Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studencki Tramping Bliski Wschód 2007

Wyjedź z nami i zwiedź Turcję, Syrię i Jordanię
Termin: 30.08-22.09.2007, Cena: 1999,00 ZŁ i 250 USD + 50 euro

PROGRAM
dzień 1: Wyjazd godz. 16.00 spod biura Gaudeamus, ul. Topolowa 52. Kolacja na Słowacji. Pierwsza noc w drodze.
dzień 2: Ok. godziny 13.00 przyjazd do Sofii. 8-godzinny postój. Czas wolny, zwiedzanie miasta. Noc w autokarze.
dzień 3: Ok. godziny 11.00 rano przyjazd do Stambułu. Odpoczynek, czas wolny. Zwiedzanie (Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Cysterna, rejs po Bosforze). Zwiedzanie okolic Sultanahmed ( UNESCO )
Hagia Sophia – imponujący Kościół Mądrości Bożej postawiony przez Justyniana w 537 r. W 1453 przebudowany na meczet. Symbol Stambułu.
Błękitny Meczet (Sultan Ahmed Camii) – zbudowany przez Sułtana Ahmeda I miał dorównać architektonicznie Hagii – triumf harmonii, proporcji i elegancji.
Pałac Topkapi – rezydencja sułtanów sprzed ponad 300 lat.
Capali Carsi (Kryty Bazar). Nocleg w Stambule w hostelu – pokoje wieloosobowe.
dzień 4: Godzina 12.00 wyjeżdżamy ze Stambułu. Jedziemy w kierunku  granicy turecko-syryjskiej. Noc w autokarze.
dzień 5: Ok. 6.30 przyjazd na granicę z Syrią (Bab al-Hawa). Przekraczamy granicę. W drodze do Aleppo  zwiedzamy bazylikę św. Szymona Słupnika ( w V w. największy kościół na świecie, pozostałości słupa, na którym Szymon spędził ponad 30 lat).Przyjazd do Aleppo ok. godz. 15.00. Krótki odpoczynek.
Zwiedzanie miasta Aleppo ( UNESCO ) –  (Cytadela, bazar –  bodaj najpiękniejszy na całym Bliskim Wschodzie, dzielnica chrześcijańska, Stare Miasto, średniowieczny szpital dla psychicznie chorych). Cytadela – imponująca twierdza (XII w.), z której rozpościera się fascynujący widok na miasto. Jest to jedno z miejsc gdzie podejrzewa się, iż mogła tu zostać zakopana głowa Jana Chrzciciela; Wielki Meczet – w meczecie wystawiona jest podobno autentyczna głowa Zachariasza, ojca Jana Chrzciciela i  patrona meczetu; Szpital Psychiatryczny – gdy w Europie obłąkanych palono na stosie, tutaj leczono ich m.in. dźwiękiem szumiącej wody z fontann. Suq – jeden z najbarwniejszych bazarów Bliskiego Wschodu. Labirynt zatłoczonych pasaży rozciąga się na obszarze kilku hektarów. Fragmenty bazarów pochodzą z XIII wieku; Oprócz tego: Kościół Czterdziestu Męczenników, Meczet Miłosierdzia, Muzeum Archeologiczne .
Nocleg na dachu hotelu w Aleppo.
dzień 6: Wcześnie rano przejazd do Rasafy (starożytne Sergiopolis, zbudowane przez Asyryjczyków w IX w. p.n.e., miejsce męczeńskiej śmierci  św. Sergiusza), następnie przejazd przez zaporę (jej budowę zakończono w 1973 roku, wysokość 60 m, długość 4,5 km) na Jeziorze  Asada (sztuczny zbiornik o pow. 63 tys. ha), zwiedzanie muzułmańskiego zamku Jaabar, położonego na wyspie na Eufracie. Odpoczynek nad jeziorem – zasłużona kąpiel!!
Wieczorem powrót do Aleppo. Nocleg na dachu hotelu w Aleppo.
dzień 7: Ranoprzejazd do Hamy. Po drodze zwiedzanie: starożytnej Ebli  (ruiny z III tysiąclecia p.n.e.) i rzymskiej      2-kilometrowej kolumnady w Afamii. Jeżeli czas na to pozwoli, zwiedzimy także pozostałości średniowiecznego zamku w Szajzarze nad rzeką Orontes. W Hamie oglądamy nurije – drewniane koła wodne o średnicy dochodzącej do 20m, zbudowane przed wiekami by zaopatrywać miasto w wodę i poprzez system miniakweduktów nawadniać okoliczne pola. Nocleg w Hamie (na dachu hotelu).
dzień 8: Wcześnie rano jedziemy do Krak de Chevaliers ( UNESCO ). Zwiedzanie ogromnego zamku krzyżowców, niezmienionego od XIII w.,   zachowanego w całości do dnia dzisiejszego. Krak de Chevaliers – nigdy nie zdobyty, zbudowany przez krzyżowców fantastyczny zamek z poł. XII w. Jakby zupełnie odporny na działanie czasu, niewiele się zmienił w przeciągu 800 lat.
