Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Światowe gwiazdy na Heineken Open’er Festival

Znamy kolejne gwiazdy tegorocznego Heineken Open’er Festival. Obok zapowiedzianego już The Chemical Brothers wystąpią Gentleman i M.I.A.

Festiwal odbędzie się w dniach 4-6 lipca w Gdyni na lotnisku Kosakowo. W ubiegłym roku gwiazdami imprezy byli m.in. Muse, Bjork, Bloc Party, Beastie Boys i Groove Armada. W tym roku organizatorzy zapowiedzieli już trzy koncerty zagranicznych wykonawców. „Bardzo zależało nam na tym, aby premiera naszej nowej sceny była wyjątkowa. I udało nam się! Pierwsi artyści World Stage to nowa nadzieja muzyki, której ostatni album wybrany został przez „Rolling Stone” najlepszą płytą roku 2007 – M.I.A., a także najpopularniejszy
w Polsce artysta reggae – Gentleman. A to dopiero początek….” – zapowiada Mikołaj Ziółkowski z Alter Art. Więcej na www.opener.pl

M.I.A.

Najnowszy album artystki został wspaniale przyjęty na całym świecie. Magazyn „Rolling Stone” uznał płytę „Kala” za najlepszy album roku 2007, a M.I.A. pokonała w rankingu takich artystów jak Radiohead, LCD Soundsystem, Jay-Z i Bruce Springsteen. Prestiżowy portal muzyczny Pitchfork umieścił single „Boyz” i „Paper Planes” w czołówce podsumowania 100 najlepszych utworów ubiegłego roku.
Tak nowoczesnej i radykalnej w przekazie world music nigdy wcześniej nie było. Jeden z dziennikarzy opisując teksty na nowej płycie stwierdził, że słuchanie M.I.A. jest jak oglądanie 400 kanałów informacyjnych na raz.
Naprawdę nazywa się Mathangi „Maya” Arulpragasam. Korzenie artystki tkwią na Sri Lance. Jej ojciec był czynnie zaangażowany w ruch Tamilskich Tygrysów, a pozostawiona przez niego rodzina musiała radzić sobie dzieląc los emigrantów. Razem z matką i rodzeństwem trafiła do Londynu. Początkowo interesowała ją grafika, artystka skończyła nawet renomowany Central Saint Martins College Of Art and Design. Charakterystyczny wielobarwny, kolażowy styl towarzyszy teraz jej teledyskom. Prace artystki (tworzącej pod pseudonimem M.I.A.) zostały zauważone przez zespół Elastica. Podczas amerykańskiej trasy zespołu Maya zainteresowała się tworzeniem muzyki. Podobno pierwszych wskazówek udzielała jej sama Peaches.
Artystką natychmiast zainteresowała się wytwórnia XL, mająca w swoim katalogu płyty takich gwiazd jak Basement Jaxx, Dizzee Rascal, czy The Prodigy. W 2005 roku premierę miał debiutancki album M.I.A. pt. „Arular”, zdobywając pochlebne opinie dotyczące niezwykle wyrazistego materiału. Teksty poruszające niełatwe tematy takie jak bieda, przynależność narodowa, emigracja, wojny, stosunki społeczne, rewolucja, terroryzm i polityka, wyśpiewywane charakterystycznym wysokim głosem na tle niezwykłej muzyki łączącej elementy etniczne z hiphopem, grime, dancehall i electro zrobiły olbrzymie wrażenie na słuchaczach. Wśród nich znaleźli się tacy ludzie jak Missy Elliot, Timbaland, czy Beastie Boys. Dzięki „Arular” i pochodzącym z niej singlom „Galang” oraz „Bucky Done Gun” artystka zdobyła nominację do Mercury Music Prize. Została też artystką roku 2005 magazynu „Spin”.

M.I.A. nie spoczęła jednak na laurach, natychmiast biorąc się do pracy nad nowym albumem pt. „Kala”. Pierwotnie producentem albumu miał zostać wspomniany już mistrz konsolety Timbaland, ale skończyło się na nagraniu tylko jednego wspólnego utworu. Towarzyszem muzycznych podróży i głównym producentem został Dave Taylor, znany publiczności klubowej pod pseudonimami Solid Groove i Switch. Artyści podczas prac nad płytą odwiedzili Indie, Liberię, Trynidad, Jamajkę i Australię zbierając dźwięki do wykorzystania w podkładach muzycznych. Dzięki temu powstał świetny, niezwykle wyrazisty album, będący tematycznym i muzycznym kolażem wielu kultur
Twórczość M.I.A. w pełni można docenić jedynie podczas koncertów, kiedy energia zawarta w utworach eksploduje na scenie.

GENTLEMAN & The Far East Band

Gentleman to jeden z najbardziej charakterystycznych, a także najpopularniejszy w Polsce wykonawca muzyki reggae. Co najciekawsze artysta ten nie pochodzi wcale z ojczyzny Boba Marleya – nazywa się Tilmann Otto i urodził się w Niemczech.
Jako nastolatek tak bardzo zainteresował się reggae, że postanowił poznać muzykę u samych źródeł, a także nauczyć się miejscowego języka patois. Wielokrotnie odwiedzał Jamajkę poznając tajniki reggae. Szersza publiczność poznała go, kiedy wystąpił na singlu hiphopowej grupy Freundeskreis pt. „Tabula Rasa”. Od tego czasu nagrał kilka świetnie przyjętych albumów studyjnych, m.in. „Trodin On” i „Journey To Jah”, obecnie artysta promuje album pt. „Another Intensity”.
W postaci Gentlemana najbardziej fascynujący jest fakt, że mimo różnic kulturowych zyskał przychylność jamajskiej elity muzycznej. Do wspólnych nagrań utrzymanych w tradycyjnych stylistykach reggae i dancehall zaproszenie przyjęli tacy artyści jak Bounty Killer, Barrington Levy, Sizzla, czy Capleton. Niewielu wokalistów reggae może poszczycić się takimi osiągnięciami. Podczas koncertów Gentleman wspierany jest przez niezwykle barwny i liczny zespół The Far East Band.

Heineken Open’er Festival

DATA: 4-6 lipca 2008
MIEJSCE: GDYNIA, Lotnisko Gdynia-Kosakowo
CENY KARNETÓW:
od 1.X karnety bez pola namiotowego 219 PLN, z polem namiotowym 239 PLN
od 15.II karnety bez pola namiotowego 269 PLN, z polem namiotowym 289 PLN
oraz bilety jednodniowe 140 PLN
BILETY DO NABYCIA: www.opener.pl oraz w sieci punktów www.ticketpro.pl i www.eventim.pl