Hans Castorp, młody Niemiec z Hamburga, wyjeżdża do Szwajcarii, chcąc odwiedzić kuzyna przebywającego właśnie na leczeniu w sanatorium o nazwie „Berghof”. Wyjazd do położonego wysoko w górach sanatorium, zaplanowany wstępnie na trzy tygodnie, „nieco” się przeciąga… W rezultacie bohater powieści spędza tam bowiem aż siedem lat. Jego pobyt trwałby być może jeszcze dłużej, gdyby nie wybuch pierwszej wojny światowej.
Sanatorium „Berghof” odczytywać można jednak w znaczeniu symbolicznym, jako alegorię toczonej przez chorobę Europy, przeżywającej duchowy kryzys w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Napisana z wielkim rozmachem, pierwotnie pomyślana jako krótkie opowiadanie powieść, po kilkunastu latach przemyśleń autora, niezmiennie uważana jest za jeden z najważniejszych głosów na temat moralnej i intelektualnej kondycji Europy XX wieku.
Kultowa, uznawana za dzieło wszech czasów, będąca niewyczerpanym źródłem możliwości interpretacyjnych powieść; wymagająca i zaskakująca, słowem: idealna lektura nie tylko na wakacyjny wypoczynek.
Gorąco polecamy!