Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studenckie fora dyskusyjne

W starożytnym Rzymie ludzie spotykali się na placu zwanym form, aby podyskutować o sprawach publicznych lub interesach. Dziś forum to także miejsce spotkań i rozmów – tyle że wirtualne.

Forum dyskusyjne to przeniesiona do struktury strony www forma grup dyskusyjnych. Tak jak w przypadku grupy, członkowie takiego forum mogą swobodnie wypowiadać się na bieżący temat. Wiadomo, istnieją fora zamknięte, założone przez pewną grupę ludzi w celu kontaktu tylko ze sobą (często niedostępne z Internetu), oraz otwarte, gdzie każdy (bądź po uprzedniej rejestracji, bądź zupełnie anonimowe) może wypowiedzieć się niemalże z marszu. Jest to bardzo popularna w Internecie forma wymiany poglądów, z tym że najwięcej jest forów pół-anonimowych, gdzie dopuszcza się użytkowników całkiem anonimowych, a proces rejestracji członków jest bardzo uproszczony. Ogólnie fora mogą być płaskie (czyli składać się z jednego działu w którym kolejno pojawiają się nowe wątki sortowane z reguły chronologicznie) lub ustrukturalizowane (czyli składające się wielu działów stworzonych przez administratora).

 
Tempo, tempo

Dlaczego różnego rodzaju fora internetowe cieszą się coraz większą popularnością? Po pierwsze, ponieważ czas dotarcia informacji do członków forum jest bardzo szybki a sam sposób niezwykle ekonomiczny. Po drugie, Internet bardzo sprzyja wszelkiego rodzaju dyskusjom. Ciężko sobie wyobrazić, aby na przykład wszyscy ludzie studiujący razem (czyli nieraz kilkaset osób) mogli w inny sposób podyskutować o studiach, imprezach, życiu czy wszystkim innym, o czym mają ochotę. A na forum – zwykle podzielone tematycznie – można wejść, kiedy się chce, przejrzeć czy poczytać tylko to, co akurat nas interesuje, i zabrać głos w dowolnej dyskusji. I jest to duża przewaga nad wypieranymi obecnie grupami dyskusyjnymi (działającymi podobnie jak fora, z tym że posty rozsyłane są na skrzynki mailowe członków). Dzięki dostępowi do forum mamy możliwość prostszego wyłuskania potrzebnych informacji bez konieczności przeglądania wszystkich wpisów (których to liczba – zwłaszcza przy dużej liczbie członków – rośnie nieraz w zastraszającym tempie). Nie musimy więc nawet patrzeć na coś, co nas nie interesuje. Nie musimy ściągać plików, których nie potrzebujemy – przeznaczonych dla kogoś innego. Nie wspominając już oczywiście o zaśmiecaniu skrzynki i czasie ściągania wiadomości po jakiejś dłuższej nieobecności… Forum ma jeszcze jedną istotną przewagę nad grupą mailingową – można powiedzieć, że posty istnieją niezależnie od nas, cały czas mamy możliwość sprawdzenia czegoś, co kiedyś mogło wydać nam się nieważne.

 
Porozmawiajmy o…

Jeśli chodzi o tematykę, wiadomo – może ona być bardzo różnorodna. Swoje fora prowadzą niemalże wszystkie portale, wiele wortali (czyli serwisów informacyjnych o konkretnej tematyce), a także wiele stron prywatnych, gdyż do założenia forum wystarczy posiadać odpowiednie do tego oprogramowanie i mieć kilka ciekawych, pomysłów. Największym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się oczywiście fora ich uczelni, wydziałów, kierunków oraz konkretnych roczników czy nawet miasteczek studenckich. Najczęściej można znaleźć tam część poświeconą ważnym ogłoszeniom i komunikatom dotyczącym studiów i zajęć. Z reguły najpopularniejszą częścią jest ta, w której można zadawać pytania i prosić o pomoc w sprawach związanych z nauką, a także umieszczać poszukiwane przez innych materiały do zajęć czy kolokwiów. Obowiązkowy jest również dział związany z organizowanymi imprezami. Często także istnieje miejsce, w którym po prostu można podyskutować o wszystkim, powymieniać poglądy lub pożartować z innymi członkami forum, czyli po prostu – sobie pogadać. Wiele forów jest niedostępnych z zewnątrz (dając gwarancję, że nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu), co z kolei zwiększa swobodę wypowiedzi. Zostanie członkiem takiego forum wymaga zarejestrowania poprzez któregoś z administratorów. Adres ogólnopolskiego forum Miasteczek Studenckich to: www.ds.pl/, a z kolei www.nfa.pl to adres Niezależnego Forum Akademickiego. Adres Ogólnopolskiego Forum Studenta to: akademik.xa.pl. Młode, aczkolwiek ciekawie się zapowiadające Forum Studentów można znaleźć na: www.studenci.int.pl.

