Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studenckie lokum – za ile?

Wrzesień to okres intensywnych studenckich poszukiwań lokum na okres nauki. Jak nietrudno się domyślić, najwięcej za wynajem mieszkania zapłacimy w Warszawie. Drugie miejsce obecnie zajmuje Kraków, a trzecie Wrocław. Sprawdzamy, ile najmniej zapłacimy za wynajem mieszkania w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Według danych portalu Domy.pl średnia cena za miesiąc wynajmu mieszkania wynosi 3300 zł w Warszawie, 2100 zł w Krakowie, 2090 zł we Wrocławiu i 1980 zł w Gdańsku. Na niższe przeciętne stawki mogą liczyć studenci w Poznaniu (1620 zł), w Rzeszowie (1490 zł) i w Toruniu (1190 zł). Oferowane mieszkania nie zawsze są w pełni umeblowane, co może zniechęcić osoby poszukujące lokum tylko na okres 9 miesięcy. Zazwyczaj podawane ceny nie zawierają opłat za media. Niektórzy właściciele wymagają wpłacenia dodatkowo jednorazowej kaucji zwrotnej. Często wysokość takiej kaucji odpowiada cenie za jeden miesiąc wynajmu.

 

Jeśli zależy nam na prywatności, najlepszym rozwiązaniem jest kawalerka. Przykładowo – najniższe miesięczne stawki za wynajem kawalerki w Warszawie wynoszą około 600 zł, w Krakowie 450 zł, w Poznaniu 400 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przyczyną niskiej ceny może być konieczność remontu nieruchomości, jak również mało atrakcyjna lokalizacja, np. na obrzeżach miast. Niższe ceny dotyczą czasem także wynajmu części domu, co nie zawsze zapewnia najemcy całkowitą niezależność.

 

Dla studentów, którzy dysponują bardzo małym budżetem, świetnym wyjściem może być współdzielenie większego mieszkania z innymi lokatorami. Za wynajem lokalu dwupokojowego zapłacimy najmniej około 800 zł w Warszawie, 700 zł w Poznaniu, 500 zł w Krakowie. W przeliczeniu na jedną osobę miesięczny koszt wynajmu wyniesie zatem mniej więcej 400 zł w Warszawie, czyli o 200 zł mniej niż najtańsze kawalerki w stolicy. Jeszcze tańsze może być współdzielenie mieszkania trzypokojowego. Ceny takich lokali przykładowo w Krakowie zaczynają się od 850 zł. W takim przypadku każda z trzech osób będzie musiała zapłacić tylko niecałe 300 zł, podczas gdy za kawalerkę zapłaciłaby mniej więcej 450 zł.