Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Student do pracy, ale na jaką umowę?

Chcesz zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe już podczas studiów, a także dorobić nieco do miesięcznego budżetu? Sprawdź, która forma zatrudnienia będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Umowa o dzieło

Korzystna forma zarobkowania np. w czasie wakacji, ale w dłuższej perspektywie nie zapewni ochrony ubezpieczeniowej, niezbędnej m.in. w razie choroby czy wypadku przy pracy.
Ważne! Jeśli podpiszesz umowę o dzieło z firmą, w której pracujesz na umowę o pracę, to Twój pracodawca opłaci wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Umowa zlecenia

Zleceniobiorca nie zapłaci żadnych składek, jeśli nie skończyłeś 26 lat, czyli z jednej strony zleceniodawca nie potrąci z Twojego wynagrodzenia składek, ale też nie zapewni ubezpieczenia.
Ważne! Jeśli studia masz już za sobą lub chwilowo nie masz statusu studenta (np. jesteś po obronie licencjatu i od października rozpoczniesz studia II stopnia), poinformuj o tym swojego zleceniodawcę. Szef będzie musiał zgłosić Cię do ubezpieczeń i opłacać składki.

Umowa o pracę

Jako pracownika chroni Cię Kodeks Pracy, a więc automatycznie zyskujesz wiele przywilejów, w tym masz prawo m.in. do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zyskujesz też prawo do wielu świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe).

Ważne!
Umowa o pracę uważana jest za królową umów. Na ogół po okresie próbnym jest zawierana na czas nieokreślony.