Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studenckie Radio "Żak" Politechniki Łódzkiej

Studencka niekomercyjna rozgłośnia radiowa nadaje od 1 października 1996 roku na terenie Łodzi i okolic.

Sygnał stacji można odbierać na falach ultrakrótkich (częstotliwość 88,8 MHz), a także za pośrednictwem Internetu.

Początki „Żaka”, jako studenckiego radiowęzła Politechniki Łódzkiej sięgają 18 maja 1959 roku.

„Żak” ma charakter niekomercyjny. Działalność radia jest finansowana i wspierana przez Politechnikę Łódzką, dzięki czemu rozgłośnia jest całkowicie wolna od reklam. Praca w Studenckim Radiu „Żak” ma w całości charakter wolontariatu. Żaden z pracowników radia nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę.

Muzyka na antenie „Żaka” to szeroko pojęta muzyka alternatywna. W programach porannych i popołudniowych oraz w dziennym paśmie muzycznym można usłyszeć m.in. britpop, indie rocka, folk, reggae, ska i punk rocka, w wieczornych audycjach autorskich pojawiają się również metal, blues, rock progresywny, IDM, ambient, noise, awangarda, piosenka studencka i turystyczna, a także muzyka filmowa oraz współczesna, zaś noc to składanka spokojnych i niepokojących, ale zawsze nocnych brzmień. W „Żaku” można posłuchać także audycji publicystycznych, skierowanych przede wszystkim do ludzi młodych, głównie studentów.

Oprócz realizacji emisji Studenckie Radio „Żak” zajmuje się organizacją i nagłaśnianiem koncertów. Między innymi współorganizuje takie imprezy jak Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA, koncert „W górach jest wszystko co kocham”, Koncerty Inauguracyjne, Żak Festiwal i wiele innych.