 
Wąska grupa specjalistów

Wśród studentów popularne są także fora specjalistyczne – te dotyczące konkretnej tematyki, ponieważ jest to dobre miejsce na wymianę poglądów i doświadczeń z innymi ludźmi interesującymi się tym samym. Nie jest przy tym ważne, gdzie mieszkają i kim są poszczególni członkowie, ale to, że na przykład są miłośnikami gier komputerowych, uprawiają sporty ekstremalne, interesują się motoryzacją, sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, nowinkami technicznymi, muzyką, sztuką, zwierzętami i wszystkim innym. Linki do największych i najbardziej popularnych forów dyskusyjnych świata można znaleźć na stronie internetowej: www.big-boards.com.

W ten sposób także najprościej szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jeśli mamy jakiś problem związany ze studiowanym przedmiotem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś inny już go zadał. Można więc z powodzeniem próbować znaleźć gotową odpowiedź w historii jakiegoś specjalistycznego forum (np. informatycznego, elektronicznego, medycznego). Jeśli jednak znalezienie satysfakcjonującej odpowiedzi nie jest możliwe, zawsze można założyć własny wątek i poprosić innych o pomoc.

 
Wirtualny rekonesans

Forum to także świetny sposób aby dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu, w którym studiujemy. Dużą popularnością cieszą się fora zrzeszające studentów wszystkich uczelni znajdujących się w danym mieście. To tam właśnie należy szukać tych bardziej nieoficjalnych (a przy tym z pierwszej ręki) informacji o poszczególnych uczelniach i wydziałach, domach studenckich, stołówkach, zwyczajach, wydarzeniach kulturalnych i wielu innych. Można także dowiedzieć się różnych interesujących rzeczy na temat swojego kierunku od studentów starszych lat, którzy to z reguły chętnie dzielą się informacjami na temat przedmiotów, prowadzących, kolokwiów, zaliczeń i egzaminów, który już przeszli. Można także poprosić starsze koleżanki i kolegów o udostępnienie posiadanych przez nich materiałów. Przykłady takich forów to: Forum Miasta Kraków: www.krakow.refleksje.pl, Obywatelska Witryna Wrocławskich Studentów: sfd.pwr.wroc.pl czy też Studenckie Forum Miasta Poznań: www.studia-poznan.melcom.pl. Pogadać więc można właściwie o wszystkim, co związane jest ze studiami i nie tylko: Gdzie w Krakowie karaoke w sobotę? Gdzie w Poznaniu kupić boa i perukę? Profesjonalne kursy programowania? Najlepsi dostawcy Internetu. Uwaga! Bitwa na śnieżki na Miasteczku Studenckim! Gdzie znaleźć ładne i niedrogie zaproszenia ślubne? Dobry kurs tańca poszukiwany. Jak poderwać studentkę medycyny? – to niektóre z tematów postów umieszczanych na forach studenckich.

Okazuje się że wielu studentów właśnie tą drogą najchętniej i najczęściej szuka pokoi lub mieszkań do wynajęcia. To też dobry sposób na znalezienie dorywczej pracy. Wiele z tego typu serwisów jest płatnych (chociaż nie jest to regułą) i po wysłaniu odpowiedniego SMS-a otrzymuje się kilkudniowy dostęp do informacji znajdujących się na forum. Sposób dobry, bo tak naprawdę nie wymagający nawet wychodzenia z domu. Przykładem może tu być: www.stancja.pl.

Oczywiście, jeśli nie jest się w stanie znaleźć odpowiedniego dla nas forum, nie ma żadnych przeszkód aby założyć swoje własne, obojętne, czy dotyczyć ono będzie studiów czy hobby. Do tego celu potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie (najpopularniejsze to IPB, vB, phpBB i wiele, wiele innych), własne miejsce w Sieci (do umieszczenia forum), a przede wszystkim dobry pomysł.


Okiem studenta:

W zeszłym roku, specjalnie wróciłem do akademika tuż po Świętach, aby zorganizować sylwestra dla znajomych. Miało być mnóstwo osób, jednak na dzień przed imprezą okazało się że chętni się prawie zupełnie wykruszyli. Jako że prawie wszystko było już przygotowane, w ostatnim akcie desperacji wrzuciłem posta na forum miasteczka w poszukiwaniu chętnych. Odzew był niesamowity. Okazało się, że mnóstwo ludzi nie miało niczego konkretnego zaplanowanego i bardzo chętnie postanowili się przyłączyć. Impreza przerodziła się w piętrówkę i spokojnie można ją nazwać, najlepszym sylwestrem na jakim kiedykolwiek byłem.

Łukasz, 23 lata.

Miałam kiedyś do zrobienia mój pierwszy poważny projekt. Żaden z moich znajomych nie umiał mi pomóc, więc wyszukałam w Internecie adresy kilku studenckich forów informatycznych. Paru jego członków bardzo mi wtedy pomogło – gdyby nie oni, nie wiem jak to by się skończyło. Do tej pory ze sobą korespondujemy.
Marta, 21 lat

Przez forum poznałem swoją obecną dziewczynę. Stwierdziłem, że forum naszego wydziału będzie dobrym miejscem na znalezienie partnerki na Bal Medyka. Liczyłem, że znajdzie się jakaś koleżanka, która tak jak ja nie ma się z kim wybrać. Pierwszą osobą która się odezwała była właśnie Kasia. Na balu bawiliśmy się rewelacyjnie i niedługo później zostaliśmy parą.
Bartek, 24 lata