Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Światowa premiera „Marysinej Polany” na Vision du Reel

Wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy film Grzegorza Zaricznego pt. „Marysina polana” będzie miał swoją światową premierę podczas tegorocznego festiwalu Vision du Reel w Nyon w Szwajcarii.

„Marysina polana” przedstawia historię czterech juhasów, przez ponad pół roku mieszkających z dala od cywilizacji w bacówce, którzy dni spędzają na wypasaniu i dojeniu owiec. Praca zbliża ich do siebie, sprawia, że zaczynają się przed sobą otwierać i toczyć poważne rozmowy. Choć każdy z nich jest w innym wieku i w innym momencie życia to jeden temat szczególnie ich łączy: kobiety. Film został zrealizowany w ramach Kursu Dokumentalnego w Szkole Wajdy.
Na szwajcarskim festiwalu film zostanie zaprezentowany w sekcji „Regards Neufs”, w ramach której pokazywane są dokonania młodych reżyserów, którzy po raz pierwszy mają szansę zaprezentować swój film szerokiej międzynarodowej publiczności i profesjonalistom z branży. „Marysina polana” zostanie pokazana 18.04. (niedziela) o 11.15 oraz 20.04. (wtorek) o 17.30; obydwa pokazy odbędą się w kinie World Dreams Capitole (Rue Neuve 5 w Nyon).
 
Grzegorz Zariczny jest absolwentem prowadzonego przez Szkołę Andrzeja Wajdy kursu dokumentalnego; obecnie studiuje na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Oprócz „Marysinej polany” ma na swoim koncie etiudy fabularne i dokumentalne.
 
Tegoroczna, 16. edycja międzynarodowego festiwalu Vision du Reel odbędzie się w dniach 15 – 21 kwietnia w Nyon w Szwajcarii. Festiwal należy do najbardziej prestiżowych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. W zeszłym roku, w sekcji „Regards Neufs” premierę międzynarodową miał nominowany do Oscara „Królik po berlińsku” Bartka Konopki.
 
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy to wyjątkowe miejsce: jedyne tego rodzaju w Polsce i jedno z nielicznych w Europie. Łączy edukację z produkcją filmową – zarówno dokumentalną, jak i fabularną, aktywnie wspierając młodych, utalentowanych twórców. Do grona jej wykładowców i opiekunów artystycznych realizowanych filmów zaliczają się najsłynniejsi, doświadczeni filmowcy: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Edward Żebrowski, Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Agnieszka Holland, Volker Schloendorff, Aleksander Sokurow, Krzysztof Materna, Vita Żelakeviciute, Joanna Krauze, Witold Stok. Siedem lat Szkoły zaowocowało 21 kursami dla ponad 400 uczestników (kilkadziesiąt kolejnych osób skorzystało z pomocy w formie konsultacji i opieki artystycznej). Wyprodukowaliśmy około 40 filmów dokumentalnych lub krótko- i średniometrażowych fabularnych, a także ponad 200 etiud. Szkoła nie jest nastawiona na zysk – dochody przeznacza na cele statutowe, a opłaty stanowią nie więcej niż 15% kosztów kształcenia. Jest objęta patronatem Europejskiej Akademii Filmowej. Nasze działania wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej, oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2008 Szkoła otrzymała nagrodę dla Najlepszego Producenta filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.
 
Więcej na: www.wajdaschool.pl