Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Thomas Mann, Czarodziejska góra

Hans Castorp, młody Niemiec z Hamburga, wyjeżdża do Szwajcarii, chcąc odwiedzić kuzyna przebywającego właśnie na leczeniu w sanatorium o nazwie „Berghof”. Wyjazd do położonego wysoko w górach sanatorium, zaplanowany wstępnie na trzy tygodnie, „nieco” się przeciąga… W rezultacie bohater powieści spędza tam bowiem aż siedem lat. Jego pobyt trwałby być może jeszcze dłużej, gdyby nie wybuch pierwszej wojny światowej.

W czasie pobytu w górskim ośrodku Hans Castorp poznaje świat zupełnie inny niż ten, który znał do tej pory. Świat „na górze” to świat odległy od normalności. Dla napotkanych tam ludzi czas upływa bez celu i bez refleksji, a atmosfera ta powoli, aczkolwiek skutecznie, zaczyna „wchłaniać” naszego bohatera niczym ruchome piaski. Zostaje on uwiedziony atmosferą miejsca i, jakżeby inaczej, rodzącą się, skomplikowaną miłością.

Sanatorium „Berghof” odczytywać można jednak w znaczeniu symbolicznym, jako alegorię toczonej przez chorobę Europy, przeżywającej duchowy kryzys w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Napisana z wielkim rozmachem, pierwotnie pomyślana jako krótkie opowiadanie powieść, po kilkunastu latach przemyśleń autora, niezmiennie uważana jest za jeden z najważniejszych głosów na temat moralnej i intelektualnej kondycji Europy XX wieku.

Kultowa, uznawana za dzieło wszech czasów, będąca niewyczerpanym źródłem możliwości interpretacyjnych powieść; wymagająca i zaskakująca, słowem: idealna lektura nie tylko na wakacyjny wypoczynek.

Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA S.A.: www.muza.com.pl

Gorąco polecamy!