Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Szlakiem Wysp Dalmatyńskich – studencki Rejs po Chorwacji 2007’

Termin: 15 – 24.09.2007, cena: 1999,00 zł

PROGRAM
Dzień 1
Zbiórka uczestników Krakowie. Ok. godz. 15.00 – wyjazd. Przejazd przez Słowację, Węgry (Budapeszt), Chorwację (Zagrzeb). Przejazd autokarem klasy „LUX” obsługiwanym przez dwóch kierowców. W trakcie podróży oraz w czasie rejsu grupą opiekuje się pilot – rezydent.
Dzień 2
Przyjazd do Splitu około godz. 09.00, zakwaterowanie na statku „Konobe”.
Statek KONOBE to jeden z największych żaglowców pasażerskich pływających po Adriatyku. Wyposażony jest w kabiny dwuosobowe z umywalką, wc oraz kabiny prysznicowe z ciepłą i zimną wodą znajdujące się na zewnątrz, przeznaczone do wspólnego użytku, przestronny salon – jadalnię z aperitif – barem, duży, obszerny pokład idealny do zażywania kąpieli słonecznych oraz do urządzania wieczornych zabaw.
Załoga statku gwarantuje niezapomniane przeżycia podczas codziennych, czterogodzinnych rejsów. Podczas wyprawy noce spędza się na statku po zakotwiczeniu w wybranym porcie lub romantycznej lagunie. Posiłki spożywa się dwa razy dziennie (śniadanie i obiadokolacja), a gwarantuje je doskonała kuchnia okrętowa (chorwacka        i nie tylko).. Podczas podróży uczestnicy mają okazję podziwiać oraz zwiedzić zarówno kulturowo – historyczne bogactwo Dalmacji, jak i obcować z przepiękną, adriatycką przyrodą.
Wypływamy ze Splitu i udajemy się na wyspę Hvar – zwiedzamy miasto. Okrętujemy      w miejscowości Jelsa i odpoczywamy na plaży. A wieczorem wyruszamy na zwiedzanie wyspy oraz uroczego miasteczka! Nocleg.
HVAR to magiczna wyspa uznawana za najbardziej słoneczną w całej Chorwacji. To tutaj góry stykają się morzem, a turkusowe zatoki wcinają się w ląd. To, co najbardziej przyciąga turystów i nie pozwala im o sobie zapomnieć to wszechobecny zapach lawendy, a także gaje oliwne i winnice… Gospodarze to bardzo przyjaźni ludzie, częstujący przybywających gości takimi specjałami jak czerwone, wytrawne, domowe wino czy sardele (wyśmienite ryby, najlepiej smakują skropione miejscowymi naturalnymi aromatami  i przyprawami ). 
Miasto Hvar to największe miasto i największy port na wyspie położone w rozległej zatoce w pobliżu tzw. Wysp Piekielnych. Nad miastem królują dwie twierdze ( jedna Napoleońska), a stare miasto jest obwarowane murami obronnymi. Najprzyjemniejszą formą zwiedzania miasta jest spacer maleńkimi, wąskimi uroczymi uliczkami.
Jelsa to urocze miasteczko nadmorskie z niewielkim portem, w którym zakotwiczymy. Cechą charakterystyczną Jelsy jest unoszący się zapach lasu, a co za tym idzie – topole, nietypowe dla obszaru dalmatyńskiego. Miejscowość obfituje w rozmaite zabytki, zarówno sakralne jak i historyczne. Poza licznymi kościółkami warto odwiedzić także dawną grecką wieżę obserwacyjną czy ruiny średniowiecznej Twierdzy Tor. A wieczorem – obowiązkowo wizyta w jednej z uroczych nadmorskich kawiarenek !
Dzień 3
Przeprawiamy się na pobliską wyspę Brač i zakotwiczamy w miejscowości Bol. Tam obowiązkowo udajemy się na najbardziej oryginalną plażę Chorwacji czyli Zlatni Rat,       a wieczorem czeka nas pasowanie na prawdziwych marynarzy, czyli… chrzest morski!!! Nocleg.
BRAČ to malownicza wyspa, trzecia co do wielkości na Adriatyku i jednocześnie najwyższa. Jak większość wysp chorwackich cechuje ją klimat śródziemnomorski, a jej mieszkańcy trudnią się uprawą winorośli, oliwek itp. oraz pszczelarstwem. Obfituje          w groty i jaskinie.
Najbardziej znany i charakterystyczny jest biały kamień z Brača, którego użyto m. in. do budowy Białego Domu w Waszyngtonie czy Pałacu Cesarza Dioklecjana w Splicie.
Bol jest jedynym miasteczkiemna wybrzeżu południowym wyspy. Największą atrakcją stanowi tu żwirowa plaża – Zlatni Rat długości 634 m będąca fenomenem przyrodniczym. W zależności od kierunku, z którego wieje wiatr, koniec cypla zmienia kształt – jego czubek jest skierowany w lewo lub w prawo. 
Dzień 4
Przemieszczamy się na wyspę Korčulę i tam okrętujemy. Wieczorem, przy mocnej, zdrowotnej rakiji i bałkańskiej muzyce spędzamy miły wieczór na statku. Nocleg.
KORČULA to wyspa dla miłośników przygód, dzikich plaż, wyśmienitych win i kąpieli morskich. Tutaj urodził się znany awanturnik Marco Polo oraz wielu innych sławnych marynarzy i artystów. Linia brzegowa rej wyspy to 182 km pięknych plaż i malowniczych zatoczek. Korčula to bodajże najpiękniejsza wyspa na Adriatyku.
