Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studia to kosmos – AEGEE-Warszawa

Halo, tu Ziemia! – to hasło pewnie pojawia się coraz częściej w głowach wszystkich studentów wraz ze zbliżającym się końcem wakacji. Przed nami znowu mnóstwo nauki, nieprzespanych nocy, hektolitry kawy, ale także spotkania z przyjaciółmi, wspólne projekty, no i oczywiście studenckie imprezy. Pozostaje tylko pytanie co zrobić by ten rok akademicki pozostał nam na długo w pamięci i żeby powakacyjne lądowanie na Ziemii nie było twarde.

Studiowanie to najlepszy okres w życiu. Często słyszymy to stwierdzenie od wielu osób, które nas otaczają. Absolwenci z nostalgią wspominają lata studiów i powtarzają, jak bardzo zazdroszczą nam statusu studentów. Właściwie dlaczego? Czy naprawdę chcieliby chodzić na szereg nudnych wykładów, godzinami kserować notatki i siedzieć całą noc nad książką, której nie znosimy? Odpowiedź jest prosta – pewnie nie. Jest jednak w studiowaniu coś innego co przyciąga ludzi – ocean możliwości. Tylko od nas zależy jaką opcję wybierzemy.

Wszyscy zaczynami studia ze swego rodzaju pustą kartą – to od nas zależy jak ją wypełnimy. Są studenci, którzy zapisują na niej niezliczone imprezy, na których się pojawili. Bywają też Ci opisujący czas spędzony między regałami w Bibliotece Uniwersyteckiej. U reszty jest balans – pół strony zajmuje rozrywka, a drugą część nauka. Pamiętaj, że tylko Ty decydujesz o tym jak będzie wyglądać Twoja osobista karta studenta. Nie można jednak zapomnieć, iż studia to okres w którym najlepiej możesz wykorzystać swoje zdolności i pojawiające się możliwości.

 

Dla każdego coś miłego

Studia to genialna okazja do zgłębienia swych pasji, poszerzenia horyzontów i spotkania na swej drodze masy ciekawych ludzi. Szansa, by odnaleźć coś co sprawi, że będziemy żyć na wyższych obrotach i zapomnimy co znaczy słowo ‘nuda’. Jak to zrobić? Spytajcie aktywnych studentów na wydziałach Waszych uczelni. Oni wiedzą jak pożytecznie zagospodarować swój czas. Wielu z nich jest z pewnością członkami jednej z kilkudziesięciu organizacji studenckich, które działają obecnie w Warszawie. Jest w czym wybierać – są takie, które zrzeszają studentów konkretnych kierunków/uczelni oraz te skupiające uwagę tylko na zainteresowaniach studentów. Są także organizacje, których członkiem może być każdy – niezależnie od specyfiki studiów. Niektóre skupiają się na tym by członkowie stawiali na samorozwój, inne proponują spotkania towarzyskie, wyjazdy i wspólną zabawę. To jaką Ty wybierzesz organizację zależy tylko od Ciebie i Twoich upodobań.

Przykładem jednej z warszawskich organizacji, która zrzesza studentów i absolwentów wszystkich uczelni jest AEGEE-Warszawa. Tam to Ty decydujesz jak będzie wyglądać Twoja studencka kariera. Zgodnie ze swoimi zainteresowania możesz np. zostać członkiem jednej z grup roboczych (PR – Public Relations, FR- pozyskiwanie funduszy, HR – zasoby ludzie). Marzyłeś kiedykolwiek o koordynowaniu projektem ale nikt nie podpowiedział Ci jak się za to zabrać? Tylko tu będzie możliwość wypróbowania swoich umiejętności przywódczych i wdrożenia własnych pomysłów w życie pod czujnym okiem doświadczonych członków i Zarządu. Jest to doskonały trening przed prawdziwym sprawdzianem w przyszłej pracy. Członkowie AEGEE-Warszawa mają już doświadczenie w organizacji takich projektów jak choćby „T4T – Jump on the Train” (szkolenie przyszłych trenerów) czy „Summer University” (odbycie wakacyjnej podróży swojego życia do jednej z zaprzyjaźnionych anten AEGEE).

Warto jednak wiedzieć co wyróżnia AEGEE-Warszawa wśród innych organizacji. Jak możemy przeczytać na ich stronie główne przesłanie do Nas studentów brzmi ‘zrobisz tyle na ile się odważysz’ Jako członek nie jesteś zmuszony do niczego. Ty decydujesz o własnym losie w organizacji. Ona daje Ci wachlarz możliwości (gruby robocze, koordynowanie projektów, wyjazdy, warsztaty), ale Ty stwierdzasz czy z nich skorzystasz. Po drugie AEGEE-Warszawa dąży do podkreślenia indywidualności, co jest niezwykle ważne w czasach, w których można się zgubić wśród szarych mas wielkich miast.

Najtrudniejszy jest pierwszy krok…

Można planować, myśleć o zrobieniu czegoś nowego w życiu, ale zazwyczaj potrzebna jest odwaga. Pamiętaj, że im szybciej podejmiesz decyzję tym lepiej dla Ciebie. Jesienią rozpoczyna się rekrutacja do wielu organizacji studenckich wśród nich jest np. AEGEE-Warszawa. Co zrobić, żeby stać się nowy członkiem? Po prostu przyjdź na jedno z trzech spotkań rekrutacyjnych, które odbędą się 17,18,23 października w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej. Kryterium zostania nowym członkiem to po prostu Twoja chęć przystąpienia do organizacji! Przyjdź i zobacz jak łatwo jest sprawić, by Twój rok akademicki był pełen zgłębiania zainteresowań, nabierania cennych doświadczeń i spotkań z interesującymi ludźmi. Więcej szczegółowych informacji o AEGEE-Warszawa i projektach organizacji znajdziesz na stronie www.aegee.waw.pl

Nie zwlekaj, wyrusz w podróż na planetę sukcesu już dziś!
 

Agnieszka Zakrzewska, AEGEE-Warszawa