Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studencki styczeń w kinie

Na początek roku polecamy filmy: "Grbavica", "Krwawy diament" oraz "Jak w zwierciadle".

Grbavica
(Kino Świat)
Na początku wyjaśnijmy znaczący tytuł Grbavica – to dzielnica Sarajewa, która w czasie wojny została zajęta przez wojsko Serbii i Czarnogóry, a następnie przekształcona w specjalny obóz wojskowy, w którym torturowano ludzi.
Debiutująca bośniacka reżyserka, Jasmila Zbanic, przedstawia losy Esmy, która ze swoją córką Sarą mieszka właśnie w tytułowej Grbavicy – zniszczonej przez wojnę w 1990 roku. Aby móc przeżyć, Esma rozpoczyna pracę w nocnym klubie. Brak pieniędzy i zbyt mało czasu dla córki to nie jedyne problemy: zaczynają powracać wspomnienia z przeszłości, z czasu wojny, a zwłaszcza to najdotkliwsze, że Sara nie jest synem bohatera wojennego, ale została poczęta z gwałtu w obozie jenieckim. Rodząca się nowa przyjaźń, terapia grupowa w ośrodku dla kobiet, prawda wyznana córce, a przede wszystkim miłość pozwalają przetrwać trudne czasy. Czy jednak można uwolnić się do wojennych wspomnień i żyć normalnie w Grbavicy? (gmj)
 
Krwawy diament
(Warner Bros)
Tłem akcji filmu Krwawy diament jest wojna domowa i chaos panujący w Sierra Leone w latach 90. XX wieku. Krwawy diament to historia byłego najemnika z Zimbabwe, Danny’ego Archera (Leonardo DiCaprio) i Solomona Vandy’ego (Djimon Hounsou), rybaka z ludu Mende. Chociaż obydwaj mężczyźni pochodzą z Afryki, ich życiorysy były dotychczas zupełnie ze sobą niezwiązane – aż do chwili, kiedy wspólnie postanowili wyruszyć na poszukiwanie rzadkiego różowego diamentu, mogącego zmienić – lub zakończyć – życie każdego z nich. Więcej w wywiadzie z Leonardo DiCaprio.
 
Jak w zwierciadle (Ingmar Bergman)
(Gutek Film)
Karin to młoda kobieta cierpiąca na schizofrenię. Razem z mężem, bratem i ojcem wybiera się na kilka dni na małą skalistą wysepkę. Tam jej choroba gwałtownie się nasila, a każdy z towarzyszących jej mężczyzn na swój sposób musi poradzić sobie z tą sytuacją. Ojciec, ceniony pisarz, początkowo przypatruje się cierpieniom córki z zawodowym zainteresowaniem, by w końcu uzmysłowić sobie własny egoizm. Mężowi, który jest lekarzem trudno pogodzić się z bezradnością medycyny wobec choroby. Młodszy brat, przeżywający problemy dojrzewania, jest jedynym, który stara się zrozumieć siostrę. Ta oczekując objawienia się Boga, w odruchu rozpaczy i osamotnienia doprowadza do zbliżenia z nim. Sytuacja staje się tak poważna, że konieczna jest hospitalizacja Karin. Dla jej ojca widok lądującego helikoptera i pielęgniarzy jest prawdziwym szokiem. Zaczyna opowiadać synowi o miłości Bożej…
„Jak w zwierciadle” otwiera bergmanowską trylogię poświęconą relacjom człowieka z Bogiem. Pozostałe filmy, które się na nią składają to Goście Wieczerzy Pańskiej i Milczenie.