Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

TEATROMANIA 2010

Teatry z Korei Południowej, Izraela, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polski
Spektakle, które nie były jeszcze prezentowane w Polsce!

Trzy główne słowa:
EKSPRESJA – INSPIRACJA – METODA.
Tego teatromania szuka, to przedstawia, dzięki temu przekracza granice
między ludźmi, krajami, światopoglądami.
W tym roku już po raz dwunasty.
 
 
Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA to jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez Bytomskie Centrum Kultury i zarazem jeden z najciekawszych przeglądów teatralnych południowej Polski. Konsekwentnie z roku na rok rozwijamy jego formułę, starając się wzbogacać program każdej kolejnej edycji festiwalu.
W odróżnieniu od wielu innych przeglądów to festiwal otwarty na wszystko, co w teatrze intrygujące – mówimy „nie” gatunkowym barykadom, formalnym ograniczeniom
i światopoglądowym zasiekom. Prezentowane są tu realizacje, które stawiają niewygodne pytania, przełamują konwencje, poszukują oryginalnych środków scenicznego wyrazu. 
 
TEATROMANIA ma charakter przeglądu, formuła festiwalu jest otwarta na zróżnicowane stylistycznie przedsięwzięcia, co pozwala na prezentowanie zarówno spektakli teatrów niezależnych, jak i przedstawień teatru repertuarowego. Założeniem festiwalu jest ukazywanie różnorodności form wypowiedzi teatralnej, różnych inspiracji wykorzystywanych przez zespoły teatralne, różnych środków ekspresji, poszukiwanie tego, co w świecie teatru najbardziej oryginalne i cenne. To festiwal „wychodzący” do widzów – wiele przedstawień odbywa się w przestrzeni publicznej wykorzystując postrindustrialne dziedzictwo naszego miasta – np. pomieszczenia zabytkowego Zespołu Elektrociepłowni Szombierki, historyczny Park Miejski. Znów, jak co roku, wypełnimy teatrem całe miasto….
 
TEATROMANIA 2010 to festiwal, podczas którego przekraczamy najróżniejsze granice – granice pojmowanej w tradycyjnych kategoriach sceny, gatunku, kraju, granice artystyczne, ale też narodowe i etniczne, granice mentalne i światopoglądowe. Prezentujemy teatry poszukujące nowych form porozumienia z widzem, łączące elementy różnych sztuk, multidyscyplinarne, poszukujące widza w otwartej przestrzeni miasta. Przedstawiane spektakle będą przykładem rozmaitych strategii twórczych, prezentacją szerokiego wachlarza środków ekspresji, po które sięgają artyści teatru początku XXI wieku.
 
TEATROMANIA to projekt z szacownymi tradycjami. Pierwsze pięć edycji festiwalu koncentrowało się na prezentacji dokonań teatru polskiego, począwszy od 2003 roku festiwal nabrał międzynarodowego charakteru. Gośćmi TEATROMANII były już zespoły należące do najciekawszych grup teatralnych nie tylko polskich, ale też światowych, m.in.: LUME Teatro (Brazylia), Familie Flőz (Niemcy), Derevo (Rosja), Jo Strømgren Kompani (Norwegia), Divadlo Skutr (Czechy), Rotozaza (Wielka Brytania), Junk Ensemble (Irlandia), Teatr czarneNIEBObiałe (Rosja), Teatr Novogo Fronta (Czechy/Rosja), Teatr.DOC (Rosja), Andrew Dawson (Wielka Brytania), Teatr Wierszalin, Teatr Biuro Podróży, Teatr Porywacze Ciał, Teatr Provisorium i Kompania Teatr, Teatr Strefa Ciszy, Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu, Teatr Polski z Wrocławia, Komuna Otwock, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Rozmaitości z Warszawy, Teatr Narodowy Laboratorium Dramatu.
 
Przed nami: TEATROMANIA 2010
czyli
40 artystów z wszystkich stron świata
17 spektakli teatralnych
najciekawsze zespoły teatralnego offu
wydarzenia towarzyszące
 
zapraszamy!
 
 
 
TEATROMANIA 2010
11.05. – 18.05.2010 roku
 
 

www.teatromaniafestiwal.pl