Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Tad Witkowicz na UJ

O pomysłach na biznes, karierze za oceanem, zarabianiu milionów
w branży high-tech.

12 października 2009r. w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się spotkanie z Tadem Witkowiczem – biznesmenem i jednym z najbogatszych polskich emigrantów, który na zaproszenie Rektora UJ wyjaśni „Jak pomysł przekształcić w biznes”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Innowacji, Transferu Technologii
i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) oraz Centrum Transferu Technologii Medycznych Park Technologiczny Sp. z.o.o. (CTTM).
 
Tad Witkowicz w 1964 r. wyjechał za ocean. Studiował fizykę w University of Toronto, w trakcie nauki uzyskał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, stając się na rok studentem UJ. Studia w Kanadzie ukończył z wyróżnieniem. Rozpoczął karierę naukową, szybko jednak zdał sobie sprawę, że jego prawdziwym powołaniem jest biznes. Stworzył i jako pierwszy Polak wprowadził na giełdę NASDAQ trzy firmy high-tech: Artel Communications, CrossCom oraz Adlex. Wszystkie sprzedał za dziesiątki milionów dolarów. Od kilku lat działa w Polsce jako Anioł Biznesu – inwestor, gotowy na ryzyko finansowania tzw. start-upów – firm dopiero powstających, czasem posiadających jedynie innowacyjny pomysł i biznesplan. „Wolę firmy rozwijane od zera, jeszcze bez utartych nawyków. Są ciekawsze i więcej się na nich zarabia” – mówi Witkowicz.
 
Inwestuje w szkolenie młodych przedsiębiorców, pisze artykuły, poradnik dla planujących założyć własną firmę, sam nazywa się „entuzjastą przedsiębiorczości”. Na podstawie osobistych doświadczeń pokazuje przyszłym biznesmenom, że sukces jest w zasięgu zwykłych ludzi. „Będę szczęśliwy – deklaruje – jeśli uda mi się choć jednego młodego przedsiębiorczego człowieka zatrzymać nad Wisłą, tym bardziej, że po Wall Street czy Fifth Avenue można pospacerować w każdej chwili”. Witkowicz zachęca młodych do realizacji biznesowych marzeń, ostrzega jednak, że sam pomysł nie wystarczy,  to tylko pięć procent sukcesu. Pozostałe 95% to ciężka praca.
 

Wszystkich poszukujących biznesowej inspiracji, wiedzy z zakresu praktycznej przedsiębiorczości oraz możliwości finansowego wsparcia nowej firmy CITTRU i CTTMPT serdecznie zapraszają na spotkanie do Audytorium Maximum (12 października 2009 r., godz. 1430), w trakcie którego Tad Witkowicz odpowie również na pytania uczestników.