Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK

Na początku października 2012 roku rusza kolejna, IX już edycja Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK.

Wydarzenie to ma na celu promowanie działalności naukowej wśród studentów Politechniki Warszawskiej. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie, na którym Koła Naukowe, Organizacje Studenckie oraz Media Politechniki mają możliwość zaprezentowania swojego profilu działalności, osiągnięć oraz prowadzonych projektów. Studenci pokazują co robią poza zajęciami i przekonują, że wiedzę teoretyczną można wykorzystać w praktyce, ucząc się rozwiązywania rozmaitych problemów technicznych i przyjemnie spędzając przy tym czas.
W tym roku targi odbywają się 10 i 11 października w godzinach 10:00 – 16:00 w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Te dwa dni spotkania z techniką to doskonała okazja do zachęcenia studentów do poszerzenia grona działaczy Kół Naukowych. Wielu żaków nie zdaje sobie sprawy z istnienia organizacji, w których mogliby rozwijać swoje pasje. Dlatego też Rada Kół Naukowych PW oraz Samorząd Studentów PW wychodzą im naprzeciw organizując KONIKa. W czasie imprezy studenci mają możliwość zapoznania się z ofertą naukową, uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania, poznania prowadzonych przez daną jednostkę projektów i co najważniejsze obrania własnej drogi naukowej.

Każdego roku w czasie targów Gmach Główny Politechniki Warszawskiej odwiedza ok. 5 tys. osób. W tym roku widzów IX edycji Targów Konik także czeka moc atrakcji. Zaprezentowane zostaną projekty zdobywające pierwsze miejsca w międzynarodowych konkursach konstruktorskich, roboty przemysłowe i mobilne, ciekawe doświadczenia, wyniki badań i nowatorskie rozwiązania. Jednak na samym oglądaniu się nie skończy. Będzie można aktywnie uczestniczyć w projektach, czy też dla rozluźnienia zagrać w jedną z gier przygotowanych specjalnie na tę okazję. Równolegle odbywać się będą liczne konkursy z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie także specjalnie przygotowany seans filmowy.

Targi są cykliczną imprezą organizowaną przez Radę Kół Naukowych PW oraz Samorząd Studentów PW. Rada Kół Naukowych PW jest organem, który wspiera najbardziej innowacyjne projekty oraz najaktywniejszych studentów. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje obecnie ponad 100 Kół Naukowych, działających we wszystkich dziedzinach nauki i techniki – od biotechnologii, przez wytwarzanie nowoczesnych materiałów, aż po konstrukcję zaawansowanych technologicznie robotów i pojazdów.
W swej działalności stawiają na innowacyjność, ale jednocześnie na praktyczne zastosowania.


PW-Sat

Jest to pierwszy w Polsce zbudowany od podstaw cały satelita, który powstał z inicjatywy członków Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej PW. Jego misja polega na przetestowaniu techniki deorbitacji i zbadaniu właściwości innowacyjnych fotoogniw. Satelita został wyniesiony na orbitę 13 lutego 2012 roku.


Sztuczne Płuco 

Studenci Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej zajęli się problemem przewlekłych chorób układu oddechowego człowieka. Celem było zbudowanie modelu, użytecznego do testowania inhalatorów bądź badania depozycji cząstek w układzie oddechowym.

Uchwyt do motocykla

Członkowie Koła Naukowego Technologii i Materiałów opracowali nowoczesny sposób wytwarzania uchwytu motocyklowego, co było inspiracją dla świata biznesu i zainicjowało powstanie firmy Motoequipment Arkadiusz Najko.


Kropelka

Kropelka jest pojazdem skonstruowanym od podstaw przez studentów Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów. Pojazd startował na zawodach Shell Eco-Marathon, który polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu na 1 litrze paliwa. Kropelce udało się pokonać 659 km.


MagLev

Jest to projekt kolejki magnetycznej poruszającej się po zamkniętym torze realizowanym przez Koło Naukowe Fizyków. Wagonik kolejki zbudowany jest z nadprzewodnika umieszczonego w polu magnetycznym. Dzięki swoim właściwościom wagonik nie dotyka toru, po którym się porusza a lewituje nad nim.


To tylko niektóre z prowadzonych projektów. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Jest to wynikiem współpracy między firmami, przemysłem a najlepszymi studentami, co stymuluje powstawanie nowoczesnych rozwiązań w szybko rozwijającej się gospodarce opartej na technologii.

Inicjatywa targów objęta została honorowym patronatem: Jego Magnificencja Rektor Politechniki Warszawskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Mazowiecki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Szczegóły na stronie: www.rknsspw.pl
Serdecznie zapraszamy