantanamo. Pada bardzo niejasne podejrzenie, że są członkami Al – Kaidy… Tylko z tego powodu bohaterowie przez trzy lata są więzieni w nieludzkich warunkach, torturowani i poniżani w imię walki prowadzonej z terroryzmem.
 
Żona dla zuchwałych
(BLINK)
W kinach i na dvd od 9 lutego
Żona dla zuchwałych, dziś już bollywoodzki klasyk, to jeden z najbardziej znanych i najdłużej granych indyjskich filmów w całej historii tej kinematografii. Był wyróżniony wieloma nagrodami, w tym za najlepszy film 1995 roku. To właśnie w Żonie dla zuchwałych dzisiejsze megagwiazdy Bollywood – Shah Rukh Khan (w roli Raja) i Kajol (w roli Simran) – stworzyły swój najsłynniejszy duet.
Raj i Simran, młodzi Pendżabczycy mieszkający z rodzinami w Londynie, poznają się w czasie podróży po Europie. Rozsądna, wyważona dziewczyna i trzpiotowaty lowelas wydają się do siebie zupełnie nie pasować. Jednak za sprawą przypadkowych splotów wydarzeń, , a może po prostu przeznaczenia, Raj i Simran wciąż się spotykają. Wspólna podróż niespodziewanie zbliża niedobraną parę – przekomarzanki i próba sił, przeradza się w uczucie, którego bohaterowie nie mogą opanować
Ojciec Simran jest jednak silnie związany ze swą ojczyzną, dlatego postanawia, że córka wyjdzie za syna jego przyjaciela i osiądzie w Pendżabie. Gdy dowiaduje się, że Simran zakochała się w kimś innym, natychmiast wywozi do Indii całą rodzinę. Raj rusza w ślad za nimi. Będzie musiał pokonać szereg przeszkód, by przekonać do siebie rodziców ukochanej, przechytrzyć upatrzonego przez nich kandydata na męża i samemu nie dać się wyswatać z inną.