Festiwal Nauki w Krakowie ma już 10 lat! Impreza, która promuje najważniejsze osiągnięcia krakowskich szkół wyższych i instytucji naukowych w tym roku odbędzie się w dniach 12–15 maja.
Z tej okazji organizatorzy Festiwalu na czele z Politechniką Krakowską przygotowali dla odwiedzających wyjątkowo bogaty program, w skład którego wchodzi ponad 400 atrakcji – paneli dyskusyjnych, wykładów i spotkań na uczelniach, prezentacji i pokazów w miasteczku namiotowym na płycie Rynku Głównego, koncertów na estradzie obok Ratusza, a także wystaw i przedstawień teatralnych reprezentujących artystyczny aspekt imprezy. Wśród tak dużej liczby różnorodnych prezentacji trudno wskazać najciekawsze – wszystkie przygotowane zostały tak, by każdy zwiedzający mógł ukierunkować swoje zainteresowania i samodzielnie wybrać najciekawsze pozycje. Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz dwa instytuty Państwowej Akademii Nauk zaprezentują krakowską myśl techniczną. W programie nie zabraknie nowoczesnych technologii: modeli maszyn i urządzeń pomiarowych, mobilnych robotów, łamigłówek logicznych czy przeprowadzanych „na żywo” eksperymentów z efektami świetlnymi i dźwiękowymi. W niektórych z nich będą mogli uczestniczyć zwiedzający, oczywiście pod czujnym okiem pracowników naukowych i studentów. Uniwersytety: Pedagogiczny oraz Jagielloński (główny organizator Festiwalu w latach 2001-2005), w swoim repertuarze połączą zarówno elementy nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Oprócz wykładu na temat fizycznych podstaw działania telefonii komórkowej czy pomiarów promieniowania elektromagnetycznego, zaplanowano np. panel dyskusyjny z udziałem studentów socjologii i filozofii, warsztaty z mediacji czy próbę otwartą spektaklu Uciekać można zawsze.
Amatorzy wrażeń artystycznych na pewno zainteresują się programem Akademii Sztuk Pięknych i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Akademia w dniach 14-15 maja otworzy dla zwiedzających pracownię w Collegium Maius UJ, a od środy, 12 maja, będzie można podziwiać ekspozycję prac artystycznych przy ul. Basztowej 18. PWST, jak co roku, zakończy Festiwal przedstawieniem – tym razem będą to Giganci z Gór w reżyserii samego Jerzego Stuhra.
10. Festiwal Nauki będzie ostatnim, na którym Politechnika Krakowska wystąpi w roli głównego organizatora. Od roku 2011 zaszczyt ten przypadnie Uniwersytetowi Rolniczemu.
Wszystkich zainteresowanych pełną listą uczestników imprezy, a także programem i bogatą historią Festiwalu zapraszamy na stronę internetową www.festiwalnauki.krakow.pl
Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.