Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Twoja przepustka do sukcesu

Myślisz o studiach lub stażu za granicą albo pracy w firmie międzynarodowej? Kluczem do sukcesu jest IELTS, test wymagany przez większość liczących się na świecie ośrodków akademickich i pracodawców.

IELTS to popularny test z języka angielskiego, do którego co roku przystępuje ponad 2 mln kandydatów. Na świecie ma już ugruntowaną pozycję i ogromną uznawalność. Jako kryterium językowe stosowany jest przez ponad 8 tys. instytucji. Jeśli ktoś rozważa studiowanie w języku angielskim, to IELTS jest właśnie dla niego, ponieważ wymagają go od swoich przyszłych studentów najbardziej renomowane uniwersytety, takie jak University of Cambridge, University of Oxford, Yale, Harvard, Princeton, czy MIT. Poza uczelniami, IELTS jest także wykorzystywany w procesach rekrutacyjnych m.in. przez Coca Cola Inc, Emmerson Direct Communication, Shell International i niektóre oddziały Ernst & Young. Rośnie także liczba polskich uczelni oraz instytucji wpisujących go na listy uznawalności a także liczba kandydatów nim zainteresowanych. W tej chwili egzamin ten uznają już m.in. Politechniki w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku i Łodzi; SGGW; UJ, UMCS, Uniwersytety: Łódzki, Szczeciński i Wrocławski oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.


IELTS jest testem poziomującym, który nie wymaga od zdającego wstępnej oceny znajomości języka – to test określa jego poziom na 9-cio stopniowej skali. Egzamin ocenia cztery podstawowe umiejętności językowe: słuchanie, rozumienie czytanego tekstu, pisanie i mówienie. IELTS nie jest testem gramatycznym, lecz sprawdza angielski, jakim na co dzień posługują się osoby anglojęzyczne. Zachęca to kandydatów do nauki angielskiego praktycznego a nie uczenia się na pamięć angielskich form. Ponadto, egzamin dostępny jest w dwóch wariantach: osobnym dla ludzi planujących studia (Academic), osobnym dla starających się o pracę (General Training). W Polsce sesje IELTS, przygotowywane przez British Council, odbywają się średnio dwa razy w miesiącu w 10 miastach Polski (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Wrocław). Więcej informacji o teście, terminach, zapisach i tym, jak się przygotować znajduje się na stronie internetowej www.britishcouncil.pl/egzaminy/ielts i www.takeielts.britishcouncil.org