Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Trwa Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej online!

Do piątku trwa Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej online.Widok jak z drona, wirtualne, zindywidualizowane stoiska zgodne z szatą wizualną wystawcy, webinary oraz teczka z ofertami, która nic nie waży. Tegoroczna, 14. edycja Giełdy Pracodawcy i Przedsiębiorczości skłania do refleksji na temat rynku pracy w czasie pandemii. Nieważne, gdzie mieszkasz. Teraz możesz odwiedzić pracodawców, skonsultować swoje CV i wziąć udział w szkoleniu bez wychodzenia z domu. Giełda będzie trwać 5 dni – od 14 do 18 grudnia 2020 r.

Koordynatorami wydarzenia są Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej oraz Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów. Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości 2020 potrwa do 18 grudnia. Udział jest możliwy z poziomu Platformy Wirtualnej. [https://targipracyposl.webexpo.pl/] Wstęp jest wolny, nie wymaga logowania.

 

— Witam Państwa na kolejnej, czternastej edycji Giełdy Pracodawcy i Przedsiębiorczości – wydarzeniu, którego głównym założeniem jest wzmacnianie współpracy Politechniki Śląskiej z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także wspieranie przedsiębiorczości akademickiej na naszej Uczelni. W tym roku z powodu pandemii Giełda odbywa się za pomocą platformy wirtualnej. Wierzę jednak, że jej uczestnicy będą usatysfakcjonowani i znajdą interesujące ich informacje — powiedział podczas wystąpienia JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. — Dla Politechniki Śląskiej jako Uczelni tradycyjnie kształcącej kadry na potrzeby przemysłu Giełda jest ważną platformą wymiany informacji i doświadczeń, dzięki którym możemy unowocześniać nasze kształcenie, wprowadzając do niego elementy praktyczne — podkreślił Rektor.

W Giełdzie Pracodawcy i Przedsiębiorczości biorą udział różnorodne podmioty, w ten sposób gwarantując bogactwo ofert. W wydarzenie jest zaangażowanych łącznie 52 wystawców. Swoje stoiska przygotowali m.in. wystawcy korporacyjni, międzynarodowi, lokalni, a nawet tacy, którzy wywodzą się bezpośrednio z Politechniki Śląskiej. Zwiedzający będą mieć sposobność odwiedzić także stanowiska podmiotów wspierających przedsiębiorczość, m.in. Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji rynku pracy, m.in. Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach, Powiatowego Urzędy Pracy w Zabrzu, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Dostępne będą uczelniane Biura Karier Studenckich, m.in. Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego, organizacje oraz stowarzyszenia studenckie, m.in. Stowarzyszenie Studentów BEST Gliwice, Iaeste Gliwice oraz Studenckie Koło Przewodników Górskich „Harnasie”, a także podmioty popularyzujące osiągnięcia naukowe, m.in. Centrum Popularyzacji Nauki, Studenckie Koło Naukowe PolSL Racing, Studenckie Koło Naukowe „+ i KAWA”.

W filmie zapowiadającym wydarzenie głos zabrała m.in. Katarzyna Dzióba, Wiceprezydent Miasta Zabrze. Przypomniała o przedsięwzięciach organizowanych przez Miasto z myślą o pomocy w aktywizacji na rynku pracy. — Przedłużyliśmy termin na przyjmowanie zgłoszeń do Zabrzańskiego Biznesplanu. Pomysły na nową działalność gospodarczą przyjmujemy do końca grudnia. Chciałam poinformować o kolejnym projekcie, który Miasto Zabrze kieruje do osób rozpoczynających samodzielne działanie na rynku pracy – „Pakiet na start – 2”, w ramach którego będziemy przyjmować zgłoszenia wszystkich chętnych w styczniu — zapowiedziała.

— Giełda to również okazja do tego, aby poznać Politechnikę Śląską, miejsce, gdzie możecie kontynuować swoją naukę, a przez to być może związać swoje przyszłe zawodowe życie z Gliwicami — zachęcał także Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Gliwicach.

