Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Sukces zaczyna się z IELTS! Chcesz studiować po angielsku lub mieć dobrą pracę za granicą?

Od dawna marzysz o studiach za granicą lub pracy w renomowanej, międzynarodowej firmie? A może szukasz najlepszego obecnie testu „na topie” do wpisania do swojego CV? Poznaj IELTS! To test, który pomoże Ci dostać się na studia do Wielkiej Brytanii czy USA, podjąć ciekawą pracę w Kanadzie lub Australii czy skorzystać z wymiany studenckiej na uniwersytetach w Holandii, Niemczech lub Danii

Czym jest IELTS?

IELTS, czyli International English Language Testing System, został stworzony przez British Council, Cambridge English oraz IDP: IELTS Australia. Jest obecnie najpopularniejszym testem z międzynarodowego języka angielskiego i jego notowania rosną w tempie rekordowym – co roku zdaje go już ponad 2,7 miliona osób na całym świecie. Wśród 9 tysięcy honorujących go instytucji znajdują się tak prestiżowe uniwersytety, jak: University of Cambridge, University of Oxford, London School of Economics, Harvard czy Yale, ale również najbardziej znani pracodawcy na świecie: Coca-Cola, EY, Deloitte czy Samsung.

W Polsce IELTS znajduje się na liście certyfikatów zwalniających z zaliczania lektoratu i jest uznawany przy rekrutacji przez największe uczelnie, takie jak Politechnika Warszawska, Krakowska, Gdańska czy Łódzka, SGGW, Uniwersytet Jagielloński, Łódzki, Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz uczelnie medyczne i wiele innych.

Jak wygląda test?

Test IELTS można zdawać w dwóch wersjach: akademickiej (Academic) – dla osób, które chcą wyjechać na studia, i ogólnej (General) – dla tych, którzy myślą o pracy w Polsce lub za granicą. Jak mówi Jakub, jeden z kandydatów: „Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nie miałem żadnych problemów z językiem, sam załatwiłem wszystkie sprawy urzędowe i znalazłem wielu znajomych, mimo że wcześniej nie miałem zbyt wielu okazji, by praktycznie wykorzystywać język. Duża w tym zasługa egzaminu IELTS” . Test IELTS składa się z pytań na różnym poziomie zaawansowania – od bardzo łatwych po wymagające dużej biegłości językowej. IELTS jest testem poziomującym, co oznacza, że umiejętności zdającego opisywane są na 9-stopniowej skali. IELTS jest więc odpowiedni dla osób na każdym poziomie zaawansowania językowego – nie można go nie zdać.

Dzięki temu, decydując się na zdobycie certyfikatu, nie musisz się zastanawiać, do którego poziomu przystąpić – to z wyników dowiesz się, na jakim dokładnie jesteś poziomie. Test ocenia cztery podstawowe umiejętności językowe: rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, pisanie i mówienie. Co bardzo ważne, IELTS nie jest testem gramatycznym, lecz sprawdza angielski, jakim na co dzień posługują się osoby anglojęzyczne. Zachęca to kandydatów do nauki angielskiego praktycznego, a nie uczenia się na pamięć angielskich form. Co jeszcze może się spodobać, to fakt, że część ustna egzaminu przebiega w formie spotkania 1:1, czyli jeden kandydat jest testowany przez jednego egzaminatora, dzięki czemu nie trzeba „rozmawiać” z komputerem, jak w przypadku innych egzaminów.

Wynik IELTS

Raport z wynikiem otrzymujesz już trzynastego dnia po przystąpieniu do testu. Pięć dodatkowych kopii wyniku może zostać rozesłanych do wskazanych przez Ciebie instytucji akceptujących IELTS na całym świecie. Na wynik IELTS składają się oceny uzyskane z poszczególnych części egzaminu (w skali od 1 do 9 punktów), a także ocena końcowa, jako średnia ze wszystkich części. Każda ocena odpowiada konkretnym umiejętnościom językowym. Najwyższa liczba punktów (9) oznacza, że płynnie i ze zrozumieniem posługujesz się językiem angielskim (tzw. Expert User). Najniższa ocena to 1 i oznacza, że nie jesteś w stanie posługiwać się językiem obcym poza kilkoma pojedynczymi słowami (tzw. Non User).

IELTS jest uznawany przez Radę Europy. Punktacja IELTS w stosunku do CEFR wygląda następująco: skala CEFR A2 B1 B2 C1 C2 skala wyników IELTS 2.5–3.5 4.0–5.0 5.5–6.5 7.0–8.0 8.5–9.0

Kiedy, jak i gdzie się zapisać?

W Polsce sesje IELTS organizowane przez British Council odbywają się około 70 razy w roku w ośmiu miastach Polski (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Szczecin, Wrocław).

Więcej informacji o teście, terminach, zapisach i tym, jak się do niego przygotować, znajduje się na stronach internetowych:

www.britishcouncil.pl/ielts

www.takeielts.britishcouncil.org