Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Światowy Dzień Uśmiechu w Krakowie

Wielki uśmiech na Rynku Głównym, ruchoma debata o uśmiechu na Kazimierzu i w Nowej Hucie, wernisaż zdjęć „Uśmiechnięta Kamienica” na Karmelickiej 45, impreza kulturalno-artystyczna w klubie Fruwająca Ryba – wszystko to będzie miało miejsce 1 października z okazji obchodów Światowego Dnia Uśmiechu w Krakowie.

Inicjatorem obchodów Światowego Dnia Uśmiechu w Krakowie jest Bartek Koczenasz – podróżnik, fotograf i student filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. . W swoich podróżach Bartek podąża za uśmiechem fotografując napotkanych ludzi. Owocem tych doświadczeń są liczne wystawy i slajdowiska, podczas których z uśmiechem na ustach opowiada o swojej pasji. Fotografie Bartka były wielokrotnie doceniane – wystawiano je w Londynie, a jedno ze zdjęć zostało opublikowane w Kalendarzu Amnesty International.
 
Jedną z refleksji przywiezionych z egzotycznych podróży jest przekonanie, że Europa cierpi na chroniczny deficyt uśmiechu. Stąd też pomysł, aby promować uśmiech i zorganizować w Krakowie obchody Światowego Dnia Uśmiechu. Centralnym wydarzeniem obchodów będzie utworzenie wielkiego uśmiechu na krakowskim rynku. Uśmiech utworzony z sympatyków Światowego Dnia Uśmiechu zostanie sfotografowany metodą stop motion z wierzy Kościała Mariackiego. 
 
Do refleksji nad uśmiechem zachęcać będzie ruchoma debata o uśmiechu. Debata będzie miała niecodzienny charakter. Po Krakowie przemieszczać się będą cztery uśmiechnięte tablice z pytaniami zachęcającymi mieszkańców do zapisywania swoich refleksji na temat uśmiechu na tablicy. Tablice będzie można spotkać między godziną 12 a 20 w kilku miejscach Krakowa ( Rynek Główny, ul. Karmelicka, Plac Nowy, os. Stalowe).
 
Finał obchodów Dnia Uśmiechu odbędzie w siedzibie Szkoły Języków Obcych Lingualand przy ul. Karmelickiej 45, gdzie o godzinie 20 nastąpi otwarcie wystawy uśmiechniętych zdjęć Bartka Koczenasza pt. „Uśmiechnięta Kamienica”. Wielkoformatowe prace Bartka zostaną umieszczone na fasadzie kamienicy, a przechadzający się ulicą Karmelicką będą mieli możliwość oglądać je do 31 października 2010r.
 
Obchodom Dnia Uśmiechu będzie również towarzyszyć impreza kulturalno-artystyczna zorganizowana przez Klub „Fruwająca-Ryba”. W siedzibie klubu na osiedlu Stalowym 16 odbędzie się koncert muzyki hip-hop, pokazy tańca oraz konkurs plastyczny. Impreza rozpocznie się o godzinie 15.
 

Wszyscy zainteresowani, którzy wybiorą się na rynek, by uczestniczyć w tworzeniu wielkiego uśmiechu mają szanse na darmowe przytulenie w ramach akcji „Darmowe przytulanie”. Akcja jest cyklicznie organizowana przez internautów zrzeszonych na facebookowej stronie Free Hugs Kraków.