Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studenckie rozmowy o logistyce miejskiej

Innowacje w logistyce były tematem tegorocznej, siódmej już edycji Konferencji „Logistyka miejska”. Organizatorem spotkania, które odbyło się w dniach 4-5 listopada 2010 roku, było Studenckie Naukowe Koło Logistyki CorLog, działające przy Wyższej Szkole Logistyki. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 100 uczestników z 10 miast z całej Polski.

Konferencję otworzył Dziekan Wyższej Szkoły Logistyki, doc. dr Zbyszko Pawlak, który nie krył zadowolenia z rosnącego zainteresowania corocznymi, studenckimi spotkaniami. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę problemów związanych z szeroko pojętą logistyką miejską.

Wykłąd wprowadzający zatytułowany „Obsługa logistyczna miasta Poznania – miejska dystrybucja towarów” wygłosił Marcin Foltyński, pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania, następnie Adam Palatas, student WSL, przybliżył słuchaczom problem „Kolei szybkich prędkości”, natomiast Aleksandra Łuczak z KN Logistyka Politechniki Poznańskiej przedstawiła problem sztucznej inteligencji i zaproponowała firmom logistycznym wdrożenie komputerów, myślących podobnie jak ludzki umysł. O węzłach przesiadkowych jako innowacyjnym rozwiązaniu w transporcie miejskim opowiedziały Joanna Górniak i Diana Ozimek ze Studenckiego Koła Naukowego Login przy Uniwersytecie Łódzkim.

– Dziewczyny nie tylko wytłumaczyły słuchaczom co to są węzły przesiadkowe, ale także przybliżyły zalety i wady takiego rozwiązania. Jako pozytyw wymieniły między innymi wygodę i krótszy czas podróży, natomiast do negatywnych aspektów zaliczyły wysokie koszty i długi czas realizacji – wymienia Emil Szymański, Sekretarz SNKL CorLog. – Swoje przemyślenia prezentowały na przykładzie trzech miast: Łodzi, Warszawy i Wrocławia – dodaje.

Miasto Wrocław pojawiało się podczas konferencji jeszcze kilka razy. Bogusław Wielgoszewski z KN Logistics Politechniki Wrocławskiej przedstawił innowacyjne metody płatności za przejazdy komunikacją zbiorową we Wrocławiu. Wśród nich wymienił między innymi: kartę miejską, którą można wykorzystywać także w zoo, na basenach miejskich, parkingach i kinach. System ten sprawdza się doskonale na przykład w Lizbonie, czy w Londynie, niestety we Wrocławiu sprawia małe problemy.

– Przede wszystkim miasto wprowadziło tańszy zamiennik, do tego karty można nabyć tylko w jednym punkcie sprzedażowym, brakuje automatów czytających te karty, brakuje także strony informacyjnej w Internecie, a kontrolerzy nie posiadają odpowiednich terminali – wymienia Bogusław Wielgoszewski. – Miasto, żeby jakoś zreflektować się po tym nieudolnym wprowadzeniu karty miejskiej, zaproponowało pasażerom dość mało efektywne systemy kupna biletu przez telefon i Internet – podsumowuje.

W programie znalazły się jeszcze prezentacje: Macieja Porębskiego i Pauliny Skórskiej z EKL Feniks Politechnika Śląska – „RFID w logistyce zwrotnej”, „Wyznaczanie prędkości pojazdów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych” Karola Fijałkowskiego z KNLiT Akademii Morskiej w Szczecinie, „Jednoślady w logistyce miejskiej” Wiktora Bacha z KN Optimum Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (Wydział Zamiejscowy w Chorzowie), „Nietypowe rozwiązania transportowe na Pomorzu” Pameli Dulskiej i Małgorzaty Rosłanek z KNTiL Translog Akademii Morskiej w Gdyni, „Komunikacyjny problem Łodzi w godzinach szczytu” Adama Króla i Piotra Pierzaka z Koła Naukowego Opteam Uniwersytetu Łódzkiego, „Bałagan w transporcie publicznym na Górnym Śląsku i reorganizacja w powiecie Wodzisławskim” Łukasza Wała z KNL Logis Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz „Miasto jako integrator przepływów” Łukasza Bieleckiego i Dawida Neumanna KNML Just In Time Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.