Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Studiuję – głosuję

NZS PP – Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Poznańskiej znowu rusza z akcją "Studiuję – głosuję", która ma na celu zwiększenie frekwencji wśród uczniów uniwersytetów i uczelni naszego miasta w tegorocznych wyborach prezydenckich, które odbędą się już 10 maja.

Kampania informacyjna organizowana na terenie całej Polski chce zachęcić młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu obywatelskim, właśnie przez udział w wyborach. Poza tym jest odpowiedzią na pojawiające się coraz częściej problemy wynikające z braku informacji, powodujące niską frekwencję wśród studentów. Projekt ten przypomina, że każdy głos ma znaczenie, a tylko aktywne korzystanie z praw obywatelskich może zmienić nasze życie na lepsze. Studenci przebywający poza miejscem swojego stałego zamieszkania często rezygnują z głosowania, tymczasem wystarczy wykorzystać jedną z kilku prostych opcji by mieć wpływ na losy kraju także z dala od domu:

1. Jeśli 10 maja będziesz w Poznaniu lub jakimkolwiek innym mieście, a przed tym dniem masz możliwość udać się do urzędu w Twojej miejscowości:

-pójdź do urzędu złóż „prośbę o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania”,

-w dniu wyborów udaj się do dowolnego lokalu z wydanym przez urząd zaświadczeniem i zagłosuj.

 

2. Jeśli studiujesz w Poznaniu i mieszkasz w akademiku, to możesz zgłosić się wcześniej osoby odpowiedzialnej o wpisanie Cię do spisu wyborców w obwodach zamkniętych . Na terenie Politechniki Poznańskiej taki obwód będzie w Domu Studenckim nr.6 Tam też udaj się w dniu wyborów o zagłosuj.

 

3. Jeśli mieszkasz poza akademikiem, a nie masz możliwości udać sie do swojego urzędu, możesz udać się do urzędu w Poznaniu (ul. Libelta 16/20) i złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w okręgu zgodnym z Twoim miejscem przebywania. Następnie w dniu wyborów udaj się do właściwego ze względu na Twoje miejsce przebywania lokalu wyborczego i oddaj Swój głos.

 

Projekt Studiuję – Głosuję zagości na większości uczelni i szkół wyższych w Polsce w okresie przedwyborczym. Na Politechnice Poznańskiej w Centrum Wykładowym 21 kwietnia między 8.00, a 15.10 pojawi się stoisko, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat głosowania oraz pomożemy wypełnić wnioski do urzędu. Czeka też na studentów wiele konkursów z nagrodami. Jedną z ciekawszych form promocji projektu będzie w tym roku konkurs, na fanpage NZS Politechniki Poznańskiej. Zasady są bardzo proste. Przyjdź na stoisko i zrób sobie zdjęcie  z kartką, na której jest napisane dlaczego głosujesz. My wrzucimy zdjęcia na fanpage, a Ty kolekcjonujesz lajki. Na zwycięzców czekają nagrody, których sponsorem jest serwująca najlepsze włoskie jedzenie pizzeria Frontiera.

Więcej informacji, szczegóły konkursu oraz wnioski do urzędu na fanpage NZS Politechniki Poznańskiej (https://www.facebook.com/NZS.PP?fref=ts) oraz na naszej stronie (http://www.nzs.put.poznan.pl/?p=2404)

.