Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Targi pracy – branża IT. Najważniejsze wskazówki.

Uczestnictwo w targach pracy jest bardzo wygodnym sposobem poszukiwania zatrudnienia. W jednym miejscu i czasie można poznać ofertę wielu firm, porozmawiać z ich przedstawicielami. Najważniejszy jest kontakt nie tylko ze specjalistami HR, ale przede wszystkim z potencjalnymi kolegami i kierownikami projektów. Od nich można się dowiedzieć najwięcej: o warunkach zatrudnienia, atmosferze w firmie, szczegółach, które bywają pomijane w ofertach pracy publikowanych w Internecie.

 

Sposób na znalezienie pracy
Inżynierskie targi pracy to miejsce spotkań wszystkich większych pracodawców z branży IT z absolwentami uczelni technicznych i młodymi specjalistami. Imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem, więc bywa na nich tłoczno. Żeby jak najlepiej wykorzystać okazję, warto do targów pracy dobrze się przygotować.

 

Po pierwsze, postaraj się znaleźć w sieci informacje o firmach, które będą się prezentowały na targach, by wybrać te, które najbardziej Cię interesują. Ich stanowiska odwiedź na początku. Dobrzy pracodawcy cieszą się dużą popularnością, więc na targach pracy ustawiają się do nich kolejki. Jeśli idziesz na targi pracy bez sprecyzowanego planu, może zabraknąć ci czasu na odwiedzenie stanowisk najciekawszych pracodawców. Powinieneś także zwrócić uwagę na harmonogram prezentacji i upewnić się, że zarezerwujesz czas dla tych, które najbardziej Cię interesują.

Weź CV
Po drugie, przygotuj dobre, aktualne CV, na wszelki wypadek zabierz ze sobą kilka wydruków i pamięć przenośną z wersją elektroniczną. Rozmawiając z przedstawicielami pracodawców zapytaj, jaki sposób dostarczania dokumentów preferują. Jeśli poproszą o przesłanie dokumentów drogą elektroniczną albo za pośrednictwem serwisu internetowego, wspomnij w swoim liście motywacyjnym, że uczestniczyłeś w targach.
Po trzecie, przygotuj osobne CV dla każdego pracodawcy, do którego zdecydujesz się zgłosić. Na targach dowiesz się dokładniej, kogo poszukują. Przygotowując życiorys, opisz w nim przede wszystkim doświadczenia i szkolenia, które odpowiednio spełniają oczekiwania konkretnego pracodawcy. Przykładowo, przygotowując CV dla firmy specjalizującej się w usługach konsultingowych w IT, warto wspomnieć o swoich doświadczeniach w branży bankowej czy podatkowej. Pisz prawdę i nie upiększaj; fakty i Twoja wiedza i tak zostaną sprawdzone podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Kariera w IT
Jeśli szukasz zatrudnienia w IT, odwiedzaj inżynierskie targi pracy. Zwracaj uwagę na punkty wystawowe firm, których jeszcze nie znasz. Może się okazać, że zaskoczą cię ciekawymi propozycjami. Na pewno warto zatrzymać się przy stoisku SolarWinds, amerykańskiej firmy piszącej oprogramowanie dla biznesu. Zwróć na nich uwagę, zwłaszcza jeśli szukasz pracy na stanowisku programisty. Interesujące propozycje pracy i jasna ścieżka kariery to niewątpliwe atuty SolarWinds.

We wszystkich oddziałach SolarWinds w Czechach, Irlandii, Singapurze, Australii, na Słowacji i w Polsce pracuje około 2200 osób. Firma produkuje około 40 narzędzi działających na różnych platformach. Między innymi w językach C#®, Ruby on Rails®, Java Script®, GO®. SolarWinds jest w znacznym stopniu inwestuje w szkolenie zatrudnionych, pomagając w ciągłym uaktualnianiu wiedzy technicznej pracowników. Często łatwiej jest wyszkolić specjalistę z niezbędnym zestawem kompetencji, niż znaleźć go na rynku pracy. Nowi pracownicy korzystają z szerokiej oferty kursów, doskonalących twarde i miękkie kompetencje. Program szkoleń jest dopasowany do potrzeb realizowanych projektów rozwojowych i standardów obowiązujących w SolarWinds.
SolarWinds poszukuje zdolnych inżynierów, o elastycznych umysłach, gotowych do podnoszenia kwalifikacji. Proponuje szkolenia, możliwość zdobywania doświadczenia i podnoszenia kwalifikacji podczas pracy nad konkretnymi projektami. Jeśli interesujesz się programowaniem aplikacji typu Software as a Service (SaaS), motywują Cię technologie związane z chmurami obliczeniowymi, znasz solidnie jakiś język programowania i chcesz nauczyć się kolejnych, na najbliższych inżynierskich targach pracy koniecznie podejdź do stoiska prezentującego firmę SolarWinds. Przekonasz się, że można dobrze i łatwo rozpocząć karierę w IT.