Aby uodpornić się na jesienne przeziębienia, warto postawić na aktywne spędzanie czasu wolnego odkrywając urokliwe zakątki małopolski. Szczególnie godny uwagi jest szlak Orlich Gniazd, który ciągnie się przez tereny dwóch województw: małopolskiego oraz śląskiego i zachwyca licznymi zamkami, fortyfikacjami oraz ruinami. Jest to też trasa bogata w miejsca noclegowe, punkty gastronomiczne i dodatkowe atrakcje, które mogą uprzyjemnić podróż w tę okolicę.
Kraina zamków, fortyfikacji i królewskich warowni.
Jura krakowsko-częstochowska to jedna z największych krain geograficznych Polski. To właśnie tam znajduje się wiele punktów, których żal byłoby przegapić. Zabytkowe kościoły, średniowieczne zamki, fortyfikacje obronne to tylko niektóre z atrakcji, które można odnaleźć podczas wycieczek szlakiem Orlich Gniazd. Warto wybrać ją na trasę rodzinnej wycieczki, aby nie tylko wspólnie spędzić czas, ale też przejść przez cenną lekcję historii. Słynne Orle Gniazda to ruiny zamków nazwane tak od swojego usytuowania na płaszczyznach wysokich skał. Jest ich aż 25, a Szlak Orlich Gniazd opisany po raz pierwszy przez wybitnego krajoznawcę Kazimierza Sosnowskiego liczy sobie łącznie 163 km. O tym, że jest to trasa niezwykła świadczy fakt, iż Szlak został wpisany z numerem jeden do polskiego rejestru znakowanych szlaków pieszych. O takim wyborze zadecydowały jego wyjątkowe walory krajobrazowe, ciekawe ukształtowanie terenu i znajdujące się na jego terenie liczne zabytki.
Zaletą tej trasy jest fakt, że można ją pokonać niemal w całości samochodem, decydując jaką część trasy chcemy przejść pieszo, a jaki odcinek przejedziemy. Dzięki temu można się na nią wybrać także z dziećmi i przy trochę gorszej, jesiennej pogodzie.
Od Ojcowa do Bydlina
W ładniejszy dzień, tym, którzy będą mieli ochotę na zachwycanie się pięknem przyrody, polecamy spacer Doliną Prądnika i przez Ojcowski Park Narodowy (szlak niebieski i czerwony). Ten przystanek w weekendowym wypadzie zauroczy każdego piechura głębokimi wąwozami, zielonymi dolinkami i skupiskami skałek wapiennych. Na trasie pieszej wędrówki nie można pominąć licznych jaskiń z ciekawymi stalagmitami i stalaktytami. Ważnym punktem wycieczki po Ojcowie są malownicze ruiny XIV wiecznej wartowni, zwane Twierdzą Ojcowską oraz drewniana kaplica Na Wodzie, zbudowana na palach wbitych w dno rzeki.
Po Ojcowie warto chociaż na chwilę zaglądnąć do Wysocic, aby zobaczyć wyjątkowy zabytek polskiej średniowiecznej architektury, czyli romański kościół pw. św. Mikołaja. Kościół zachował się w niemal niezmienionym stanie, a znajduje się w nim m.in. tzw. „Madonna z Wysocic” – posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIII wieku.
Podążając szlakiem Orlich Gniazd na trasie jesiennej wycieczki nie może zabraknąć wizyty w Grodzisku. To właśnie tam zobaczymy Kaplicę Najświętszej Marii Panny oraz pustelnie błogosławionej Salomei- przełożonej sióstr Klarysek. Wśród grodziskowych fortyfikacji natkniemy się na posągi królów wraz z żonami. Henryk Brodaty oraz Bolesław Wstydliwy to Ci najznamienitsi, uwiecznieni w kamieniu.
Pieskowa Skała to najlepiej zachowana z małopolskich atrakcji na szlaku Orlich Gniazd. Komnaty zamkowe są doskonale odrestaurowane, a w klimat renesansu wprowadzi nas muzeum znajdujące się na terenie zamku. „Zmiany w sztuce na przestrzeni dziejów” to jedna ze stałych ekspozycji, które można oglądać w Piaskowej Skale. Nie sposób też zapomnieć o maczudze Herkulesa, na którą widok rozprzestrzenia się z krużganków zamku. Kolejnym orlim gniazdem są ruiny w Rabsztynie. Doskonale zachowana strażnica oraz w dobudowany do niej w następnych wiekach zamek, są dowodem na rozwój budownictwa barkowego.
Ostatnim punktem na małopolskim szlaku orlich gniazd jest Bydlin, gdzie zachowały się ruiny zamku oraz kościoła. Ta pozycja na turystycznej trasie jest najbardziej znana z bitwy pod Krzywopłotami w której udział brały legiony Piłsudzkiego.
Renesans w rezerwacji baz noclegowych.
Już średniowieczni i renesansowi kupcy poprzez liczne podróże handlowe informowali mieszkańców o świadczonych przez siebie usługach. Warto wziąć z nich dobry przykład, pamiętając, że jeśli sami nie zaczniemy o sobie mówić, to inni o nas nie usłyszą. Dlatego mając hotel, zajazd, restaurację, czy fajną propozycję spędzenia czasu dla turystów, dobrze jest zadbać o obecność swojego przybytku w bazach atrakcji lokalnych, folderach i materiałach o regionie. Ważna jest też promocja w Internecie, z którego przy planowaniu podróży korzysta coraz więcej osób. A potencjał turystyczny miejsca takiego jak Szlak Orlich Gniazd jest na tyle duży, że warto powalczyć o uwagę i zainteresowanie odwiedzających go turystów.
„Na pewno dobrze jest zadbać, aby nasz obiekt znalazł się we wszystkich kluczowych bazach, pamiętając, że inni też o to dbają. Na TurIT.pl mamy dane ponad 20 000 propozycji punktów noclegowych w Polsce, Czechach i na Słowacji. Aby ułatwić działanie przedsiębiorcom turystycznym, stworzyliśmy system, który pozwala na samodzielne rejestrowanie się w bazie adresowej, a turystom pozwala na dokonywanie rezerwacji online. Takie udogodnienia skutkują większą liczbą osób odwiedzających daną bazę noclegową. A dodatkowo, znalezienie się wśród przedsiębiorców zarejestrowanych w naszej bazie zapewnia umieszczenie kontaktu nie tylko w czterech wersjach językowych, ale też na zagranicznych subdomenach. Dzięki temu dany ośrodek staje się bardziej wiarygodny dla zwiedzających z zagranicy.”- tak, do aktywnej promocji w Internecie zachęca Piotr Zielonacki.
Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.