Miasto Korčula to jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w Europie, usytuowane na cyplu, otoczone pierścieniem fortyfikacji. Wewnątrz murów znajdują się wąskie uliczki, prawie każda z nich przechodzi w pewnym momencie w schody.
Dzień 5
I znów wypływamy na pełne morze, aby tym razem dotrzeć do prawdziwej Perły Adriatyku, czyli Dubrownika!!! Zwiedzamy miasto zarówno z murów obronnych, jak           i „ z ziemi”, po czym przeprawiamy się na zasłużony po ciężkich trudach dnia odpoczynek do Trstenika. Tam przy czerwonym, domaćim winku, w cieniu lasów sosnowych kończymy dzień pełen wrażeń. .
Dubrownik – nie bez przyczyny nazywany jest „Perłą Adriatyku”. Wyjątkowo piękne położenie Starego Miasta na półwyspie u podnóża wapiennego łańcucha górskiego Srđ(412 m n.p.m.) oraz wspaniała egzotyczna i niezwykle bujna roślinność przyciągają tu ogromne rzesze turystów. Jest to poza Makarską Rivierą jedyne miejsce w Chorwacji, do którego przyjeżdżają na wypoczynek angielscy turyści. Stare Miasto w Dubrowniku uznane zostało za światowe dziedzictwo kultury. Można je podziwiać podczas spaceru po murach obronnych miasta. Najlepiej zrobić to we wczesnych godzinach porannych lub popołudniowych; upał i duże nasłonecznienie w godzinach południowych mogą mieć dla zdrowia skutki negatywne.
Kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika”- powiedział kiedyś Bernard Shaw, a miliony turystów ze wszystkich zakątków świata powtarzają to za nim rokrocznie. W czasie naszego pobytu w Dubrowniku odwiedzimy również tajemniczą, przeklętą wyspę Lokrum .
Pelje‘ac to największy półwysep chorwacki. Jego bogactwo stanowią żwirowe plaże, dzika przyroda oraz takie miasteczka jak Orebić, Trstenik, Ston czy Trpanj…
Trstenik tomaleńkie, portowe miasteczko, położone w południowej części półwyspu Pelje‘ac, w niewielkiej zatoczce, pomiędzy wzgórzami Dynarów. Słynie przede wszystkim z osłoniętej od wiatru, pięknej plaży i pobliskich lasów sosnowych.
Dzień 6  
I wypływamy powoli w drogę powrotną, czyli kierunek: Makarska. Tam okrętujemy, wyruszamy na wyprawę trekkingową i zdobywamy najwyższy szczyt pasma Biokovo rozpościerającego się nad Makarską, czyli  Sv. Juraj. Na szczyt prowadzi dość prosta droga. Na samej górze czeka na nas „najpiękniejszy widok na świecie”. Po wyczerpującym dniu ruszamy na spotkanie pt. „z kulturą dalmatyńska na Ty”, czyli odwiedzamy miejscowy deptak z rozmaitymi pamiątkami, po czym udajemy się na podbój jednej z makarskich dyskotek! Nocleg.
Makarska to stolica Riwiery Makarskiej, a zarazem jedno z najpopularniejszych wczasowych na wybrzeżu Dalmacji dzięki niezwykle długiej i czystej plaży żwirowej. Warto tu odwiedzić także urocze centrum miasta. Dla wielbicieli zakupów i miejscowych przysmaków – polecamy targ owocowy przy rynku Kačića – Mio‘ića.
Makarska to miejsce, które oferuje turystom jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie…góry! To tu rozciąga się pasmo Biokovo z najwyższym szczytem Sv. Juraj (1762 m n.p.m.), który postaramy się zdobyć !!!
Dzień 7
Rejs do Splitu. Nocleg.
Split to drugie co do wielkości miasto chorwackie jak również stolica Dalmacji. Największą atrakcją turystyczną są pozostałości gigantycznego pałacu rzymskiego Cesarza Dioklecjana (UNESCO). Dawne korytarz i komnaty pałacu stały się dzisiaj uliczkami i pałącykami centrum Splitu. Stare Miasto wchodzące niemal            w całości w obszar dawnego pałacu obfituje w liczne zabytki, takie jak cztery Bramy (Złota, Srebrna, Brązowa i Żelazna), katedra Św.  Dujama, 61 – metrowa dzwonnica, czy Narodni Trg (dawne centrum gospodarcze Splitu), które warto zobaczyć. Stare miasto znajduje się nad samym brzegiem morza, w pobliżu portu. Nieopodal mieści się targ, na którym można zakupić rozmaite tradycyjne chorwackie specjały i pamiątki.
Ostatnia noc na pokładzie czyli wieczorek pożegnalno – integracyjny przy dobrym wytrawnym winku… Dla mających trudności z  rozstaniem się ze śródziemnomorskim klimatem i tutejszą kulturą  – otworem stoją mury pałacu Dioklecjana z licznymi romantycznymi knajpkami i kawiarenkami…
Dzień 8  
Pożegnanie z morzem i powitanie z autokarem. Powrót.
Jednak to nie koniec atrakcji, bo po drodze odwiedzimy jeszcze cuuudowny Park Narodowy Plitvickich Jezior, wpisany na listę UNESCO, a więc 3 godziny przerwy         i zwiedzamy jedną z największych atrakcji turystycznych tej części Europy.
Dzień 9
Przyjazd do Krakowa.
Program imprezy jest „Programem Autorskim”. Zabronione jest jakiekolwiek kopiowanie   i wykorzystywanie w innych ofertach turystycznych. W przypadku zauważenia na innych stronach powielonego programu skierujemy sprawę do sądu.
Zapisy przez Internet