Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studenckie kredyty znowu kuszą

Polscy studenci przeprosili się z kredytami na naukę. Po kilku latach spadków liczba zainteresowanych wzrosła niemal o połowę – zauważa "Metro".

 

Do rekordu sprzed ponad dekady, kiedy kredyty na naukę dopiero się pojawiły, jeszcze co prawda daleko (w 1998 roku złożono aż 109 tys. wniosków), ale widać, że w końcu coś drgnęło. W ubiegłym roku akademickim przyznano ich kilkanaście tysięcy, z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego, który nadzoruje udzielanie studenckich pożyczek, wynika, że jest znacznie lepiej.

 

Do 15 listopada (taki był termin składania podań o przyznanie kredytu na rok akademicki 2009/2010) do banków wpłynęło niemal 23,5 tys. studenckich wniosków. To prawie o połowę więcej niż przed rokiem.

 

Według gazety, wzrost liczby wniosków to nie zasługa przepisów, uproszczonych jesienią przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (po zmianach państwo będzie mogło poręczyć nawet do 100 proc. pożyczki, potrzeba też będzie mniej zaświadczeń), bo one zaczną obowiązywać dopiero w tym roku. Studenci uważają, że to ich zasługa, bo szeroko reklamowali kredyty wśród kolegów – przeczytać można w środowej publikacji „Metra”.

 

 

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP