Kto mógł wpaść na pomysł stworzenia projektu P.I.W.O? Tylko studenci – ekipa specjalistów od aparatury elektronicznej z Politechniki Wrocławskiej, która postanowiła zrobić coś naprawdę wyjątkowego…
Używając tylko swoich głów, dobrych chęci innych studentów oraz zdobyczy rozwoju naukowego postanowili stworzyć PIWO, czyli… Potężny Indeksowy Wyświetlacz Oknowy. Innymi słowy, zrobić z akademika ogromny wyświetlacz o niskiej rozdzielczości. Jak do tego doszło?
Filip, autor pomysłu mówi skromnie:
– Wracałem w zimie z kolegą z zajęć wuefu i kiedy byliśmy w pobliżu akademików, spojrzeliśmy na oświetlone budynki. Fajnie to wyglądało, dlatego zaczęliśmy myśleć o stworzeniu jakiegoś projektu, w którym moglibyśmy wykorzystać właśnie te światła.
To był początek, bo napisali cały projekt:
…wykorzystania dużej powierzchni jednego, dwóch lub trzech akademików z osiedla „Wittigowo”, a konkretnie na wykorzystaniu okien tych budynków. Na każdym z dziesięciu pięter akademika znajduje się 12 pokoi (na jednej stronie) co daje 10×12=120 okien. Wykorzystując każde z okien jako jeden piksel otrzymamy gigantycznych rozmiarów wyświetlacz o rozdzielczości 10×12 zdolny do wyświetlenia wielu animacji i napisów.
Musieli pokonać parę problemów:
…z połączeniem całości w sieć 120 komputerów…
…najprostszym pod względem sprzętowym rozwiązaniem jest wykorzystanie 120 komputerów klasy PC połączonych siecią LAN. Każdy pokój akademika jest zamieszkiwany przez 2 lub 3 studentów Politechniki Wrocławskiej więc sprawą oczywistą jest, że w pokoju znajduje się co najmniej 1 komputer. Każdy z nich poprzez port szeregowy lub równoległy połączony byłby z terminalem końcowym krótkim odcinkiem przewodu i w ten sposób sterował jedną komórką wyświetlacza.
…więc uprościli nieco całą koncepcję…
Pierwszy sposób indeksowania można uprościć zmniejszając liczbę komputerów do 10 – po jednym na piętro. Port równoległy komputera posiada 12 linii wyjściowych co idealnie pasuje do liczby pokoi na piętrze. Ustawiony w jednym z pokoi komputer połączony byłby dodatkowymi przewodami z terminalami w każdym z 12 pokoi. Komputery zaś połączone byłyby siecią LAN a protokół komunikacji uległby znacznemu uproszczeniu.
….z prędkością odtwarzania animacji:
…wspomniana już wcześniej bezwładność włókna żarowego. Ze względu na tę niekorzystną właściwość należy ograniczyć ilość klatek na sekundę w wyświetlanej prezentacji do co najwyżej 4. Pamiętać także należy, iż absolutnie nie wchodzi w grę użycie tak zwanych żarówek energooszczędnych będących w rzeczywistości świetlówkami, gdyż nie są one przystosowane do szybkiego zapalania i wygaszania.
…z zasilaniem całości:
Sumaryczna moc wszystkich żarówek przekracza 10kW. Może to powodować powstawanie silnych przepięć w sieci przy przełączaniu dużej liczby żarówek jednocześnie i w skrajnych przypadkach koniecznym może się okazać chwilowe odłączenie części zabezpieczeń instalacji sieciowej.
Przewody połączeniowe też okazały się być drogie:
Najbardziej kosztowną częścią projektu będą przewody łączące terminale z komputerami sterującymi. Dla jednego budynku wymagana całkowita długość (przewodu jednożyłowego) przekracza 5km. Dla obniżenia kosztów należałoby stosować przewody o jak największej liczbie żył, jako że cena w przeliczeniu na łączną długość spada proporcjonalnie do tejże ilości. Najbardziej optymalnym będzie użycie kabla 40-sto żyłowego ze względu na korzystny przelicznik (długość)*(ilość żył) / (cena za mb) i stosunkowo łatwą dostępność.
Do współpracy należało jeszcze przekonać mieszkańców akademika, czyli trzeba było odwiedzić 120 pokojów, w których mieszka łącznie prawie 300 osób.
W międzyczasie zaprojektowali pikselową animację i przygotowali dźwięki.
I we wtorek 12.06.2007 o godzinie 22:00 zaczął się show:
Wielki szacun dla twórców tego dzieła – za ułańską fantazję, za rozmach, chęci, odwagę i poświęceniu czasu oraz swojego potu na realizację. Dzięki takim ludziom można z ufnością patrzeć w przyszłość naszej nauki, a także kultury i sztuki 🙂