Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Szukamy Studenckich Liderów HELPERS’ GENERATION

Olbrzymia radość, duma i poczucie osiągnięcia niezwykłego sukcesu – to emocje, które towarzyszą uczestnikom projektu studenckiego Fundacji DKMS! 26 września br. wystartowała ósma już edycja tej akcji, w tym roku pod tytułem HELPERS’ GENERATION.

Celem tej inicjatywy jest zaangażowanie całego środowiska akademickiego w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji. To właśnie rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku jest w tym projekcie najważniejsza. Misją Fundacji  jest bowiem znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Obecnie trwa pierwszy etap projektu, a mianowicie na wszystkich uczelniach wyższych w całej Polsce prowadzona jest rekrutacja na Studenckich Liderów, czyli organizatorów rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Studenci mogą zgłaszać się do 18 października 2016.

W Polsce, na wszystkich uczelniach wyższych, studiuje około 1,5 mln młodych ludzi. Każdego roku coraz więcej z nich chętnie angażuje się w akcje społeczne oraz wolontariaty. Te wyjątkowe osoby mają w sobie ogromny zapał i chęć zmiany świata na lepsze, a także coraz częściej świadomość jak ważne jest krzewienie idei dawstwa.

Człowieka przepełnia energia, duma i chęć robienia jeszcze więcej, i jeszcze więcej – opowiada o swoich doświadczeniach Aleksandra, studentka Politechniki Warszawskiej w Płocku. – Dzięki tym akcjom faktycznie ktoś komuś ratuje życie!
Udział w projekcie to jednak nie tylko robienie czegoś dla innych, ale także rozwój osobisty Studenckich Liderów. Ich historię dot. poprzednich edycji są  wzruszające i bardzo emocjonalne.

Nie wiedziałam, że udział w tym projekcie tak dużo zmieni we mnie – podkreśla Ewa, uczestniczka ubiegłorocznej edycji akcji. – Co się zmieniło? Wszystko we mnie! O wiele bardziej otworzyłam się na ludzi i odkryłam swoje talenty. Od momentu, kiedy zaczęła się moja „przygoda” z Fundacją DKMS, w październiku, minie już dwa lata. Gdyby ktoś kiedyś powiedział mi, że odważę się wyjść z megafonem na miasto, żeby nawoływać do rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku, albo że będę mówiła prelekcje na ten temat w salach pełnych ludzi, to chyba wybuchłabym śmiechem z niedowierzania.

Wiktoria z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dodaje – Ten projekt pozwolił mi sprawdzić swoją organizację. Nauczył mnie zarządzania czasem. Dzięki niemu poznałam wspaniałych ludzi, którym bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Poza tym było mnóstwo zabawy i pozytywnego „nakręcenia” – np. w wielu osobach obudziły się zdolności aktorskie i udało się nakręcić film promujący akcję, który na YouTube obejrzało prawie 1,5 tysiąca osób!

Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że mają realny wpływ na zmianę świata na lepsze. I wcale nie jest to przesada. Czy podarowanie komuś, kto otrzymał wyrok śmierci, szansy na dalsze życie można nazwać inaczej? Z własnego doświadczenia wiem, że nic nie równa się z satysfakcją płynącą z pracy dla wspaniałej idei – podkreśla Mateusz Łachacz, Koordynator Projektu HELPERS’ GENERATION z Fundacji DKMS.

Zachęcam wszystkich i nie piszę, że będzie łatwo. Były momenty zwątpienia i łez, jednak jedno mogę powiedzieć na 100% – BYŁO WARTO – zachęca Wiktoria.

Podobne doświadczenia ma Aleksandra. – Po zderzeniu się z zasadami panującymi na mojej uczelni byłam załamana myślą, że „tutaj nie da się nic zdziałać!”, ale dzięki pomocy starszych koleżanek z Samorządu dowiedziałam do kogo zwrócić się z daną prośbą i że trzeba być wytrwałym. Udało się nam nakręcić spot, dotrzeć do uczelnianych mediów, przeprowadzić prelekcje w kilku miejscach, znaleźć dużą grupę wolontariuszy i wreszcie z powodzeniem zarejestrować setki studentów na większości wydziałów PW. Zdobyłam nowe doświadczenie, zawiązałam znajomości z ciekawymi i otwartymi na różne pomysły ludźmi, poznałam lepiej własną uczelnię, a przede wszystkim poczułam radość, że udało mi się dołączyć przez swój wysiłek do wielkiego dzieła Fundacji DKMS, jakim jest walka z nowotworami krwi!

To właśnie aktywność i zaangażowanie młodych osób zainspirowały Fundację DKMS do stworzenia projektu rejestracji potencjalnych Dawców wśród społeczności akademickich, w tym roku pod nazwą HELPERS’ GENERATION.**

Rezultat siedmiu edycji naszego projektu studenckiego to szansa na życie dla 275 osób cierpiących na nowotwory krwi – podkreśla Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS. – Aż tylu młodych ludzi, spośród zarejestrowanych przez Studenckich Liderów, stało się do tej pory* Dawcami Faktycznymi, czyli oddało cząstkę siebie dla ratowania innych. Równocześnie  studenci zarejestrowali 82 013 potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. Wyniki są imponujące, ale niestety, w dalszym ciągu są pacjenci potrzebujący pomocy.

Tylko w Polsce, co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów! Na całym świecie jest zarejestrowanych ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.

Warto się spieszyć i już dziś wysłać swoje zgłoszenie do projektu HELPERS’ GENERATION, ponieważ warsztaty szkoleniowe co prawda odbędą się jesienią br. oraz wiosną 2017, ale rekrutacja na Liderów tej edycji projektu jest tylko jedna!
 
W tym roku Fundacja DKMS zorganizowała również konkurs, w którym nagrodą jest płatny wakacyjny staż w siedzibie Fundacji DKMS.

Aby zgłosić się, wystarczy przesłać uzupełniony formularz CV oraz formularz zgłoszeniowy na adres student@dkms.pl. Pliki do pobrania oraz więcej informacji znajduje się na stronie projektu.
www.dkms.pl/student