Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studia stacjonarne czy niestacjonarne – co wybrać?

Jesteś licealistą i zastanawiasz się nad wyborem uczelni. A może jesteś rodzicem i myślisz, jaki kierunek będzie najodpowiedniejszy dla Twojego dziecka. Studia dzienne czy zaoczne? Tego typu wątpliwości nie są rzadkością. Wybór szkoły wyższej od zawsze wymagał głębokiego namysłu, wzięcia pod uwagę plusów i minusów każdego rozwiązania.

Kwestia zakwaterowania, opłat czy transportu, korepetycje matematyka czy języki – to wszystko może znacząco wpłynąć na ostateczną decyzję. Zwłaszcza teraz, gdy można wybierać spośród tysięcy kierunków w Polsce i na całym świecie.

Jednym z podstawowych kryteriów jest decyzja odnośnie trybu studiowania – tradycyjnego lub niestacjonarnego. Każdy z nich ma w czymś przewagę, o czym więcej poniżej.

Studia niestacjonarne – wady i zalety

Zacznijmy od podstaw. Co to są studia stacjonarne? W wielkim skrócie, dzienne zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku i trwają kilka godzin dziennie. Zaocznie uczysz się w weekendy, za to masz wolny tydzień.

Tryb zaoczny przeznaczony jest dla osób, które dzielą z nauką inne obowiązki. Wielką zaletą tej opcji jest to, że nie zajmują aż tyle czasu, co wariant tradycyjny. Dzięki temu uczący się może zajmować się czym innym w ciągu tygodnia – może pracować, prowadzić własny biznes (choćby udzielać korepetycji z matematyki), rozwijać swoje umiejętności w innych dziedzinach. Kolejnym plusem jest potrzeba samoorganizacji – jeśli masz dużo zajęć, nie możesz pozwolić sobie na lenistwo.

Jest jednak druga strona medalu – nauka po całym tygodniu pracy nie jest przyjemnością, o której marzymy. Realizacja programu mimo wszystko wymaga sporego nakładu pracy, dlatego – szczególnie na początku – studia niestacjonarne może dać się mocno we znaki. Co więcej, średni koszt semestru w trybie zaocznym oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Ponadto uczący się zobowiązany jest do pojawienia się na uczelni około dwa razy w miesiącu, co wiąże się z poświęceniem czasu na pokonanie pewnej odległości oraz kolejnymi kosztami.

Studia stacjonarne – plusy i minusy

Bezwzględnym plusem tej opcji jest możliwość skupienia się tylko na nauce. Następnym pozytywem jest brak opłat za naukę – dzienne studia wyższe na państwowej uczelni są finansowane z podatków. Kolejną zaletą jest możliwość skorzystania z wielu programów stypendialnych, przeznaczonych tylko dla studentów dziennych.

Stacjonarny tryb studiów ma jednak wady. Wśród nich można wymienić czasochłonność zajęć. Trudno pogodzić naukę np. z pracą czy dodatkowymi zajęciami. Ponadto, gdy uczysz się w ten sposób, musisz też mieszkać w mieście, w którym znajduje się Twoja uczelnia, co wiąże się z opłatami – niemałymi, bądź co bądź.

Co wybrać?

Nie ma reguły, która by mówiła, czy lepiej studiować zaocznie czy dziennie. Zastanów się, czy zależy Ci na maksymalnym przyswojeniu przekazywanej przez wykładowców wiedzy, czy chcesz robić coś „w międzyczasie”. Taki namysł na pewno pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Podsumowanie

Studia w Polsce można odbywać stacjonarnie lub niestacjonarnie. Każdy z trybów ma inną charakterystykę i wybranie odpowiedniego zależy od wielu czynników.

Tradycyjna nauka (dzienna) jest czasochłonna, jednak dzięki regularnej pracy pozwala przyswoić dużą dawkę wiedzy, ponadto zapewnia komfort rozwoju. Wiąże się jednak z kosztami i trudnościami w pogodzeniu zajęć z dodatkowymi aktywnościami.

Tryb zaoczny pozwala równolegle zająć się np. pracą zarobkową lub prowadzeniem firmy. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób zdyscyplinowanych. Jednak wariant niestacjonarny nie jest w Polsce bezpłatne.

Decyzja wybrania uczelni i kierunku jest ważna, dlatego rozważ wszystkie za i przeciw każdego rozwiązania i wybierz to, które najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

 

Zdjęcie główne: shutterstock.