Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Święto Politechniki Warszawskiej

Interaktywne pokazy, prezentacje wynalazków ze świata nauk technicznych, niespodzianka dla fanów Star Wars, koncerty i spektakle to tylko część atrakcji, które przygotowała dla zwiedzających Politechnika Warszawska w ramach uczelnianego Święta, które w tym roku przypada w dniach 15-27 listopada.

Święto Politechniki Warszawskiej

15 listopada jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu wydarzeń Politechniki Warszawskiej. Tegoroczne uroczystości związane są z 95. rocznicą powstania Uczelni. Z tej okazji władze Uczelni, absolwenci, samorząd studentów, koła naukowe zaplanowali kilkudniowy cykl różnorodnych wydarzeń. Uroczystości będą odbywały się w Gmachu Głównym oraz na terenie uczelnianego kampusu w dniach 15-27 listopada. Szczegółowe informacje i program wydarzenia dostępne są na stronie www.pw.edu.pl/dzienpw.

Ukłon w stronę Tradycji i nauki

Wystawa „Energetyka XXI wieku”  (15 listopada, godz. 10) oraz sympozjum „Nowe Technologie – inspiracje inżyniera” (16 listopada, godz. 16) odnoszą się do współczesnych badań, ciekawostek naukowych. Prezentacje te to także dowód na praktyczne zastosowanie nauki w życiu codziennym. Pasjonaci, ale też wszyscy zainteresowani tym, jakie tajemnice kryje w sobie nauka, będą mogli dowiedzieć się m.in. jak przejechać kilkaset kilometrów na 1 litrze paliwa? Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? I czy energię elektryczną można przesyłać inaczej niż kablami? Swój wkład w promowanie nauki będą mieć też Studenckie Koła Naukowe , które podczas Pikniku (20 listopada, godz. 10-16) przed Gmachem Głównym Politechniki zaprezentują swoje wynalazki, np. Quadocopter, labirynt laserowy, czy okno 3D. Pokazom będą towarzyszyły eksperymenty, które uczestniczący w „spotkaniach” z nauką będą mogli samodzielnie wykonać.

Wystawa poświęcona sylwetce profesora Antoniego Xiężopolskiego (15 listopada, godz. 11) oraz wernisaż zdjęć pierwszych projektów Gmachu Politechniki Warszawskiej, nawiązują do czasu formowania się struktur Uczelni. Profesor Xsiężopolski utworzył bowiem Katedrę Budowy Lokomotyw, dając tym samym początek rozwojowi polskiej Szkoły Kolejnictwa na powstałym później Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych. W trakcie wystawy zostaną zaprezentowane zabytkowe urządzenia i przyrządy związane z techniką kolejową. Z kolei wernisaż zatytułowany: „Powstanie – Rozbudowa – Odbudowa. Historia Politechniki w trzech aktach”(15 listopada, godz. 15) jest okazją do zapoznania się z pierwotnym wyglądem ówczesnego Gmachu Politechniki – od  powstawania poprzez proces jego rozbudowy i modernizacji.  Zdjęcia te to także próba odtworzenia przebiegu odbudowy zniszczonego po II wojnie światowej budynku. 

Politechnika ma Teatr (20 – 21 listopada, Klub Wydziału Architektury)

W tym roku pięciolecie swojej działalności obchodzi Teatr PW – jeden z symboli artystycznych Uczelni. Na ten czas przygotowano spektakl „Rosyjskie westchnienia”,  którego skład stanowią cztery jednoaktówki Antoniego Czechowa („Niedźwiedź”, „Jubileusz”, „Oświadczyny” i „Wesele”).  Występy aktorów przeplatane będą współczesnymi rosyjskimi piosenkami, nietypowo zaaranżowanymi  na potrzeby jubileuszowego występu.

Muzyka i taniec w Politechnice

Tegoroczne wydarzenia muzyczne związane są z obchodami „Roku Chopinowskiego”. Koncert „Chopin w Politechnice” odbędzie się 27 listopada w zjawiskowej Auli Głównej Politechniki Warszawskiej.  Utwory fortepianowe wykona Krzysztof Jabłoński, laureat Konkursu Chopinowskiego. Towarzyszyć mu będą Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego  Fryderyka Chopina,  Zespół Pieśni i Tańca PW, Małgorzata Polanowska – sopran, Piotr Halicki – baryton.

Wybory Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej (15 listopada, godz. 18)

…odbywają się pod patronatem Biura Miss Polonia oraz Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej, a poprzedzają je eliminacje na każdym z 20 Wydziałów, próby i przygotowania trwające niemal cały rok. Skrupulatnie przygotowana oprawa wydarzenia sprawia, że co roku Duża Aula Politechniki wypełniona jest po brzegi. Zachęca piękna, oryginalna choreografia oraz muzyczna otoczka, o której brzmienie dbają zaproszeni do udziału w Gali goście muzyczni (ostatnio, m.in., Stanisław Sojka) czy zespół muzyczny, działający przy Politechnice – The Engineers Band. Pięć lat doświadczeń pozwoliło umocnić pozycję tego projektu w kalendarium akademickich wydarzeń kulturalnych nie tylko Uczelni ale i Stolicy.

Wybory Miss i Mistera to nie tylko okazja, by zdecydować kto jest tą najpiękniejszą i tym najprzystojniejszym w Politechnice, lecz także superzabawa w rytmie rock’n’rolla i hitów muzycznych lat ’60.

Politechnika otwarta na Warszawę (20 listopada, godz. 10-14; zbiórka przed wejściem do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej – Pl.Politechniki)

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zwiedzić Gmachu Politechniki, przygotowano wycieczki pod opieką przewodnika śladem historycznych i współczesnych odkryć. Głodni – nie tylko wrażeń – będą mogli wziąć udział we wspólnym grillowaniu.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny bądź za okazaniem bezpłatnych wejściówek. Szczegóły na stronie www.pw.edu.pl.

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,556
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP