Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Sztuka bycia Elą Johanny Nilsson

Opowieść o 26-letniej Eli Sander, która mimo swojego wieku, czuje się niedojrzała i lekko zagubiona. Nie potrafi zrozumieć, czemu jej rodzice się rozwodzą, swoją decyzją doprowadzając do rozpadu rodziny.

Bohaterka ma poczucie, że jej brat żeniąc się, również w nieznośny sposób oddala się od niej. Sama jednak wzbrania się przed trwałym związkiem i myśleniem o budowaniu nowych więzi rodzinnych. Nie chce dać się umieścić w stereotypowym obrazie kobiety, która miałaby pełnić funkcje tylko i wyłącznie gospodyni domowej.
Ela mieszka w centrum Sztokholmu, gdzie poznaje chorego na raka sąsiada, a wreszcie, najważniejszą osobę, Klarę małą dziewczynkę, córkę bezdomnej Siri, która zaginęła. Ela na jakiś wciela się w rolę matki Klary, opiekując się nią i jednocześnie poszukując z pomocą prywatnego detektywa Siri. Narracja książki prowadzona jest w pierwszej osobie raz młodzieńczym, kobiecym głosem, bardzo pewnym siebie, a innym razem bardzo samokrytycznym i pełnym emocji. Książka wraz z jej kontekstem psychologicznym i społecznym, należy do literatury kobiecej najwyższego lotu.
Wydawnictwo Replika