Spójrz z lotu ptaka – wirtualna platforma

Tegoroczna Giełda odbywa się za pośrednictwem Internetu, za pośrednictwem specjalnie opracowanej platformy wirtualnej. Aby ułatwić nawigację po serwisie, przygotowano dwie hale targowe, przeznaczone dla wystawców zgodnie z charakterem ich oferty – w jednej przebywają pracodawcy, a  w drugiej podmioty uczelniane, wspierające przedsiębiorczość, instytucje rynku pracy i organizacje studenckie. Poprzez kliknięcie zwiedzający przechodzą do widoku planu z lotu ptaka, dzięki czemu mogą objąć wzrokiem całą wybraną halę. Najechanie kursorem na konkretną nazwę i jej wybranie pozwala odbyć wizytę w wirtualnym punkcie wystawcy, oko w oko z awatarem, gdzie w prosty sposób można zasięgnąć informacji, w tym w formie wideo, zapoznać się  z aktualnymi ofertami, a także nawiązać kontakt poprzez formularz. Wirtualną formę przybrało również zbieranie ofert – teraz każdy uczestnik może zapisać w systemie ciekawego wystawcę poprzez dodanie go do swojej teczki, a po skompletowaniu wszystkich intrygujących propozycji – wydrukować je.   

Zalety wirtualnej formuły wydarzenia wskazywał Paweł Porzuczek, student Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej: — To dobra opcja dla osób, które w międzyczasie pracują dorywczo i nie mają czasu jechać na targi. Mogą w domu czy w przerwie, w wolnym czasie, u siebie na komputerze na takie targi pracy wejść. Zajmuje to mniej czasu i uważam, że dzięki temu, że wszystko jest prowadzone zdalnie, daje możliwość dotarcia do większej liczby osób, które nie mają czasu w tygodniu gdzieś jechać. Mogą zdalnie przez komputer, smartfon na takie targi pracy wejść i poszukać – myślę, że dla każdego studenta Politechniki znajdzie się tam coś ciekawego — podkreślał. — Targi pracy to jest duża okazja dla studentów szukających doświadczenia zawodowego, żeby znaleźć staż mający na celu polepszenie CV, zdobycie doświadczenia, nauczenia się wielu nowych, praktycznych rzeczy.

Zapraszamy na szkolenia w ramach 14. Giełdy Pracodawcy i Przedsiębiorczości

Przedsiębiorcy będą dostępni dla gości Targów zgodnie z wyznaczonym harmonogramem godzin. Plan spotkań jest dostępny z poziomu strony startowej, a także w menu górnym.

Podczas Giełdy odbędzie się 26 zróżnicowanych tematycznie szkoleń. Zostaną one poświęcone m.in. skutecznemu przygotowaniu się do konkurowania na rynku pracy, kształtowaniu umiejętności miękkich, w tym w zakresie skutecznej komunikacji. Uczestnicy zostaną wyposażeni w wiedzę dotyczącą prowadzenia własnej działalności, a także poznają charakter konkretnej branży poprzez perspektywę firmy w niej działającej. Niektóre spotkania zostaną zorganizowane w klimacie nadchodzących świąt, w czytelny sposób nawiązując do specyfiki przedsiębiorstw je prowadzących. Webinary odbędą się m.in. na platformie Zoom.

Harmonogram szkoleń:

14 grudnia

11.00-12.30 – Mapa marzeń; Politechnika Śląska

12.00-13.30 – Konsultacje CV; Politechnika Śląska

15 grudnia

9.00-14.00 – Etapy racjonalnego decydowania; Politechnika Śląska 

12.00-13.30 – Kulisy pracy robotyka; ProPoint

12.00-13.30 – Niezwykle przydatny czy niezwykle kłopotliwy? – pracownik ze spektrum autyzmu; Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Dorosłym z Zespołem Aspergera oraz Zaburzeniami Pokrewnymi „AS”

18.00-19.00 – Do it yourself. Dekoracje świąteczne #handmade wykonane z przedmiotów, które masz w swoim domu; PwC

16 grudnia

9.00-11.45 – Mistrzowskie prezentacje i wystąpienia publiczne; MAIK GROUP

10.00-11.00 – Electromobility to ekologiczna ściema? Sparing intelektualny pół żartem, pół serio z Andrzejem Korpakiem, prezesem Opel i PSA Manufacturing Poland; Opel Manufacturing Poland Sp. z o. o.

