Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Targi Wydawnictw Internetowych i Niszowych

Koło Naukowe Studentów Wiedzy o Kulturze UJ zaprasza na drugą edycję Targów Wydawnictw Internetowych i Niszowych, które odbywać się będą od 19 do 22 marca w krakowskim klubie Rotunda.

To, jak istotny jest internet we współczesnym świecie, wie każde dziecko. Internet się rozpanoszył i ogarnia prawie każdą dziedzinę życia. Jest wszechmocny? Jest wszechstronny?
Z drugiej strony nisza. Co to takiego ta nisza? Jak jest głęboka? I jaka jest jej funkcja dziś- w rzeczywistości komercji i mainstreamu. Czy nisza jeszcze w ogóle się opłaca?
 
Te pytania na pewno zostaną postawione podczas II Targów Wydawnictw Internetowych i Niszowych.Targi to nawiązanie do długiej już tradycji imprez wystawienniczych. Studenci-zapaleńcy (w większości wiedzy o kulturze, ale też innych kierunków UJ) zdecydowali się połączyć prezentację wydawnictw o profilu zdecydowanie undergroundowym z tymi, działającymi w szeroko pojętej, kulturalnej rzeczywistości Internetu. Tak więc w tym roku oprócz zaproszonej Lampy, Portretu czy Czasu Kultury – typowych „papierów”, pojawią się portale literackie (m.in. Fabrica Librorum), filmowe (Klub Miłośników Filmu), czasopisma sieciowe (PKP zin). W ciągu czterech dni Targów będzie można przejrzeć najważniejsze internetowe „instytucje” kulturalne, które swoją działalność oparły na tym nowym medium.
 
Ciekawą inicjatywą jest pomysł zorganizowania w ramach Targów imprez towarzyszących, a może i dopełniających ich idee. Planowane są panele i dyskusje na tematy nurtujące każdego użytkownika Nowych Mediów. Pojawi się problem obiegu kultury we współczesnej Polsce, praw autorskich, sztuki, która musi się zmierzyć z siecią czy pojedynku między papierem a pikselami. Na pewno będzie interesująco!
 
Kolejnym pomysłem na urozmaicenie Targów jest poetry slam, który odbędzie się już w drugim dniu imprezy. Będzie zapewne próbą wskrzeszenia tej formy pojedynku w Krakowie, który jest przecież wciąż nazywany miastem poetów. Poezję niszową zaprezentują też krakowscy aktorzy w „czytaniu z RadiemArt”.
 
Nie zabraknie koncertów, wystaw, spotkań z autorami i dobrej muzyki, która będzie towarzyszyć gościom i odwiedzającym przez 4 dni Targów.
 
II Targi Wydawnictw Internetowych i Niszowych są świetną okazją do spotkań zarówno twórców jak i odbiorców. Nie może tam zabraknąć nikogo, kto w jakiś sposób czuje się związany z tą drugą „stroną mocy”- poszukującą nowych rozwiązań i nienastawioną na konsumpcję wszystkiego co w kulturze zjadliwe.
 
Strona targów z aktualnym programem: www.twiin.glt.pl