Po południu przejazd do Palmiry ( UNESCO ) , jednego z cudów Bliskiego Wschodu.
Palmira – największa atrakcja Syrii i jeden z największych na świecie kompleksów wykopalisk. Oaza położona jest na Pustyni Syryjskiej, na kompletnym odludziu. Ruiny zajmujące 50 ha pochodzą z II w. n.e. Nieopodal ruin znajdują się jeszcze imponujące arabskie grobowce (budowane zarówno pod ziemią jak i w ogromnych wieżach) jak i leżącym na wzgórzu zamek Qalaat ibn Maan, z którego rozpościera się wspaniały widok na Palmirę.
Nocleg w Palmirze (na dachu hotelu).
dzień 9: Rano zwiedzanie Palmiry. W południe wyjazd do Damaszku. W drodze do Damaszku zwiedzanie chrześcijańskich miasteczek: Seydnaya i Ma’alula.  W Ma’alula do dnia dzisiejszego jej mieszkańcy mówią po aramejsku, zwiedzanie najstarszego, nieprzerwanie działającego kościoła na świecie)  Po południu przyjazd do stolicy Syrii – Damaszku. Nocleg na dachu hotelu. Nocleg na dachu hotelu.
dzień 10:  Zwiedzanie Damaszku ( UNESCO ) , najstarszego, nieprzerwanie zamieszkałego miasta na świecie (Meczet Omajjadów, Stare Miasto, dzielnica chrześcijańska Bab Tuma). Stare Miasto – nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie Damaszku jak błąkanie się po zakamarkach Starego Miasta, zakupy, wypalenie nargili w jednej z kafejek, skorzystanie z łaźni tureckiej;
Meczet Omajjadów – (705 r.) miał być największym meczetem zbudowanym kiedykolwiek przez człowieka. Jest prawdziwą perełką islamskiej architektury. W meczecie znajduje się legendarne miejsce pochówku Jana Chrzciciela; Podziwianie panoramy miasta ze wzgórza Qasyun (wg legendy to tam Kain zabił Abla).  Nocleg na dachu hotelu.
dzień 11: Około południa wyjazd do Bosry (UNESCO) . Zwiedzanie ogromnego, rzymskiego Amfiteatru (na 15 tys. osób), chyba najlepiej zachowanego na świecie  otoczonego umocnieniami i zamieniony w twierdzę; ruiny starego miasta.  Nocleg w romantycznej arabskiej kawiarni !!!
dzień 12: Przekraczamy granicę syryjsko-jordańską. Przejazd do Ammanu. Po drodze zwiedzanie Jerash (starożytnej Gerasy). Jerash – pięknie zachowane miasto rzymskie, z dwoma teatrami, niecodziennym owalnym forum, świątyniami, kościołami, targowiskiem i łaźniami. Przypuszcza się, że pod ziemią znajduje się jeszcze ok. 90% zabudowań. 
Nocleg w Ammanie na dachu hotelu.
dzień 13: Rano przejazd przez Madabę na Górę Nebo.
 W Madabie  zwiedzamy Cerkiew św. Jerzego – znajduje się tam słynna mozaika z 560 r. n.e. przedstawiająca mapę Palestyny wraz z Dolnym Egiptem. Zbudowana jest z ponad 2 milionów elementów. Pierwotnie miała oszałamiające wymiary 25×5 m. 
Na Górze Nebo, skąd Mojżesz przed śmiercią ujrzał Ziemię Obiecaną – znajduje się jedno z domniemanych miejsc pochówku proroka. Ze wzgórza podczas ładnej pogody można dojrzeć Morze Martwe, a nawet wieże kościołów            w Jerozolimie. Kąpiel w słonych wodach Morza Martwego – kąpiel w morzu to niezwykła atrakcja. Ze względu na ogromne zasolenie i dużą gęstość woda wypycha kąpiącego na powierzchnię. Przejazd do Wadi Musa (Petra). Po drodze zwiedzanie zamku krzyżowców w Kerak.
Nocleg w Wadi Musa (Petra) na dachu hotelu.
dzień 14: Od wczesnego rana zwiedzanie zachwycających zabytków Petry (UNESCO).