11.00-16.00 – Analizy strategiczne i ich zastosowanie w opracowaniu koncepcji własnego biznesu; Politechnika Śląska

12.00-13.45 – Poligon twardych negocjacji. 10 zaawansowanych technik negocjacyjnych; MAIK GROUP

13.00-18.00 – Konflikt i rywalizacja w grupie jako największe zagrożenia dla współpracy; Politechnika Śląska

14.00-15.45 – Trening Kreatywności; MAIK GROUP

15.00-20.00 – Gra symulacyjna; Politechnika Śląska

17 grudnia

9.00-11.45 – Zarządzanie projektami; MAIK GROUP

10.00-11.00 – Transformacja cyfrowa w przemyśle – zostań inżynierem w katowickim oddziale Accenture; Accenture

11.00-12.30 – „Kariera w Honeywell? – poznajmy się!”; HAYS Talent Solutions

12.00-13.45 – Zakładam firmę. Procedury rejestracyjne i czynności administracyjne; MAIK GROUP

12.30-13.30 – Poznaj #SchneiderGoGreen – międzynarodowy konkurs dla studentów!; Schneider Electric

14.00-14.30 – Co da Ci OptiBuy, czego nie da Ci korpo(racja)?; OptiBuy Sp. z o. o.

14.00-15.45 – Źródła finansowania działalności gospodarczej; MAIK GROUP

15.00-20.00 – Analiza portfelowa i analiza konkurencyjności jako wyznaczniki strategii biznesowej; Politechnika Śląska

18.00-19.00 – Jak przeżyć święta #lesswaste?; PwC

18 grudnia

9.00-11.45 – Różnice kulturowe w biznesie i negocjacjach międzynarodowych; MAIK GROUP

9.00-14.00 – Zaawansowane negocjacje z elementami perswazji i wywierania wpływu; Politechnika Śląska

12.00-13.45 – Od konfliktu do współpracy. Jak skutecznie rozwiązywać spory; MAIK GROUP

14.00-15.45 – Niepewność i ryzyko w procesie podejmowania decyzji; MAIK GROUP

Oferty pracy są dostępne nie tylko na stoisku konkretnego wystawcy, ale także z poziomu meny górnego na platformie. W specjalnym katalogu zebrano wszystkie aktualne propozycje. Formę punktu informacyjnego pełni Recepcja. Podstrona prowadzi zagubionych do wybranej hali, dostarcza harmonogramu spotkań, a także umożliwia zapoznanie się z regulaminem wydarzenia.

Lista wszystkich 52 wystawców:

  • ACCENTURE
  • AIUT
  • AMAZON
  • APA
  • AYESA POLSKA
  • BECK & POLLITZER POLSKA
  • BEE2CODE
  • BIURO DS. OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
  • BIURO KARIER STUDENCKICH POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
  • BIURO KARIER UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH
  • CENTRUM POPULARYZACJI NAUKI POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
  • CODEFUSION
  • ELETTRIC80
  • ELZAB SA
  • EY
  • FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES
  • FLUOR
  • FUNDACJA AKTYWIZACJA
  • GLIWICKIE CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
  • GRUPA ŻYWIEC
  • HONEYWELL
  • I2 ANALYTICAL LIMITED
  • IAESTE GLIWICE
  • IBM GSDC POLSKA
  • KOŁO ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI SOLVER
  • MIĘDZYWYDZIAŁOWE KOŁO NAUKOWE INNOWACJI NOVUM
  • MOSTOSTAL ZABRZE BIPROHUT S.A.
  • NEMAK POLAND
  • NEXTEER AUTOMOTIVE POLAND
  • OKRĘGOWY INSPEKTORAT PRACY W KATOWICACH
  • OPEL MANUFACTURING POLAND
  • OPTIBUY
  • POLITECHNIKA ŚLĄSKA
  • POLSKI ZWIĄZEK NIEWIDOMYCH, Okręg Śląski, Koło Gliwice
  • POWIATOWY URZĄD PRACY W GLIWICACH
  • PROPOINT
  • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W RYBNIKU
  • PUP ZABRZE
  • PwC SERVICE DELIVERY CENTER
  • ROCKWELL AUTOMATION
  • SAMORZĄD STUDENCKI POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
  • SCHNEIDER ELECTRIC
  • SKN POLSL RACING
  • SKN SILESIAN AEROSPACE TECHNOLOGIES
  • SKN „+ i KAWA” POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ ARCHITEKTURY
  • STOWARZYSZENIE POMOCY OSOBOM Z ASPERGEREM „AS”
  • STOWARZYSZENIE STUDENTÓW BEST GLIWICE
  • STUDENCKIE KOŁO PRZEWODNIKÓW GÓRSKICH „HARNASIE”
  • TENNECO AUTOMOTIVE EASTERN EUROPE/ DRIV
  • TRAKT
  • URZĄD MIEJSKI W ZABRZU, ZABRZAŃSKIE CENTRUM ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
  • WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W KATOWICACH