Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Targi pracy – droga do kariery

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w II kwartale 2018 roku stopa bezrobocia Polaków w wieku 15–24 lata wynosiła 10,2%. Jasną sprawą jest to, że pracy poszukuje dzisiaj ogromna liczba młodych ludzi. Jakie kroki podejmuje młoda osoba w celu znalezienia pracy? Sposobów jest wiele: gazety, agencje, biura karier na uczelniach, strony internetowe, aplikacje mobilne i targi pracy, których znaczenie w tym procesie wciąż się zwiększa.

Targi pracy z roku na rok zyskują coraz większą popularność na rynku pracy. Na targach firmy mają możliwość budowania marki i rozpoznawalności w środowisku akademickim oraz pozyskania potencjalnych pracowników. Dla uczestników jest to idealna okazja, by nawiązać bezpośredni kontakt z przyszłym pracodawcą.

Targi pracy dają również możliwość wzięcia udziału w ciekawych szkoleniach, warsztatach bądź konsultacjach zawodowych prowadzonych przez ekspertów.

Wzrost popularności tej formy poszukiwania pracy oraz potencjalnych kandydatów na nowe stanowiska w firmach powoduje, że poza największymi spółkami i organizacjami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w organizacji takich wydarzeń (np. Dni Kariery® – AIESEC Polska), targi coraz częściej organizowane są bezpośrednio na uczelniach wyższych (np. Akademickie Targi Pracy) przez samorządy, biura karier, władze uczelni oraz fundacje współpracujące z uczelniami. Dzięki temu rynek otwiera się na młode osoby, umożliwiając im znalezienie pierwszej pracy, która jest niezwykle istotna i pozwala na dalszy rozwój w dziedzinach, które ich pasjonują. Cytując słowa współzałożyciela jednej z największych korporacji amerykańskich – Apple Inc.:

„Jedyną drogą do wykonywania świetnej roboty jest miłość do tego, co się robi”.

Z tego też względu firmy poszukujące potencjalnych kandydatów na ambitne, rozwijające stanowiska podczas rekrutacji powinny brać pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie danej osoby w proces rekrutacji. Doświadczenie stanowi ważną cechę odpowiedniej osoby, jednak pasja jest tym, co napędza ludzi do ciągłego rozwoju. Dobry pracownik jest długofalową gwarancją sukcesu całej firmy.

Uczestnicy targów pracy najczęściej pytają o:

  • warunki zatrudnienia,
  • wynagrodzenie i proces awansu,
  • proces rekrutacyjny,
  • możliwość pogodzenia pracy ze studiami,
  • możliwość rozwoju zawodowego,
  • dodatkowe benefity, np. opiekę medyczną, karnety sportowe.