Petra – wykuta w skałach niezwykła stolica Nabetajczyków. Jedna z najwspanialszych atrakcji Bliskiego Wschodu rozsławiona również przez film „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” . Pod wieczór przejazd do Aqaby ( Morze Czerwone) nocleg na campingu pod Aqabą.
dzień 15 Odpoczynek nad Morzem Czerwonym. Nurkowanie wśród rafy koralowej, możliwość rejsu łodzią ze szklanym dnem. Z brzegu zatoki widać wybrzeże Izraela, Egiptu oraz Arabii Saudyjskiej. Nocleg na kempingu.
dzień 16: Przejazd na Pustynię Wadi Rum. Całodniowe safari jeepami po pustyni szlakiem Lawrenca z Arabii . Podziwianie księżycowych krajobrazów.  Safari  połączone z noclegiem i kolacją w obozie Beduinów !!
Wadi Rum to jeden z najpiękniejszych pustynnych krajobrazów na świecie. Noc spędzoną pod bajkowym, rozgwieżdżonym niebem w niemal absolutnej ciszy pamięta się do końca życia. To samo można powiedzieć o wschodach i zachodach słońca, zwłaszcza gdy ogląda się je ze skał, których kolory zmieniają się wówczas dosłownie w mgnieniu oka. Kolacja i nocleg w beduińskim namiocie na środku pustyni. Wycieczka w cenie imprezy!!
dzień 17: Wcześnie rano, po śniadaniu opuszczamy pustynię. Przejazd przez Jordanię do Syrii – nocleg w Damaszku na dachu hotelu.
dzień 18: Rano ostatnie zakupy na targu w Damaszku. W południe wyjazd do Aleppo. Po drodze zwiedzamy Umarłe Miasta, Bara i Sergilla ( opuszczone, bizantyńskie miasta z V – VI w.). Nocleg na dachu hotelu w Aleppo.
dzień 19: Rano wyjazd z Aleppo. Przejazd do Turcji, do Kapadocji (UNESCO). Wieczorem przyjazd do Goreme, nocleg na dachu hotelu lub pod namiotami.
dzień 20:  Cały dzień zwiedzamy Narodowy Park w Goreme (UNESCO).  Cała dolina Göremeto jedno wielkie muzeum, w którym niektóre „eksponaty” liczą sobie tysiąc lat. Można godzinami wędrować od jednego skalnego kościoła do drugiego, by podziwiać kunszt budowniczych oraz wspaniałe, choć często już ledwo widoczne freski. Do dziś naukowcy nie rozwiązali tajemnicy podziemnych miast, w których ludność ukrywała się przed wrogami. Nie wiadomo, jakimi narzędziami wydrążano piętra podziemi, gdzie wywożono gruz, w jaki sposób zbudowano doskonały system wentylacyjny – szyby schodzące nawet do 80 m w dół. W Kajmakli można zwiedzić takie podziemne miasto. Znajdowało się tam wszystko, co ludziom potrzebne było do życia – stajnie, spichlerze, pralnie, kuchnie, miejsce na modlitwę z ołtarzem, sypialnie, młyny itp. Wieczorem wyjazd do Edirne.
dzień 21 : Ok. południa przyjazd do Edirne. Czas wolny na zwiedzanie miasta.
Edirne to liczne meczety (m.in. Selimiye Camii, arcydzieło wielkiego Mimara Sinana), łaźnie i karawanseraje świadczą o zamożności dawnej stolicy. Dzisiaj rzadko zaglądają tutaj turyści, więc mieszkańcy prowadzą spokojne życie. Piękne świątynie, kryte bazary i zabytkowe karawanseraje dostarczają nielicznym podróżnym niezapomnianych wrażeń, których nie zakłóca atmosfera wielkiego miasta. Miasto, założone w II w. przez cesarza rzymskiego Hadriana, miało bronić dostępu do Stambułu. Od imienia założyciela wzięła się jego wcześniejsza nazwa – Hadrianopolis. W następnych wiekach skrócono ją na Adrianopol, a Turcy zmienili ją ostatecznie na Edirne.
Nocleg w Edirne w hostelu lub w namiotach.
dzień 22: Po południu wyjazd z Edirne. Przejazd przez Bułgarię. Noc w autobusie.
dzień 23: Przyjazd do Belgradu ok. godz. 6.00.  8-godzinny postój. Zwiedzanie miasta.
dzień 24: Przyjazd do Krakowa we wczesnych godzinach porannych.
Program imprezy jest „Programem Autorskim”. Zabronione jest jakiekolwiek kopiowanie i wykorzystywanie w innych ofertach turystycznych. W przypadku zauważenia na innych stronach powielonego programu skierujemy sprawę do sądu.
Zapisy przez Internet